جابجایی کولرگازی,شارژ گاز کولرگازی,وکیوم اسپلیت

جابجایی کولرگازی و اسپلیت | شارژ گاز کولرگازی | وکیوم اسپیلت

  • شنبه 31 فروردین 1398
  • 2637 نفر

شاید برای شما هم پیش امده باشد که قصد داشته باشید کولرتان را از جای خود باز کنید و در جای دیگر نصب کنید برای انجام تعمیرات مجبور به جمع کردن کولر گازی شوید ما در اینجا به شما روشی را معرفی می کنیم به نام پمپ دان کردن

جهت اطلاع از تعرفه نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی بر روی عنوان زیر کلیک نمایید. نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی در کرج و تهران

آموزش گام به گام نحوه جمع کردن گاز کولر گازی 

شاید برای شما هم پیش امده باشد که قصد داشته باشید کولرتان را از جای خود باز کنید و در جای دیگر نصب کنید یعنی جابجایی کولر گازی انجام دهید و یا اینکه مشکلی برای کولرتان پیش امده باشد که برای انجام تعمیرات مجبور به جمع کردن کولر گازی شوید  و شما نگران گاز کولر گازیتان شوید.ما در اینجا به شما روشی را معرفی می کنیم به نام پمپ دان کردن یا جمع کردن گاز کولر گازی که به شما کمک زیادی خواهد کرد.
اگر هنگام جابجایی یا تعمیرات کولر گازی این کار را انجام ندهید گاز درون سیکل هدر می رود و شما مجبور به انجام مجدد شارژ گاز تکمیلی هستید که این برای شما هزینه زیادی دارد. بنابراین بهتر است قبل از انجام کار گاز را درون کندانسور جمع آوری کنید تا در هنگام نصب کولر گازی بعد از تعمیرات کولر گازی و جابجایی بتوانید به راحتی از آن استفاده نمایید

جمع کردن گاز کولر گازی یا پمپ دان کردن کولر گازی چیست؟

پمپ دان کردن روشی است برای ذخیره کردن یا جمع کردن تمامی مبرد یا گاز درون لوله ها در داخل کندانسور

چه زمانی شما نیاز دارید گاز کولر گازی را جمع کنید؟

در صورتی که کولر نیاز به جابجایی جهت نصب در جای دیگر را دارد و یا نیاز به تعمیرات دارد شما نیاز دارید گاز دستگاه را به روش گفته شده جمع کنید و عملیات تعمیر یا جابجایی کولر گازی را انجام دهید.

جابجایی کولر گازی اسپلیت

جابجایی کولرگازی

روش اول:جابجایی کولر گازی اسپلیت با استفاده از پمپ تخلیه

برای اینکار به گیج و پمپ تخلیه نیاز دارید.

کاربرد پمپ دان یا اصطلاحاً جمع آوری گاز کولر گازی

این عمل هنگامی که شما قصد جابجایی کولر گازی از محلی به محل دیگر رادارید انجام می شود تا تمامی گاز موجود در کولر گازی را جمع‌آوری کرده تا پس از جابجایی یا تعمیرات کولر گازی، بتوانید به راحتی دوباره از کولر گازی استفاده نمایید.
•    ابتدا کولر گازی را در حالت سرمایش روشن کرده و اجازه دهید تا مدت ۱۵ دقیقه کولر گازی کار کند تا سیکل تبرید کامل شود.
•    درپوش شیر سرویس که در بیرون و روی کندانسور قرار دارد را بازکنید. شلنگ آبی گیج خود را در حالتی که گیج کاملاً بسته است به شیر سوزنی لوله برگشت (لوله ضخیم) شیر سرویس وصل کنید.

اتصال شلنگ به لوله سوزنی

شما برای این کاربه یک دسته آچار آلن احتیاج دارید که اندازه های مختلفی داشته باشد.

سفت کردن شلنگ گیج به شیر سوزنی

با آچار آلن، شیر رفت (لوله نازک) را آرام آرام ببندید در این حالت صفحه آبی گیج را زیر نظر داشته باشید. خواهید دید که عقربه پایین تر میرود.

نمایشگر صفحه گیج

آماده بستن شیر رفت باشید تا زمانی که درجه گیج به ۱۰psi رسید، باید شیر رفت را کاملاً بسته باشید.

سپس آرام آرام شروع به بستن شیر سرویس لوله برگشت که همان لوله ضخیم است کنید. با زیر نظر گرفتن عقربه آماده بستن شیر برگشت و خاموش کردن دستگاه باشید. وقتی فشار به زیر صفر رسید و تقریبا در حالت وکیوم قرار گرفت، باید شیر برگشت (لوله ضخم) را کاملاً بسته باشید و دستگاه باید بلافاصله خاموش شود. حال میتوانید با استفاده از آچار لوله‌ای کندانسور و اواپراتور را باز کنید و سیمی که در تصویر می بینید را جدا کنید.
جدا کردن لوله-ها و سیم ها از پنل خارجی

جدا کردن لوله ها و سیم ها از پنل خارجی

بعد از جدا کردن لوله ها وسیم برق، حال واحد خارجی آماده جا به جایی است.

