هوشمند سازی موتورخانه,کنترل هوشمند موتورخانه,مقایسه سیستم کنترل هوشمند موتورخانه  با ترموستات,سیستم موتورخانه هوشمند زیمنس,کنترل پکیچ یا موتورخانه از راه دور

کنترل هوشمند موتورخانه و معرفی سیستم موتورخانه هوشمند زیمنس

  • شنبه 22 دی 1397
  • 4371 نفر

در هوشمند سازی موتورخانه،کنترل مشعلها و پمپها، موجب مصرف بهینه انرژی می گردد. سیستم موتورخانه هوشمند زیمنس به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی ارتباطی نداشته ...

جهت اطلاع از تعرفه نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی بر روی عنوان زیر کلیک نمایید. نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی در کرج و تهران

اهمیت هوشمند سازی موتورخانه

هوشمند سازی تجهیزات و سیستم های ساختمانی هم از نظر بالا بردن استانداردهای آسایش زندگی و هم از نظر بالا بردن راندمان عملکرد تجهیزات و سیستم ها در سالهای اخیر در کانون توجه قرار گرفته است. در این میان کنترل تاسیسات سرمایشی و گرمایشی به دلیل اینکه سهم بسزایی از مصرف انرژی در ساختمان را به خود اختصاص داده اند بسیار حایز اهمیت هستند.

موتورخانه سیستم حرارت مرکزی توسط روش های متداول که استفاده از آنها در کشور ما از دیرباز مرسوم بوده است طراحی می گردد، بدلیل عدم وجود سیستم های کنترلی مناسب بر روی عملکرد موتورخانه ساختمان ها ، هزینه های مصرف انرژی (سوخت و برق) به شدت افزایش می یابد. بنابراین توجه به راهکارهای ارائه شده در این بخش برای کنترل هوشمند عملکرد موتورخانه های سیستم های حرارت مرکزی می تواند در کاهش مصرف انرژی بخش ساختمان به خصوص در کشور ما بسیار چاره ساز باشد.
کنترل هوشمند موتورخانه ساختمان یکی از راهکارهای نسبتا ارزان قیمت و پر بازده با کاربری ساده است که در سالهای اخیر معرفی شده است و تکنولوژی آن در کشور ما رو به تکامل بوده و با فرهنگسازی مناسب در خصوص بهره برداری از آن می توان از بخش اعظمی از هدر رفت انرژی در موتورخانه ساختمان های سراسر کشور جلوگیری نمود همچنین ایجاد آسایش حرارتی متناسب با نیاز نیز ارمغان دیگر این سیستم هوشمند در ساختمان می باشد.

ساخت دستگاه مرکزی کنترل هوشمند موتورخانه

کنترل هوشمند موتورخانه، مجموعه ای است متشکل از سنسورها، رله ها و یک پردازشگر هوشمند مرکزی جهت ثبت و کنترل عملکرد تجهیزات داخل موتورخانه که براساس تخمین بارحرارتی لحظه ای مورد نیاز فضاهای داخلی ساختمان، عمل می کند. شناسایی و تخمین بار حرارتی مورد نیاز فضاهای ساختمان در هر لحظه، با اطلاعات آب و هوایی جمع آوری شده توسط سنسورهایی که در فضاهای داخلی و خارج ساختمان دارای موتورخانه هوشمند نصب شده است انجام می شود و پردازش این اطلاعات توسط پردازشگر هوشمند مرکزی این سیستم کنترلی ، صورت می گیرد. پس از شناسایی نیاز بار حرارتی لحظه ای ساختمان، سنسورها و رله های سیستم کنترل هوشمند موتورخانه که بر روی تجهیزات موجود در موتورخانه ساختمان نصب شده اند عملکرد تجهیزات را کنترل می نمایند. بهره گیری از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه محاسنی از جمله مصرف انرژی در ساختمان بر طبق نیاز حرارتی ساختمان و پیشگیری از مصرف بی رویه انرژی در موتورخانه هوشمند ساختمان را به همراه دارد و بالا بردن عمر مفید تجهیزات سیستم حرارت مرکزی ساختمان به واسطه کاهش زمان کارکرد آنها، هوشمند سازی و مهم تر از همه بالا بردن سطح آسایش حرارتی ساکنین و ارتقا سطح کیفی زندگی در ساختمان می باشد.
امکانات دیگری که سیستم کنترل هوشمند موتورخانه در ساختمان ها ایجاد می کند که به خصوص در ساختمان های اداری و ساختمان های با کاربری پاره وقت بسیار کاربرد دارد، قابلیت برنامه ریزی عملکرد تجهیزات موتورخانه هوشمند به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه  است. در ساختمان دارای موتورخانه هوشمند که به طور مداوم مورد استفاده قرار نمی گیرند برای جلوگیری از اتلاف انرژی بایستی تجهیزات مصرف کننده انرژی در سیستم حرارت مرکزی در روزهای تعطیلی ساختمان خاموش گردند و یا در حالت آماده به کار (استندبای) قرار بگیرند. سیستم موتورخانه هوشمند این امکان را برای ساختمان فراهم می کند تا با برنامه ریزی قبلی، در ایام تعطیلی بتوان عملکرد تجهیزات را کنترل نمود.
ثبت عملکرد تجهیزات موتورخانه در بازه های زمانی مختلف ، نیز برای بررسی عملکرد دوره ای موتورخانه هوشمند بسیار مفید است.