روش دوم جابجایی واحد خارجی کولر گازی اسپلیت: بدون استفاده از وسیله ای خاص

شما با رعایت موارد ایمنی و دنبال کردن این آموزش، می‌توانید با استفاده از تنها یک آچار آلن، گاز مبرد را در واحد خارجی دستگاه جمع آوری کرده و ذخیره کنید.
در این مورد مشورت با یک سرویسکار کولر گازی می تواند مفید باشد زیرا به دلیل عدم اطلاع از میزان ظرفیت دستگاه و طول لوله کولر گازی، روش انجام اینکار و مدت زمان لازم برای جمع شدن گاز به صورت متوسط و تقریبی ذکر شده است، در نتیجه در صورت عمل کردن به این روش، خسارات احتمالی بر عهده خود شما خواهد بود.
برای اینکار ابتدا بگذارید دستگاه 15 دقیقه روشن باشد.
سپس بعد از باز کردن درپوش شیر سرویس، شیر سرویس رفت را کاملاً ببندید و ۳۰ ثانیه صبر کنید. در ادامه شیر سرویس برگشت را نیز با استفاده از اچار آلن کاملاً ببندید و بلافاصله پس از بستن هر دو شیر سرویس، کولر گازی را خاموش‌کنید.
توجه:
روشن نگه داشتن بیش‌ازحد کولر گازی بعد از بستن هر دو لوله کار بسیار خطرناکی است که در صورت انجام این کار امکان آسیب به خود و کولر گازی وجود دارد.
حتماً برای انجام این کار کسی را همراه داشته باشید تا به‌محض جمع شدن کامل گاز و بستن شیر سرویس اسپلیت را خاموش کند.
در پایان در این مرحله نوبت به باز کردن یونیت خارجی از لوله های ارتباطی و پایه فلزی میرسد (توجه کنید در هر شرایط یونیت خارجی باید عمودی و ایستاده حمل و نگهداری شود)

برداشتن واحد داخلی از روی دیوار

ابتدا دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق می کشیم. با یک انبر دست واحد داخلی را از دیوار جدا نگه میداریم. سپس لوله مسی رفت (لوله باریک) را بوسیله آچار آلن کاملا میبندیم. زیر محل اتصال یک سطل بگذارید تا قطرات آب که ممکن است از کولرگازی بیرون بیایند، زمین را خیس نکنند.

باز کردن پنل داخلی

حال اسپلیت را روشن کرده وچند دقیقه صبر میکنیم تا تمام گاز مدار کولر در یونیت خارجی کمپرس و انباشته شده و یونیت داخلی و لوله های مسی کاملا از گاز مبرد خالی شوند (برای اطمینان یافتن از تخلیه شدن کامل گاز مبرد، به صدای کمپرسور گوش کنید، صدای دستگاه در این حالت نسبت به حالت دارای گاز کمی تغییر میکند).
سپس شیر لوله برگشت گاز ( لوله ضخیم یا شیر شارژ گاز) را کاملا میبندیم و اسپلیت را خاموش میکنیم.
نکته مهم:
چه هنگام جدا سازی قطعات واحد خارجی و چه هنگام برداشتن واحد داخلی، دقت کنید لوله های مسی ارتباطی آسیب نبینند و گرد و خاک و اجسام خارجی داخل لوله ها نشوند، برای اینکار باید درپوش لوله ها را ببندید. هنگام جمع کردن اجزای واحد داخلی، سایر اتصالات و قطعات را نیز در برابر ورود اجسام خارجی و گرد و خاک محافظت کنید. برای نگهداری و انتقال لوله ها، آن ها را بصورت حلقه در آورید.

نصب مجدد کولر گازی

لوله کشی کولر گازی

اکنون که کولر گازی را جمع کرده اید و مجددا قصد دارید آن را نصب کنید بهتر است که اگر قبلا لوله کشی کولر روی کار بوده ابتدا مسیر لوله کشی کولر گازی خود را به زیر کار انتقال دهید تا ضمن زیباتر شدن محیط از آسیب دیدن و احتمال ضربه و خرابی بیشتر لوله ها جلوگیری کرده باشید.
برای این کار باید ابتدا محل نصب پنل داخلی و پنل خارجی را مشخص کنید و بهترین مسیر را برای انتقال لوله ها انتخاب نمایید. ضمنا باید به غیر از لوله های مسی که کار ارتباط دو پنل داخلی و خارجی را به هم اتصال می دهند یک لوله درین یا دفع آب هم برای انتقال آب کولر به درون لوله فاضلاب در نظر بگیرید.
برای لوله کشی آب کولر گازی بهتر است از لوله های پروپلین استفاده کنید. ضمن اینکه می توانید لوله را تا محل یکی از کفشورهای ساختمان انتقال داده و به دیواره لوله فاضلاب ساختمان این لوله را انتقال دهید.

لوله کشی درین و مسی زیر کار کولر گازی

نصب پنل داخلی

برای نصب پنل داخلی اگر به دلیل مشکلات فنی و عدم خنک کنندگی کافی کولر را جمع کرده باشید جانمایی بیشترین اهمیت را دارد. هرچند در شرایط عادی و بعد از یک دوره جمع کردن کولر باز هم بهتر است یک بررسی برای انتخاب مکان نصب پنل داخلی داشته باشید.
برای جانمایی مجدد پنل داخلی توصیه های زیر را در نظر داشته باشید:
•    پنل را جایی نصب کنید که نور آفتاب به آن نتابد
•    پنل داخلی را جایی نباید قرار دهید که لوله کشی آب ، برق و یا گاز در زیر و یا روی آن تعبیه شده باشد.
•    پنل داخلی باید فضای خالی کافی در اطراف خودش داشته باشد. بهتر است 15 سانتی متر حداقل از بالا، چپ و راست دستگاه فضا وجود داشته باشد و در ضمن در ارتفاع مناسب که توصیه می شود حدود 2.12 متر از کف زمین باشد پنل داخلی نصب شود
•    بهتر است وسایل گرمایشی و سیگنال دار مانند خطوط آنتن حداقل 1 متر از محل نصب پنل فاصله داشته باشند.
•    دیواری که برای نصب پنل داخلی انتخاب می کنید باید مقاومت لازم را داشته باشد.

جابه جایی و نصب مجدد کولر گازی

•    بعد از بررسی این شرایط باید لوله کشی کولر هم انجام شده باشد. در هر صورت سر لوله های مسی باید دقیقا پشت محل نصب پنل و لوله درین در زیر محل نصب پنل در نظر گرفته شده باشد. در این منطقه باید صفحه نصب کولر را به دیوار اتصال دهید. دو بار اندازه گیری نمایید تا کولر را بتوانید تراز به دیوار نصب کنید. برای این کار باید صفحه نصب کاملا تراز باشد.

محل خروج لوله های مسی و سیم کشی کولر گازی

•    ابتدا اندازه روی پنل را تا سقف و بعدا اندازه زیر آن را تا کف ساختمان اندازه گیری کنید و خطوط رو و زیر صفحه را ترسیم کنید. محل سوراخ ها را مشخص کنید و با دقت سوراخ ها را اعمال کنید و صفحه نصب را اتصال دهید.
•    بهترین مکان برای بیرون آوردن لوله های مسی کولر گازی جایی بین صفحه نصب می باشد. همچنین برای اتصال راحت تر لوله ها بهتر است از یک فلنچ انعطاف پذیر در سوراخ محل خروج لوله ها استفاده کنید. موضوع دیگر این است که باید برای نصب پنل داخلی کولر یک رشته برق متصل به ارت هم پیش بینی کنید. اگر در زمان برق کشی این پیش بینی انجام نشده باشد می توانید در زمان لوله کشی از یک برق کار بخواهید یک رشته برق زیر کار برای شما بکشد.

نصب صفحه نصب کولر گازی

•    پنل را روی دیوار قرار دهید و با استفاده از تراز آن را درست در حالت صاف نصب کنید. بعد باید پوشش پنل جلویی را بردارید و برق دستگاه را نصب کنید. قبل از اتصال سیم های برق از سالم بودن سیم های دستگاه و ساختمان مطمئن شوید و در ضمن تطابق برق با مشخصات دستگاه را یک بار دیگر بررسی کنید.
•    لوله ها را اتصال دهید. با استفاده از یک آچار باید مهره لوله اول را نگهدارید تا لوله تاب بر ندارد و یا نپیچد. برای اینکه لوله ها را به هم اتصال دهید یک بار دیگر باید با انبر دست و یا آچاری پنل را کمی از دیوار جدا کنید تا دید کافی داشته باشید. سعی کنید لوله ها را زیاد نکشید و یا زور زیادی به آنها وارد نکنید.

نحوه اتصال لوله های مسی به یکدیگر

•    لوله تخلیه و یا درین را باید در پایین دستگاه قرار داده باشید و لوله خرطومی دستگاه را به داخل آن هدایت کنید. البته برخی لوله خرطومی را کاملا خارج می کنند و لوله را مستقیما به دستگاه اتصال می دهند. در هر صورت باید مراقب باشید که به خوبی آب بندی شود و نشتی نداشته باشد. در ضمن شیب ملایم به سمت پایین برای جریان آب داشته باشد.
•    پنل را دوباره در جای خود محکم قرار دهید و با کمی فشار از استحکام صفحه نصب مطمئن شوید.

نصب پنل بیرونی

در هنگام جابه جایی کولر گازی بسیاری از افراد مایل هستند تا پنل خارجی خود را نیز به مکان دیگری انتقال دهند . ضمن اینکه برای دسترسی بهتر و کمتر شدن طول لوله کشی گاها این موضوع الزامی است. اما برای نصب مجدد پنل خارجی نیز رعایت برخی از اصول توسط سرویسکار کولر گازی الزاما باید در نظر گرفته شود:
•    محل نصب پنل خارجی باید در جریان مداوم هوا قرار داشته باشد
•    ترجیحا مکان نصب باید بیشتر اوقات روز را در سایه باشد
•    گرد و غبار و سایر آلاینده ها مانند محیط های نگهداری حیوانات خانگی و ... نباید در اطراف پنل خارجی باشند.