کاربرد موتورخانه هوشمند

در یک جمله کاهش مصرف انرژی جهت تامین بار حرارتی ساختمان و افزایش سطح آسایش حرارتی ساکنین دو عامل اصلی هستند که لزوم بکارگیری سیستم کنترل هوشمند موتورخانه را در ساختمان تعیین می نمایند.
از گذشته تا کنون بدلیل عدم استفاده از موتورخانه هوشمند برای تنظیم دمای آبگرم در گردش سیستم حرارت مرکزی ساختمان و آبگرم مصرفی بهداشتی از ترموستات های دستی استفاده می شده است. طرز عملکرد این ترموستات ها بدین گونه است بر روی لوله های اصلی جریان آب گرم در گردش و آبگرم مصرفی بهداشتی نصب می شوند و توسط اپراتور موتورخانه با توجه به فصل سال بر روی دمای خاصی تنظیم می گردند، در هنگام عملکرد سیستم زمانی که دمای آبگرم به دمای تنظیمی می رسد ترموستات ها عمل کرده و توسط رله ای سیستم مشعل و پمپ سیرکولاسیون را از کار می اندازند و با دور شدن آبگرم از دما تنظیمی مجددا با فرمانی تجهیزات را روشن می نمایند.
در ساختمان های فاقد سیستم کنترل هوشمند موتورخانه مشخص است که سیستم ترموستات دستی بدلیل عدم واکنش سریع و عدم توانایی در واکنش در مقابل تغییرات آب و هوای خارج و دمای هوای داخل ساختمان در ساعات مختلف شبانه روز امکان کنترل بهینه تجهیزات مصرف کننده انرژی در سیستم حرارت مرکزی ساختمان را ندارد و  در صورت افزایش یا کاهش دمای هوای محیط خارج ساختمان، موتورخانه با دمای ثابت کار می‌کند که بعضا به ایجاد گرمای بیشتر از حد مورد نیاز فضاهای ساختمان منجر می شود و اتلاف بیش از حد انرژی را به همراه دارد. همچنین در زمانی که دمای هوای بیرون به طور غیر منتظره سرد می شود سیستم حرارت مرکزی امکان تنظیم خودکار سیستم را نداشته و ممکن است نتواند بار گرمایی مورد نیاز را تامین کند که این امر باعث نارضایتی ساکنین می گردد.
 

مقایسه سیستم کنترل هوشمند موتورخانه  با ترموستات

در حال حاضر جهت تنظيم دماي آب مورد نياز گرمايش و مصرفي ساختمان در موتورخانه از ترموستات‌هاي معمولي استفاده مي‌شود كه قابليت تنظيم توسط متصدي موتورخانه بر روي دماي دلخواه را دارند و بر اساس نقطه تنظيم شده نسبت به خاموش و راه اندازي كردن مشعل‌ها اقدام مي‌كنند، از معايب اصلي اين ترموستات‌ها عدم واكنش در اثر تغييرات هواي بيرون و همچنين وضعيت عملكردي در ساعات مختلف شبانه روز مي‌باشد. 
در صورت افزايش دماي هواي محيط كه مسلماً گرماي مورد نياز ساختمان كاهش مي‌يابد موتورخانه با دماي بالا كار مي‌كند و گرماي بيشتر از حد مورد نياز وارد ساختمان مي‌شود كه عملاً بدون استفاده به هدر مي‌رود. همچنين در ساختمان‌هاي اداري در هنگام شب نيز موتورخانه به فعاليت خود و توليد گرما ادامه مي‌دهد. جهت رفع اين مشكل، استفاده از سيستم‌هاي كنترل هوشمند موتورخانه با قابليت برنامه‌ريزي ساعتي و هفتگي و همچنين مجهز به حسگر دماي محيط، توصيه مي‌گردد.  
طریقه عملکرد
اصول بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی توسط سیستمهای کنترل هوشمند موتورخانه مبتنی،بر کنترل گرمایش از مبداء و محل تولید انرژی حرارتی (موتورخانه) می باشد.
این سیستم با دریافت اطلاعات از سنسورهای حرارتی که در محلهای زیر نصب می گردند : 
 - در ضلع شمالی ساختمان (اندازه گیری دمای محیط خارج ساختمان )  
 - خروجی  دیگ آبگرم   (اندازه گیری دمای آبگرم چرخشی)
- ورودی دیگ آبگرم   (اندازه گیری دمای آبگرم چرخشی)
  رفت آبگرم مصرفی (اندازه گیری دمای آبگرم بهداشتی ) نصب میشوند به سیستم کنترل هوشمند ارسال میگردند. 

به طور کلی دلایل عمده هدر رفت انرژی در سیستم حرارت مرکزی ساختمانهای فاقد موتورخانه هوشمند را می توان بدین صورت برشمرد:
•    عدم تنظيم درست و در برخی موارد پايين بودن راندمان مشعل
•    عدم عايق‌بندي و وجود رسوب در داخل پره‌های دیگ
•    عدم تناسب ظرفيت حرارتي ديگ با مشعل
•    مناسب نبودن دودكش و طراحي غلط لوله‌ کشی
•    عدم انطباق ظرفيت حرارتی موتور‌خانه با بار حرارتی ساختمان
•    عدم عایق بندی دیگ و لوله ها
•    عدم تنظيم صحيح ترموستات
•    عدم کنترل عملکرد تجهیزات
دومورد آخر که از نواقصی است که سیستم ترموستات دستی که در فقدان وجود موتورخانه های هوشمند استفاده می شود بوجود می آورد.
سیستم کنترل هوشمند ساختمان ، می تواند جایگزین مناسبی برای سیستم ترموستات دستی در موتورخانه ساختمان گردد چرا که با عملکرد خود می تواند کلیه مواردی که ذکر گردید را رفع نماید.

عملکرد کنترل هوشمند موتورخانه

کنترل هوشمند موتورخانه ساختمان دارای تعدادی سنسور دما در داخل موتورخانه و یک سنسور دما در محیط خارج ساختمان و تعدادی سنسور دما در داخل فضاهای ساختمان(سردترین فضاهای ساختمان مانند فضاهای ضلع شمالی) می باشد. سنسورهای موتورخانه هوشمند همگی به یک پردازشگر هوشمند مرکزی متصل هستند که عموما در داخل موتورخانه نصب نمی گردد. با اندازه‌گیری دمای محیط خارج ساختمان و پردازش آن بر اساس دمای هوای داخل توسط پردازشگر مرکزی، میزان بار حرارتی مورد نیاز فضاهای ساختمان برای رسیدن به دمای مورد نیاز آسایش حرارتی (دمای تنظیم شده) برآورد می نماید و دمای آبگرم در گردش مورد نیاز را (با خاموش یا روشن کردن مشعل‌ها) به نحوی تنظیم می‌کند تا بار حرارتی مورد نیاز ساختمان تامین گردد. در حقیقت با روش هوشمند سازی موتورخانه توسط سیستم کنترل هوشمند ، انرژی گرمایی متناسب با نیاز ساختمان تولید و از هدر رفت گرمای اضافی جلوگیری می‌گردد.
در کلی ترین حالت سیستم کنترل هوشمند موتورخانه ساختمان برای دریافت اطلاعات دمایی دارای ادوات زیر است:
1.    یک سنسور دمایی در ضلع شمالی ساختمان (اندازه گیری دمای محیط خارج ساختمان )
2.    یک سنسور دمایی بر روی لوله خروجی  دیگ آبگرم (اندازه گیری دمای آبگرم چرخشی)
3.     یک سنسور دمایی بر روی لوله ورودی دیگ آبگرم(اندازه گیری دمای آبگرم چرخشی)
4.    یک سنسور دمایی بر روی لوله رفت آبگرم مصرفی (اندازه گیری دمای آبگرم بهداشتی)
این چهار سنسور به سیستم پردازشگر مرکزی سیستم کنترل هوشمند موتورخانه ساختمان متصل شده و اطلاعات دمایی دریافت شده را در هر لحظه برای پردازشگر ارسال می کنند.
به طور مثال اگر سنسور خارجی موتورخانه هوشمند ، دمای ۵- درجه سانتی گراد را به عنوان دمای محیط خارج ساختمان برای پردازشگر ارسال کند(هوای سرد زمستانی)، پردازشگر به دیگ فرمان می دهد  دمای آب جهت گرمایش ساختمان را تا ۸۰ درجه سانتی گراد (با توجه به نوع ساختمان این دما تغییر می کند) افزایش دهد.در صورتی که همان روز دمای هوای خارج ۵+ درجه سانتی گراد شود، با توجه به نیاز کمتر ساختمان به گرمایش پردازشگر فرمان می دهد تا دمای آب گرمایش به ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتی گراد کاهش یابد. بنابراین موتورخانه هوشمند ساختمان با توجه به نیاز گرمایی ساختمان انرژی مصرف می کند.