جانمایی و نصب مجدد پنل خارجی کولر گازی توسط کارشناسان ما

•    برای تعمیر کولر گازی حتما باید در اطراف پنل خارجی فضای مناسب دیده شده باشد
•    برای اینکه کمتر نیاز به سرویس کولر گازی داشته باشید حتما از لرزه گیرهای استاندارد در زیر کندانسور استفاده کنید.
•    در مکان هایی که احتمال رطوبت زیاد و یا در معرض رعد و برق بودن و ... دستگاه است، پنل خارجی را نصب نکنید.
•    ترجیحا بر روی پنل خارجی دستگاه یک سایبان تعبیه کنید.

مکان مناسب نصب پنل خارجی کولر گازی

بعد از تعیین مکان نصب باید به ترتیب برای راه اندازی مجدد کولر گازی اقدامات زیر را انجام دهید:
•    ابتدا باید هوا و رطوبتی که احتمالا وارد مدار خنک کننده دستگاه شده است را تخلیه کنید. برای این کار باید به ترتیب زیر عمل کنید:
•    ابتدا درپوش های دستگاه را از دریچه ها و پورت پنل خارجی بردارید
•    بوسیله یک لوله پمپ خلاء را به پورت سرویس اتصال دهید
•    پمپ را باید روشن کنید و اجازه دهید تا خلاء تا 10 میلی متر جیوه برسد
•    پس از مشاهده این مقدار خلاء باید پیچ فشار را بسته و پمپ را خاموش کنید.
•    کار نشت یابی پنل خارجی را انجام دهید. شیرها و لوله ها را برای این کار تست کنید.
•    در انتها باید درپوش ها را در جای خود قرار دهید.

گیج هواگیری کولر گازی

•    لوله ها را به دستگاه یا پنل خارجی اتصال دهید و بر روی محل اتصال نوار عایق بپیچید.
اکنون کولر را می توانید مجددا راه اندازی نمایید. اما قبل از بهره برداری از کولر بهتر است سرویسکار کولر گازی از موارد زیر مطمئن باشد:
•    نداشتن صدای غیر طبیعی در پنل های دستگاه
•    عملکرد طبیعی سرمایش دستگاه
•    عملیات صحیح دستگاه مانند خاموش و روشن کردن به موقع و عملکرد ترموستات
•    ریموت کولر گازی
در نظر داشته باشید که برای اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه در زمانی که کار اتصال پنل خارجی را انجام می دهید اندازه گیری مجدد میزان گاز دستگاه اهمیت زیادی دارد بخصوص اگر زمان زیادی تا مرحله نصب مجدد دستگاه گذشته باشد.

جانمایی و نصب مجدد کولر گازی

از دیگر نکاتی که بهتر است رعایت شود سپردن کار جمع آوری و نصب مجدد دستگاه به گروه های تاسیساتی خبره است. توجه به این نکته بسیار مهم است که بدانید نداشتن مهارت لازم در زمان جمع کردن کولر باعث خواهد شد تا میزان زیادی از گاز دستگاه را از دست بدهید. این گاز مبرد برای جو و اتمسفر زمین بسیار مضر و برای سلامتی هم توصیه نمی شود.
در حالی که با رعایت نکات گفته شده می توانید به راحتی این کار را انجام دهید اما با این وجود داشتن ابزار و مهارت لازم را نباید نادیده بگیرید.
کارشناسان خبره ما در گروه تاسیسات بیتاسرویس با پشتوانه سال ها تجربه و تخصص در موضوع نصب و راه اندازی و همچنین نصب مجدد کولرهای گازی در هر گوشه از تهران آماده ارائه خدمات در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت به مشتریان خود هستند.
از افتخارات ما رضایت بالای مشتریان و خدمات ما در کمترین زمان و ضمانت اجرای بالای کار می باشد. انجام کار بصورت گروهی باعث شده تا در کمترین زمان کار را برای مشتریان خود انجام دهیم و ضمانت اجرای کار ما همواره قوت قلبی برای مشتریانی خواهد بود که نسبت به کار با کیفیت حساسیت زیادی دارند.
کارشناسان ما سال ها تجربه و تخصص را پشتوانه و ضامن راه خود قرار داده اند و با به روزترین و پیشرفته ترین دستگاه ها و تجهیزات تاسیساتی نیاز مشتریان خود را بررسی می کنند و ضمن جمع آوری صحیح و اصولی دستگاه و نصب مجدد آن در صورت نیاز خدمات تعمیر کولر گازی و یا سرویس کولر گازی مشتریان را نیز بصورت دقیق و حرفه ای برای مشتریان خود انجام می دهند.

آموزش وکیوم کولر گازی مرحله به مرحله

وکیوم کولر گازی

وکیوم کردن کولر گازی به هنگام نصب کولر گازی و یا هنگام تعمیر کولر گازی یکی از مهمترین عملیات می باشد که عدم انجام آن می تواند باعث کاهش عملکرد کولر گازی شود. همان طور که نحوه انجام این عمل حائز اهمیت می باشد نحوه انجام صحیح آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد .
ما در این مقاله آموزش وکیوم کولر گازی را قرار دادیم تا کلیه نکات و مراحل را هنگام وکیوم انجام دهید تا مشکلی در عملکرد کولر گازی ایجاد نشود.

وکیوم کولر گازی به چه معنایی است

وکیوم به معنی تخلیه رطوبت و هوای داخل سیستم خنک کننده و ایجاد خلاء جهت تزریق گاز مبرّد می باشد هر چه عمل وکیوم و تخلیه بهتر انجام شود میزان خنک کنندگی دستگاه افزایش یافته و برای سرد کردن مدت زمان کمتری کمپرسور باید کار نماید در نتیجه برق کمتری مصرف و مدت عمر وسیله خنک کننده افزایش می یابد.

چرا باید کولر گازی را وکیوم کنیم؟

دلیل وکیوم کردن کولر گازی گرفتن هوا و رطوبت داخل لوله های کولر گازی میباشد. وکیوم کردن کولر گازی کمک میکند تا هوا و رطوبت احتمالی موجود در داخل لوله ها و کولر گازی گرفته شود تا گازی که داخل کولر گازی زده میشود بصورت خالص باشد و هیچ ناخالصی داخل سیکل وجود نداشته باشد درضمن وجود رطوبت احتمالی داخل سیگل کولر گازی باعث آسیب دیدن جبران ناپذیر کولر گازی میشود.

چه زمانی باید وکیوم کولر گازی را انجام داد؟

بهترین زمان انجام وکیوم هنگام نصب و راه اندازی دستگاه می باشد.
اما متأسفانه به دلایلی بعضی از شرکت هایی که  نمایندگی نصب کولرهای گازی را دارند به این مهم اهمیّت لازم را نداده و نصّابها هم شانه از بار این مسئولیّت خالی نموده و غالباً کولرهای گازی بدون اینکه وکیوم شوند راه اندازی و تحویل مشتری می گردد. غالب مردم و حتی بعضی از فروشندگان عمده کولرگازی هم هیچ اطلاعی از وکیوم کردن نداشته و این عدم اطلاع باعث ضرر و زیان به مردم و در کل به اقتصاد کشور می گردد. بويژه که در این شرایط تحریم باید حداکثر استفاده را از امکانات موجود نموده و از اسراف و تبذیر و خرابیها جلوگیری نماییم 
با توجه به اهمیت زیادی که وکیوم کردن کولر گازی دارد ما این نیاز را احساس کردیم که اگر روزی شما خودتان قصد نصب کولر گازی خود را داشتید عمل وکیوم کولر گازی را هم حتما انجام دهید.

آموزش وکیوم کولر گازی

وکیوم کولر گازی به دو صورت انجام می شود

روش اول آموزش وکیوم کولر گازی 

این روش یک روش قدیمی و مردود است که زیاد توصیه نمی شود . برای این کار از خود مبرد استفاده می شود. در این روش با وصل کردن کپسول مبرد به یک شیر سرویس و باز کردن آن ، همزمان سوزنی شیر دیگر را فشار می دهیم تا فشار گاز مبرد داخل کپسول باعث بیرون رانده شدن هوا از لوله ها و یونیت داخلی شود . شیر سوزنی را تا زمانی نگه می دارید که مبرد از ان خارج شود.

 روش دوم آموزش وکیوم کولر گازی

در این روش که جهت تخلیه دستگاه از پمپ وکیوم استفاده می شود بهترین روش وکیوم کولر گازی می باشد.

گام اول آموزش وکیوم کولر گازی : ابتدا لوله های مسی را به شیر وصل کرده و آنها را سفت میکنیم.
گام دوم آموزش وکیوم کولر گازی : شیلنک آبی رنگ گیج فشار را به شیر سرویس لوله برگشت کولر گازی وصل میکنیم (لوله کلفت)
گام سوم آموزش وکیوم کولر گازی :شیلنک زرد رنگ را به دستگاه وکیوم وصل کرده و دستگاه وکیوم را روشن میکنیم.
گام چهارم آموزش وکیوم کولر گازی :شیر آبی رنگ گیج فشار را باز میکنیم.
گام پنجم آموزش وکیوم کولر گازی :جهت وکیوم کردن کامل کولر گازی ، دستگاه وکیوم باید به مدت ۴۵ دقیقه روشن بوده و کار کند.
این عمل باعث میشود تا رطوبت و هوای موجود در داخل سیکل کولر گازی کاملا گرفته شود.
گام ششم آموزش وکیوم کولر گازی :بعد از گذشت ۴۵ دقیقه حال میتوانیم ابتدا شیر آبی رنگ گیج را ببندیم و دستگاه وکیوم را خاموش کنیم.
نکته : لازم به ذکر است هنگام اتمام کار وکیوم باید ابتدا شیر آبی رنگ بسته شود بعد دستگاه وکیوم خاموش شود اگر بخواهیم ابتدا وکیوم را خاموش کنیم و بعد شیر را ببندیم احتمال کشیده شدن روغن دستگاه وکیوم به داخل کولر گازی میباشد
تذکر : در صورتی که که قصد وکیوم کل دستگاه را داشته باشید روند کار مانند قبل می باشد با این تفاوت که هر دو شیر سرویس باز می باشند.