در صورتی که در موتورخانه های سنتی فاقد سیستم کنترل هوشمند موتورخانه در ابتدای فصل تا انتهای فصل دمای دیگ بر روی یک عدد ثابت تنظیم می گردد و موتورخانه همواره تحت فشار بوده و انرژی بسیار زیادی مصرف می کند در صورتی که در سیستم کنترل هوشمند موتورخانه  دمای دیگ همواره در حال تنظیم شدن با توجه به دمای هوای بیرون (با در نظر گرفتن دمای مورد نیاز برای آب مصرفی) در حال تنظیم می باشد.همچنین در موتورخانه هوشمند عملکرد پمپ های سیرکولاسیون نیز می تواند براساس گردش آبگرم در سیستم کنترل گردد و این امر در مصرف برق مورد نیاز موتورخانه تاثیر بسزایی دارد.
سیستم کنترل هوشمند موتورخانه قابلیت برنامه ریزی جهت روشن و خاموش کردن تجهیزات موتورخانه هوشمند بر اساس ساعت کاری شرکت ها و ادارات را نیز دارد و می تواند قبل از شروع ساعت کار کارمندان فعال گردد و در پایان ساعت کاری سیستم موتورخانه هوشمند غیرفعال شود و چند ساعت قبل از شروع به کار ساختمان سیستم را روشن کرده تا فضای ساختمان گرم گردد و نیز می توان در ساختمان های مسکونی میزان دمای آب گرم مصرفی را از ساعت ۱۲ شب تا ۴ صبح کاهش داد.
بنابراین سه عملکرد اصلی سیستم کنترل هوشمند موتورخانه ساختمان بدین شرح است:
1.    کنترل هوشمند آبگرم چرخشی داخل ساختمان (رادیاتورها، فن کویل ها و …) بر اساس نیاز ساختمان
2.    کنترل میزان آبگرم بهداشتی بر اساس میزان مصرف
3.    کنترل کارکرد موتورخانه هوشمند بر اساس زمان کاربری و استفاده از ساختمان، در ساختمان هایی که بصورت پاره وقت مورد استفاده قرار می گیرند
البته می توان عملکرد کنترلی سیستم کنترل هوشمند موتورخانه ساختمان را در سیستم حرارت مرکزی با الحاق سنسورها و تجهیزات بیشتر و بخصوص با ارتقا سیستم نرم افزاری آن گسترده تر نمود و قابلیت های بیشتری به عملکرد موتورخانه هوشمند اضافه نمود. همچنین در تنظیم تجهیزات کنترلی در داخل فضاها مانند ترموستات اتاقی و شیر ترموستاتیک رادیاتور در سیستم های حرارت مرکزی با کنترل هوشمند موتورخانه باید دقت نمود.

سیستم موتورخانه هوشمند زیمنس

هوشمند سازی موتورخانه فرآیندی است که درآن کنترل مشعلها و پمپها، موجب مصرف بهینه انرژی می گردد. سیستم موتورخانه هوشمند زیمنس به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی ارتباطی نداشته و همچنین برای نصب آن نیازی به تخریب ساختمان و یا تغییر در موتورخانه نمی باشد. لذا کمترین هزینه را در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت. در پروژه های انجام شده توسط این شرکت نیز کاهش قابل ملاحظه ای در کاهش مصرف گاز (بین 15% تا 40%) مشاهده شده است. با توجه به افزایش پلکانی قیمت گاز (با در نظر گرفتن حداقل 15% کاهش مصرف) کاهش 30% در گاز بهای مصرفی هر دوره مشاهده می گردد. در صورت نصب در ساختمان های اداری و کاهش 40% در مصرف گاز، کاهش 70% در گاز بهای آن ساختمان مشاهده می گردد. در عین حال این امر موجب کاهش استهلاک تجهیزات تاسیساتی ساختمان نیز می شود.