مبردها یا همان گاز کولر گازی چه وظایفی برعهده دارند؟

1.    خنک کردن محیط
2.    خنک کردن کمپرسور کولر گازی

اسپلیت ها در سه حالت نیاز به شارژ گاز دارند

1.    کولر تازه نصب‌شده و نو است
2.    سیستم کاملاً فاقد گاز می‌باشد
3.    سیستم احتیاج به شارژ کردن گاز (اضافه کردن) دارد

علائم کمبود گاز کولر گازی

1.    عدم سرمادهی کافی در محیط نصب‌شده
2.    یخ زدن با برفک زدن فین‌های اواپراتور در حالت سرمایش کولر
3.    یخ زدن لوله رفت کندانسور(لوله نازک)

از کجا بدانیم کولرگازی شارژ گاز کامل می خواهد یا تکمیلی؟

می‌توانید والف شیر سرویس را فشار دهید اگر گاز بیرون زد یعنی سیستم دارای مقداری گاز است ولی اگر گازی بیرون نزد سیستم فاقد گاز است و باید شارژ شود.

فشار گاز استاندارد اسپیلیت چقدر است؟

استاندارد فشار در دستگاه های اسپلیت تقریبا ۶۰-۷۰ psi می باشد.
فشار گاز استاندارد ایرکاندیشن در حالت گرمایش چقدر است؟
استاندارد فشار در دستگاه های کولر گازی در حالت گرمایش تقریبا بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ psi می باشد.

شارژ گاز کولر گازی

شارژ گاز کولر گازی

عمل انجام شارژ گاز کولر گازی یا همان شارژ گاز اسپلیت به عوامل گوناگونی بستگی دارد که باید طبق اصول همه ی موارد بررسی شوند سپس عمل شارژ گاز اسپلیت یا شارژ گاز کولر گازی انجام شود.
برای انجام شارژ گاز کولر گازی یا همان شارژ گاز اسپلیت ابتدا باید مشخص کنید که نوع گاز دستگاه چه گازی است r22 یا r410 سپس مشخص کنید که می خواهید شارژ گاز تکمیلی انجام دهید یا شارژ گاز کامل
نکته: قبل از اینکه شارژ گاز اسپلیت یا کولر گازی را انجام دهید کمپرسور و لوله مویی های کولر را چک کنید(کندانسور) و دلیل تخلیه گاز دستگاه (نشت یابی )را پیدا کنید و آن را رفع کنید سپس عمل وکیوم کولر گازی را حتما انجام دهید تا مشتری از شما راضی باشد.

آموزش نشت یابی کندانسور کولر گازی

جالب است بدانید که یکی دیگر از عواملی که در نحوه انجام شارژ گاز دستگاه تاثیر گذار است فصل انجام شارژ گاز است. در واقع نحوه عمل شارژ گاز اسپلیت یا شارژ گاز کولر گازی در فصل تابستان با فصل زمستان متفاوت می باشد.
 

آموزش شارژ گاز کولر گازی و اسپیلت در فصل زمستان 

کولرهای گازی یا همان اسپلیت ها برای عمل خنک کردن از گازهای فریونی (مبرد) مانند R22-R410A-R407A استفاده می‌کنند. در ایران مبردها گاز کولر گازی نامیده می شوند. نقش مبردها یا همان گاز کولر گازی در عملکرد دستگاه بسیار مهم است به نحوی که کمبود یا نبود آن در این سیستم ها تمامی سیکل تبرید را مختل کرده و با مشکل جدی مواجه می‌کند.
معمولا یکی از دلایل اصلی که کولر گازی خنک نمی کند، کم شدن گاز آن است. وقتی چنین اتفاقی می افتد بهتر است ابتدا بررسی کنید که چرا کمبود گاز در کولر گازی اتفاق افتاده است (بر اثر وجود نشتی (نشت یابی کولرگازی )یا دلایل دیگر) و ابتدا این مشکل را برطرف کنید و بعد اقدام به شارژ گاز کولر گازی کنید.
از انجایی که روش های گوناگونی برای انجام عمل شارژ گاز کولر گازی وجود دارد . معمولا در اکثر وب سایت ها این اموزش ها وجود دارد ما در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه شارژ گاز کولر گازی در زمستان آشنا کنیم که نحوه ان با روش های دیگر متفاوت می باشد
اما بهتر است قبل از آن با یک سری از مطالب و نکات اشنا شوید. البته لازم به ذکر است که تا حد امکان چنین کارهایی را به تعمیرکار کولر گازی متخصص بسپارید زیرا اگر نکات لازم حین انجام کار رعایت نشود علاوه بر ضرر مالی میتواند ضرر جانی هم برای شما داشته باشد بنابراین در صورتی که به هر گونه خدمات نصب، سرویس، تعمیر کولر گازی و یا شارژ گاز کولر گازی نیاز داشتید، می توانید از طریق تماس، درخواست تعمیرات خود را به ما اطلاع دهید تا در کوتاه ترین زمان ممکن نزدیک ترین متخصص فنی را برای رفع مشکل به محل شما اعزام کنیم.
شما میتوانید در صورت تمایل برای شارژ گاز کولر گازی و اسپلیت خود از خدمات بیتاسرویس استفاده نمایید. بیتاسرویس دارای متخصص و متبحرترین تعمیرکاران کولر گازی جهت تعمیر و شارژ کولر گازی می باشد و همچنین دارای بیش از ۵ سال سابقه کار میباشند.