نحوه کارکرد سیستم کنترل هوشمند موتورخانه محصول شرکت زیمنس SIEMENS

این سیستم کنترل هوشمند موتورخانه زیمنس متشکل از یک دستگاه کنترلر مرکزی، صفحه نمایشگر و تعداد چهار سنسور دمایی می باشد که سه سنسور در داخل موتورخانه 1- لوله رفت دیگ 2- لوله برگشت دیگ 3- منبع کویلی 4- یک سنسور در قسمت فضای خارج ساختمان نصب می گردد.

موتورخانه هوشمند زیمنس
وظیفه سنسور فضای خارج (شماره 4) انتقال لحظه به لحظه ی دمای هوای خارج ساختمان به کنترلر می باشد تا کنترلر با توجه به دمای خارج دمای دیگ را تنظیم کند.
به طور مثال اگر دمای خارج ساختمان 10- درجه سانتی گراد باشد (هوای سرد زمستانی) ، کنترلر به دیگ فرمان می دهد تا با تمام ظرفیت کار کرده و دمای آب جهت گرمایش ساختمان را تا 80 درجه سانتی گراد (با توجه به نوع ساختمان این دما تغییر می کند) افزایش دهد.
در صبح همان روز دمای هوای خارج 5+ درجه سانتی گراد می شود و با توجه به نیاز کمتر ساختمان به گرمایش کنترلر فرمان می دهد تا دمای آب گرمایش به 65 تا 70 درجه سانتی گراد کاهش یابد. 
در نتیجه سیستم کنترل هوشمند موتورخانه زیمنس بطور خودکار در روزهای سرد دمای دیگ را افزایش و در روزهای گرم دمای دیگ را کاهش می دهد.
 
با کاهش دمای آب در گردش
1.    به دلیل افزایش نیافتن دمای داخل، نیاز به باز کردن پنجره جهت کاهش دمای ساختمان ندارید.
2.    به دلیل کاهش اختلاف دما، شاهد کاهش چشمگیر مصرف انرژی خواهید بود. (عدم تولید گرمای بیش از حد نیاز)
3.    کاهش استهلاک تجهیزات موتورخانه و عدم زیر فشار بودن تجهیزات بصورت مداوم
 
از دیگر مزایای این سیستم که در ساختمان های اداری کاربرد فراوان دارد جلو گیری از یخ زدگی آب داخل لوله ها در زمان Standby دیگها می باشد. در این زمان با راه اندازی دیگ و پمپ های سیرکوله گرمایش، از یخ زدگی سیستم جلوگیری می کند.

مزایای کنترل هوشمند موتورخانه زیمنس "موتورخانه هوشمند زیمنس SIEMENS" 

•    قابلیت برنامه ریزی به صورت روزانه، هفتگی و سالیانه
•    کنترل حداقل و حداکثر دمای دیگ و آب گرم مصرفی به صورت مجزا
•    قابلیت اتصال به کلیه بویلرهای گازی و گازوئیلی¬، پانلهای خورشیدی، پمپ های حرارتی
•    قابلیت تغییر حالت کنترلی از اتوماتیک به دستی
•    جلوگیری از یخ زدگی در ساعات خاموش پمپ سیرکولاسیون
•    هزینه مناسب و بازگشت سرمایه در مدت کوتاه
•    تامین آبگرم مصرفی با وجود افزایش مصرف در تمام طول هفته
•    دارای نمایشگر گرافیکی
•    و...
 
نتیجه گیری:
نصب دستگاه کنترل هوشمند موتورخانه باعث:
بعد مادی:
•    کاهش گاز بهای مصرفی
•    کاهش برق مصرفی
•    کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری
•    افزایش طول عمر تجهیزات
•    بازگشت سرمایه با توجه به نوع پروژه در مدت زمان بسیار کوتاه
•    بعد فنی تاسیساتی :
•    افزایش طول عمر تجهیزات (دیگ، مشعل، پمپ)
•    کاهش تعمیرات تاسیساتی
•    کاهش انتشار گازهای گلخانه ای CO2 ناشی از سوخت گاز
•    تامین محیط آسایش ساختمان
 

دلایل هوشمند سازی موتور خانه بوسیله موتورخانه هوشمند زیمنس

مسیر حرکت کلی جهان در جهت استفاده هرچه بیشتر از منابع و انرژی های پاک و جلوگیری از هدر رفت و مصرف بی رویه انرژی های تجدید ناپذیر است. بشر در این سالها حرکات مثبت خوبی در این راستا داشته است. مصرف صحیح انرژی و صرفه جویی در آن یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار برای پیشرفت هر کشور محسوب می شود.
در ایران نیز مدتی است که بحث هدفمند کردن یارانه ها به بزرگترین برنامه اقتصادی دولت تبدیل شده است. با اجرای این قانون توجه خوبی به استفاده از تجهیزات کم مصرف و بهینه ساز مصرف انرژی در کشور شده است. بخش مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست. در همین راستا مدتی است که راهکارهای مختلفی برای بهینه سازی مصرف انرژی در جامعه مطرح شده است. که از آن جمله اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و هوشمند سازی موتورخانه است. اما در بین راهکارهای مختلف اولویت آنها نیز مهم است .بر اساس بررسی های صورت گرفته اجرای مبحث 19 بسیار پر هزینه می باشد. برای مثال در اجرای مبحث 19 باید از پنجره های دوجداره استفاده کرد که تعداد این پنجره ها با افزایش بنای ساختمان افزایش می یابد در حالی که سیستم کنترل هوشمند موتورخانه (موتورخانه هوشمند زیمنس SIEMENS) به تعداد طبقات و واحدها ارتباطی ندارد و همچنین برای انجام آن نیازی به تخریب ساختمان نیست لذا کمترین هزینه را در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.
موتورخانه ها بیشترین مصرف انرژی را به خود اختصاص می دهند از این رو مواردی که باعث کاهش کارایی موتورخانه و افزایش مصرف سوخت می شود از این قبیل است.
1.    طراحی موتورخانه بر اساس تکنولوژی های قدیمی
2.    عدم عایق بندی دیگ و لوله ها
3.    عدم تنظیمات فصلی که باعث افزایش مصرف انرژی می گردد
4.    تنظیم و مناسب نبودن مشعل
5.    افت دمای آبگرم در روزهای تعطیل با افزایش مصرف
6.    رعایت نشدن اصول مهندسی در لوله کشی
7.    عدم بهره گیری از موتورخانه هوشمند
8.    اتوماسیون ساختمان یکی از مباحث مطرح در کشورهای پیشرفته می باشد. چرا که با توجه به بالا رفتن هزینه های انرژی و رویکرد جوامع از بهره گیری انرژی های نو ، چگونگی مصرف انرژی قابل توجه می باشد.
9.    اتوماسیون ساختمان را می توان دریک جمله به هوشمند سازی مدیریت منابع ساختمان معرفی نمود. این هوشمند سازی در راستای کنترل دقیق و حذف خطای انسانی می باشد.
10.    با توجه به نوع کاربری هر ساختمان می توان اتوماسیون ساختمان را در چار چوب های مختلف تعریف کرد که شاید بتوان گفت  همه ی این چار چوب ها در یک نقطه مشترک هستند و آن هم بهینه سازی مصرف انرژی و راهبری بهره برداری صحیح از تجهیزات است.
11.    بطور کلی می توان اتوماسیون ساختمان را به 6 بخش کلی تقسیم بندی نمود:
- کنترل روشنایی
- کنترل سیستم موتورخانه
- کنترل تردد
- سیستم های اعلام حریق هوشمند
- سیستم های صوتی و تصویری هوشمند
- کنترل تجهیزات مانند آسانسورها ، پله برقی ها و ...
 
با توجه به افزایش قابل توجه قیمت حامل های انرژی و اتلاف درصد بالایی از انرژی  در موتورخانه ها ، کارشناسان این شرکت با رویکرد  اصلاح سیستم موتورخانه اقدام به تولید  سیستم کنترل هوشمند موتورخانه به نام SES   نموده اند. 

دلايل اتلاف انرژي در موتور‌خانه‌ها 

مناسب نبودن مشعل (عدم تنظيم درست و در برخي موارد پايين بودن راندمان)
مناسب نبودن ديگ (عدم عايق‌بندي و وجود رسوب در داخل پره‌ها)
عدم تناسب ظرفيت حرارتي ديگ با مشعل
 تميز نبودن موتور‌خانه
مناسب نبودن دودكش و طراحي غلط لوله‌كشي
عدم انطباق ظرفيت حرارتي موتور‌خانه با بار حرارتي ساختمان
عدم تنظيم صحيح ترموستات 
عمليات بهينه‌سازي موتورخانه‌ها 

 نصب سيستم كنترل محيطي هوشمند موتورخانه 
تنظيم موتورخانه 
 تطابق ديگ و مشعل 
نصب دمپر بارومتريك عايقكاري لوله و ديگ 
رسوب زدايي و شستشوي ديگ
هوشمند سازی موتورخانه فرآیندی است که درآن با کنترل مشعل ها و پمپ ها، موجب مصرف بهینه انرژی می گردد. سیستم موتورخانه هوشمند SES به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی ارتباطی نداشته و همچنین برای نصب آن نیازی به تخریب ساختمان و یا تغییر در موتورخانه نمی باشد. لذا کمترین هزینه را در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.