به طور طبیعی شارژ گاز فقط و فقط در صورتی امکان پذیر است که دستگاه در حالت سرمایش کار کند اما در فصل زمستان به دلیل اینکه دمای هوا پایین و سرد میباشد امکان راه اندازی دستگاه بر روی سرمازایی وجود ندارد و از انجا که نمیتوان کولر گازی را در حالت گرمایش شارژ کرد پس باید به طریق خاصی شارژ گاز اسپلیت را انجام داد.

برای اینکه اسپلیت به حالت سرمایش در فصل زمستان راه اندازی شود ابتدا باید به صورت مصنوعی دمای اتاق را گرم نمود.منظور از گرم کردن اتاق به صورت مصنوعی این است که ما شرایطی به وجود بیاوریم که سنسور دستگاه تشخیص دهد که محیط گرم است برای این کار می توانیم سنسور دستگاه را در آب گرم قرار دهیم یا با شعله یا به روش های دیگری این کار را انجام دهیم تا برد دستگاه فرمان روشن شدن کمپرسور را بدهد تا از این طریق کولرگازی به حالت سرمایش راه اندازی شود سپس عمل شارژ گاز کولر گازی را انجام داد سپس با برگرداندن دستگاه به روی گرمایش فشار گاز را چک کرد.

علائم کمبود گاز در کولر گازی

•    قسمتی از اواپراتور برف می زند
•    کمپرسور به طور پیوسته کار می کند
•    سیستم زیاد سرد نمی کند
•    درجه حرارت لوله ی دهش کمپرسور کم می شود
•    آمپر دستگاه از حالت عادی کمتر می شود
•    گرد وخاک و چربی در محل نشت بر روی مدار لوله کشی دستگاه مشاهده می شود
•    فشار قسمت مکش سیستم کم می شود.
تعمیر: با دستگاه های نشت یاب محل نشت را پیدا کنید و نشت را تعمیر کنید مجددا سیستم را شارژ کنید

علائم گاز اضافی در کولر گازی

•    لوله ی مکش سیستم تا کمپرسور برفک می زند
•    آمپر دستگاه از حالت عادی بیشتر می شود
•    درجه حرارت لوله ی دهش کمپرسور زیاد می شود
•    فشار قسمت دهش سیستم زیاد می شود
•    کمپرسور در هنگام روشن شدن خوب راه اندازی نمی شود
•    صدای کار کردن کمپرسور از حالت عادی بیشتر می شود
تعمیر: مقداری از مبرد را تخلیه کنید تا به حالت عادی برگردد

کدام گاز با کیفیت است ؟

اگر سوال شما این است که چگونه گاز با کیفیت و نامرغوب را از هم تشخیص دهیم ، به توضیح زیر دقت فرمایید :
امروزه به علت کثرت تولید کنندگان مبرد احتمال تقلب در آنها به صورت ترکیب با هوا و سایر گازها صدمات جبران ناپذیری به دستگاههای تهویه و تبرید وارد میکند پس باید قبل از خرید مبرد از ترکیبات و خلوص آن آگاهی داشت که اینکار با استفاده از دستگاه تشخیص ترکیبات و خلوص مبرد انجام میگیرد که میتواند برای یک نوع مبرد یا چندین نوع مبرد استفاده شود .

ویژگی های گاز سرمازا

۱ . دارای نقطه جوش پایینی باشد .
۲ . قابل انفجار نباشد .
۳ . اکسید کننده نباشد .
۴ . قابل اشتعال نباشد .
۵ . در صورت نشت به سهولت قابل تشخیص باشد .
۶ . محل نشت آن قابل تعیین باشد .
۷ . قادر به عمل کردن در فشار کم باشد .
۸ . از نوع گازهای پایدار باشد .
۹ . قسمتهایی که در داخل مایع حرکت میکند به سهولت قابل روغنکاری باشد .
۱۰ . تنفس کردن آن مضر نباشد .
۱۱ . دارای گرمای نهان متعادلی برای مقدار تبخیر در واحد زمان باشد .
۱۲ . جابجایی نسبی آن برای ایجاد مقدار معینی برودت کم باشد .
۱۳ . دارای کمترین اختلاف بین فشار تبخیر و تقطیر باشد

شارژ گاز کولر گازی را از بیتاسرویس بخواهید

دارای سابقه کاری بالا می باشیم
متبحرترین و متخصص ترین تعمیرکاران با ما کار می کنند
دارای شعب گوناگون در سراسر تهران می باشیم
با پرداخت کمترین هزینه بهترین خدمات را دریافت می کنید
انجام شارژ گاز به صورت کاملا اصولی انجام می شود
ما با تبلیغات خود را به دیگران معرفی نمی کنیم بلکه همیشه مشتری بوده است که ما را به دیگران معرفی کرده است که این بزرگترین افتخار ما می باشد.

تعمیر کولرگازی توسط بیتا سرویس

تعمیر اسپلیت

شما می توانید برای جابجایی کولر گازی و یا هرگونه از تعمیرات کولر گازی به ما اعتماد کنید ما سالهاست که در این زمینه تخصص و مهارت داریم و تخصص خود را به مشتریان خود اثبات کرده ایم

از نکات مهم دیگر برای جمع کردن کولر گازی قطع برق دستگاه برای جلوگیری از آسیب به برد کولر گازی و همچنین مراقبت زیاد از لوله های کولر است زیرا کوچکترین بی احتیاطی باعث له شدن و یا تا شدن لوله ها خواهد شد.
در هر صورت در مواردی که به جابجایی کولر گازی اسپلیت بنا بر عللی مانند نقل مکان و یا انجام پاره ای از تعمیرات نیاز داریم، به دو روش میتوانیم بدون از دست دادن گاز مبرد این کار را انجام دهیم و هر دو روش عملی هستند. برای آموزش طریقه جابجایی کولر گازی اسپلیت با ما همراه باشید.

جهت اطلاع از تعرفه نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی بر روی عنوان زیر کلیک نمایید. نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی در کرج و تهران
سرویس موتورخانه,عیب یابی موتور خانه,سرویس کار موتورخانه,موتورخانه, چیلر در موتورخانه, دیگ ها در موتورخانه,سرویس و عیب یابی موتور خانه در کرج و تهران

موتورخانه و نحوه سرویس کردن موتورخانه در کرج و تهران

تعمیر و نگه داری موتورخانه شامل کوچکترین کار موتورخانه مانند چک کردن فشار و دمای اجزای موتورخانه تا کارهای بزرگتر مانند تعویض و یا تعمیر قطعات موتورخانه می شود.
مشعل ,مشعل گازسوز,مشعل‌های دوگانه‌سوز,مشعل جت فشاری,مشعل‌های Air/Steam-Atomized,مشعل‌های Rotary Cup,مشعل‌های Low pressure atomizing,تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه,مشعل های خانگی وصنعتی,مشعل با فشار كم,مشعل با سوخت مايع سنگين,مشعل گازي,مشعل سه گانه سوز,مشعل های دو سوخته گاز و مایع,تعمیر و راه اندازی مشعل شوفاژ در کرج و تهران

انواع مشعل و مراحل عیب یابی مشعل شوفاژ

مشعل دستگاهی است که با ترکیب مقدار معینی هوا و سوخت (به این عمل احتراق گفته می‌شود) در یک فضای ایمن، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند که در اثر این احتراق مقداری گاز نیز تولید شده که از راه دود کش خارج می‌شود.
 روش نصب رادیاتور,مزایای رادیاتور,خرید رادیاتور,ویژگی رادیاتور,نصب حوله خشک کن,انواع رادیاتور شوفاژ,نحوه اتصال رادیاتور,تعویض شیر رادیاتور,نصب شوفاژ,پره رادیاتور,قیمت نصب شوفاژ,محل نصب رادیاتور شوفاژ,نصب رادیاتور شوفاژ در کرج و تهران

انواع رادیاتور شوفاژ،مزایا و چگونگی نصب رادیاتور شوفاژ در کرج و تهران

رادیاتورهای شوفاژ یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات گرمایشی در ساختمان های عمومی و منازل می باشند.نصب رادیاتور شوفاژ معمولا پس از پایان عملیات ساختمانی و همراه با نصب شیرالات صورت میپذیرد.
پکیج,مزایای پکیج,رسوب گیر پکیج,انواع پکیج,پکیج زمینی,پکیج دیواری,نصب پکیج ,تعمیر پکیج,تعمیر پکیج در تهران,تعمیر پکیج در کرج,تعمیر پکیج در کرج و تهران

تعمیر پکیج | مزایای پکیج نسبت به سایر وسایل گرمایشی و تعمیر پکیج در کرج و تهران |

پکیج دیواری ، یکی از کم مصرف ترین و به صرفه ترین سیستم گرمایشی دنیاست اما پس از گذشت چند سال ممکن است که فرسوده شوند و نیاز به تعمیر پکیج داشته باشند. هنگامی که مشکلی برای پکیج و آبگرمکن دیواری به وجود می آید باید سریعا برای تعمیر پکیج دیواری خود اقدام کنید و برنامه ای برای سرویس پکیج دیواری در نظر بگیرید. زیرا اگر یک پکیج دچار خرابی و یا از کار افتادگی شود ، زندگی ساکنان را مختل می کند .