مزایای موتورخانه های هوشمند

کنترل گرمایش از مبداء و محل تولید گرما
طراحی شده براساس شرایط بومی – اقلیمی کشور و متناسب با فرهنگ مصرف انرژی در ایران
کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف سوخت تا 40% در ساختمانهای غیر مسکونی و تا 15% در ساختمانهای  مسکونی
موثرترین روش بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان با کوتاهترین زمان بازیافت هزینه ها به استناد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور
مدت زمان موثر دوره بهینه سازی12 ماه سال
کاهش آلاینده های زیست محیطی و هزینه های اجتماعی
قابلیت تطبیق و کنترل محیطی عالی به همراه ثبت محدوده آسایش حرارتی متناسب با تغییرات دمای محیط خارج ساختمان
کنترل گرمایش و دمای آب گرم مصرفی بصورت لحظه ای و در طی ساعات شبانه روز
 ویژگی منحصر به فرد مستقل بودن عملکرد سیستم از مساحت بنا
کاهش استهلاک و افزایش راندمان و ضریب ایمنی تاسیسات حرارتی
سهولت کاربرد و امکان تنظیم برنامه نرم افزاری سیستم برحسب نوع کاربری ساختمان
نصب سریع و آسان بدون انجام تغییرات مکانیکی در موتورخانه
دارای 24 ماه گارانتی  واقعی و 10 سال خدمات پس از فروش

کنترل پکیچ یا موتورخانه از راه دور

کنترل موتورخانه از راه دور

بسیار اتفاق می افتد که در زمستان برای رفتن به محل ویلا و یا محل تفریحات قشلاقی دچار استرس می شویم چرا که به خاطر سرد بودن محل ویلا و گرم نشدن سریع ویلا متاسفانه چندین ساعت را باید در سرما سپری کنیم 
البته بعضی از صاحبان ویلا با توجه به این مشکلات و پرهیز از بیماری به خاطر مجاورت در سرمای چندین ساعته عموما از رفتن به ویلا امتناع می کنند اما این راه حل فقط خط زدن صورت مسئله است و برای این مشکل راه حل کاملا علمی و فنی وجود دارد که درحال حاضر در تمام دنیا استفاده می شود

راه حل این موضوع استفاده از سیستمهای تله متری است این سیستمها قادرند تا از صدها کیلومتر دورتر فقط با استفاده از سیگنالهای مخابراتی تجهیزات الکتریکی را روشن و خاموش نمایند این سیستمها که با نام مخفف imc شناخته می شوند دارای خروجی هایی هستند که مانند کلید برق عمل کرده ولی توسط موبایل فرمان می پذیرند

این سیستم در صورت اتصال به موتورخانه باعث می شود تا صاحب ویلا هر زمان که قصد رفتن دارد تنها با یک اس ام اس موتورخانه و یا پکیج ویلا را روشن کرده و وقتی به ویلا میرسد با دمای هوای مطلوب و مناسب اقامت مواجه گردد

همچنین در مناطق سردسیر که امکان ترکیدگی لوله ها بر اثر عدم کارکرد مداوم وجود دارد این سیستم می تواند روزانه برای مدت محدودی روشن شده تا باعث عدم ترکیدگی لوله های آب به خاطر سرمای شدید گردد

ضمنا در مدل کاملتر آن می توان برای آبیاری ویلا برای فصلهای گرم سال نیز بهره برد و بدون نیاز به باغبان محوطه و فضای سبز ویلا را با آبیاری مناسب سرسبز نگهداشت

ضمنا وجود خروجی های اضافه در این سیستم می تواند در فصول گرم سال سیستم خنک کننده را همانند سیستم گرم کننده قبل از ورود به ویلا فعال نماید

در انتها می توان از خروجیهای اضافه آن برای روشنایی محوطه و یا داخل ویلا بطور موقت و از راه دور استفاده کرد تا القای حضور مجازی، سارقان را از محوطه ویلا دور نماید
این سیستم با هدف کاهش مصرف انرژی، ارتقای کیفیت شرایط آسایشی، افزایش سطح امنیت، ایمنی و اعمال مدیریت بر تمامی اجزای داخل ساختمان در یک واحد مسکونی اجرا می شود. کنترل اجزای مختلف ساختمان برای کاربر از طریق پنل های اتاقی بصورت محلی، از طریق پنل مرکزی و با استفاده از ریموت و از راه دور نیز میسر بوده و بعلاوه کاربر می تواند از طریق ipad و یا موبایل نیز کنترل واحد خود را در دست گیرد. در کنار مزایای سیستم های مدیریت خانگی در کاهش مصرف انرژی و تامین امنیت واحد مسکونی، ساکنان می توانند از مزایای متعدد سیستم از قیبل ارتباط با اینترنت، استفاده از امکانات صوتی تصویری (Multimedia) و کنترل تجهیزات خانگی نیز استفاده نموده و یا با تعریف سناریوهای عملکرد مختلف (مانند سناریوی خواب، عدم اشغال واحد، مسافرت و ...) و برنامه ریزی عملکرد اجزا، راحتی و آسایش خود و دیگر ساکنان را برآورده سازند.

 

"بیتا سرویس" ارائه دهنده خدمات فنی در کرج و تهران

02636510100

02133060066

جهت اطلاع از تعرفه نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی بر روی عنوان زیر کلیک نمایید. نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی در کرج و تهران
سرویس موتورخانه,عیب یابی موتور خانه,موتورخانه, چیلر در موتورخانه, دیگ ها در موتورخانه,سرویس و عیب یابی موتور خانه در کرج و تهران

سرویس موتورخانه و تعمیر موتورخانه در تهران و کرج

تعمیر موتورخانه و نگه داری موتورخانه یکی از مهمترین مواردی است که باعث میشود شما یک زمستان سرد را به راحتی پشت سر بگذارید.برای سرویس موتورخانه و تعمیر آن باید از افراد ماهر و باتجربه در زمینه تعمیر و عیب یابی موتورخانه کمک بگیرید.کارشناسان فنی ما در بیتا سرویس میتوانند با در اختیار گذاشتن تجارب خود در این زمینه شما را یاری کنند.
مشعل ,مشعل گازسوز,مشعل‌های دوگانه‌سوز,مشعل جت فشاری,مشعل‌های Air/Steam-Atomized,مشعل‌های Rotary Cup,مشعل‌های Low pressure atomizing,تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه,مشعل های خانگی وصنعتی,مشعل با فشار كم,مشعل با سوخت مايع سنگين,مشعل گازي,مشعل سه گانه سوز,مشعل های دو سوخته گاز و مایع,تعمیر و راه اندازی مشعل شوفاژ در کرج و تهران

تعمیر مشعل موتورخانه | نصب مشعل شوفاژ در کرج و تهران | عیب یابی مشعل شوفاژ

مشعل دستگاهی است که با ترکیب مقدار معینی هوا و سوخت (به این عمل احتراق گفته می‌شود) در یک فضای ایمن، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند که در اثر این احتراق مقداری گاز نیز تولید شده که از راه دود کش خارج می‌شود.برای نصب و تعمیر مشعل موتورخانه با ما تماس بگیرید.
 روش نصب رادیاتور,مزایای رادیاتور,خرید رادیاتور,ویژگی رادیاتور,نصب حوله خشک کن,انواع رادیاتور شوفاژ,نحوه اتصال رادیاتور,نصب شوفاژ,پره رادیاتور,قیمت نصب شوفاژ,محل نصب رادیاتور شوفاژ,نصب رادیاتور شوفاژ در کرج و تهران

نصب رادیاتور شوفاژ در تهران و کرج | جامع ترین آموزش نصب رادیاتور شوفاژ به همراه معرفی نصاب رادیاتور

رادیاتورهای شوفاژ یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات گرمایشی در ساختمان های عمومی و منازل می باشند.نصب رادیاتور شوفاژ معمولا پس از پایان عملیات ساختمانی و همراه با نصب شیرالات صورت میپذیرد.بیتا سرویس فعال در زمینه نصب انواع رادیاتور با دارا بودن بهترین نصاب رادیاتور در تهران و کرج.با ما تماس بگیرید.
پکیج,مزایای پکیج,رسوب گیر پکیج,انواع پکیج,پکیج زمینی,پکیج دیواری,نصب پکیج ,تعمیر پکیج,تعمیر پکیج در تهران,تعمیر پکیج در کرج,تعمیر پکیج در کرج و تهران

سرویس و تعمیر پکیج | هزینه تعمیر پکیج در تهران و کرج

پکیج دیواری ، یکی از کم مصرف ترین و به صرفه ترین سیستم گرمایشی دنیاست اما پس از گذشت چند سال ممکن است که فرسوده شوند و نیاز به تعمیر پکیج داشته باشند. تعمیر پکیج یکی از خدمات اصلی بیتا سرویس است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.