X

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت + بررسی راه حل ها

09121074065 همراه
علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت یکی از مشکلاتی می باشد که شما هنگام استفاده از سیستم های تهویه هوا مطبوع (سرمایش و گرمایش) ممکن است با آن برخورد داشته باشید. بیشتر داکت اسپلیت ها در فصل تابستان و روزهای گرم در برخی از موارد دچار یخ زدگی لوله برگشت می شوند.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

با توجه به این که داکت اسپلیت‌ ها جهت تأمین سرمایش و گرمایش در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این سیستم ها همراه با مزایایی که برای شما در پی دارد می تواند معایبی را داشته باشد. یکی از مهم ترین مشکلاتی که می تواند برای داکت اسپلیت ها به وجود بیاید یخ زدن لوله برگشت آن باشد. برای این که علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت مشخص شود در این بخش به بررسی این مورد می پردازیم. مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که یخ زدن لوله ها به عنوان یکی از مشکلاتی محسوب می شود که در صورتی که برای رفع این مشکل اقدام نکنید می تواند خسارت های جبران ناپذیری را برای شما به وجود بیاورد. حتی در برخی از موارد ممکن است نیاز به خرید داکت اسپلیت دیگری داشته باشید. ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که وجود چه دلایلی باعث یخ زدن لوله می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بیشتر افراد این گونه تصور می کنند که نوع داکت اسپلیت در به وجود آمدن این مشکل تأثیر گذار نمی باشد ولی باید بگوییم که در صورت تعمیر نشدن داکت اسپلیت ها آسیب زیادی به دستگاه وارد می شود. یکی از شایع ترین عللی که باعث به وجود آمدن این مشکل می شود مربوط به عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور داکت اسپلیت می باشد. با توجه به این که داکت اسپیلت ها به صورت گرمایش آبگرم هستند و در برخی از مواقع از سیستم هیت پمپ نیز استفاده می شود. آن دسته از سیستم هایی که برای گرمایش کولرگازی از شیر 4 طرفه استفاده می کنند هیت پمپ می باشند. با توجه به این که میزان مصرف برق در حالت گرمایش در مدل هیت پمپ بیشتر می باشد همین مسئله باعث می شود تا از این سیستم به عنوان رزرو سیستم آبگرم داکت اسپلیت استفاده کنید. هیت پمپ ها هم جزو یکی از دلایل یخ زدن کندانسور داکت اسپلیت می باشد. برای این که با دیگر دلایل یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت آشنا شوید در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت چیست؟

عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور

عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور به عنوان یکی از مهمترین علت یخ زدن داکت اسپیلت می باشد. نوع کارکرد این دستگاه به گونه ای می باشد که کمک می کند تا گرمای فضای داخل محیط را بگیرد. انجام این کار به واسطه ی سیستم خنک کننده دستگاه انجام می شود. در مواردی که دستگاه نتواند به درستی جریان هوا را تخلیه کند، هوای مورد در دستگاه وجود نخواهد داشت و همین مسئله باعث می شود گاز فریون نتواند گرما را به طور کامل تخلیه کند. همین مسئله باعث می شود تا دمای لوله داکت اسپلیت کاهش پیدا کند و لوله ها یخ بزند.

عدم عملکرد درست فن بلوور یا فن داخلی

در صورتی که فن بلوور (فن داخلی) عملکرد درستی نداشته باشد باعث یخ زدن لوله می شود. این قطعه به عنوان یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده داخل اسپلیت‌ ها می باشد که کمک می کند تا هوای گرم به داخل دستگاه منتقل شود و بعد از تماس جریان هوا با کویل های اواپراتور سرد، هوای خنک وارد محیط می‌ شود. در مواردی که این قطعه دچار مشکل می شود باعث می شود تا این که در کارکرد دستگاه دچار مشکل می شود و دیگر نمی تواند جریان هوای خنک را به بیرون انتقال دهد. زمانی که این مشکل به وجود می آید باعث می شود تا دمای اسپلیت کاهش پیدا کند و سبب یخ زدگی خواهد شد.

نصب دستگاه در محلی با سرمای زیاد

محل نصب دستگاه هم از دیگر دلایل یخ زدگی لوله ها محسوب می شود. در صورتی که محلی که قرار است دستگاه در آن جا نصب شود سرد باشد سبب یخ زدگی دستگاه می شود. زمانی که این مشکل به وجود می آید باید از افراد متخصص در این زمینه برای برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید.

عدم وجود گاز کافی

در مواردی که گاز موجود در داخل دستگاه کم تر از حد مجاز باشد نشان دهنده ی این است که گاز فریون موجود در داخل دستگاه دچار نشتی شده است. وجود این مشکل باعث می شود تا سیستم سرمایشی دستگاه دچار مشکل شود.

استفاده بیش از حد و نبود خاموشی

آن دسته از داکت اسپلیت هایی که به صورت مداوم در حال کردن باشد باعث می شود تا لوله ها یخ بزند. وجود این مسئله باعث می شود تا در مواقعی که دمای هوا بسیار زیاد می باشد در صورت مساعد بودن هوا از حالت فن دستگاه استفاده شود.

ایجاد گرفتگی لوله ها یا قطعات داخلی داکت اسپلیت

در مواردی که لوله‌ های مویی و یا شیر برقی دستگاه دچار گرفتگی شده باشد منجر به یخ زدگی می شود. درست کار کرد نکردن قطعاتی مانند شیر برقی، برد فرمان و فن بلوور به گونه ای می باشد که در این موارد حتماً باید نسبت به تعمیر داکت اسپلیت اقدام شود.

عدم سرویس به موقع دستگاه

در مواردی که در فواصل زمانی مشخص نسبت به سرویس دستگاه های داکت اسپلیت اقدام نشود باعث می شود تا لوله ها دچار یخ زدگی شوند. برای جلوگیری از این مسئله بهتر است دستگاه در فواصل زمانی مشخص توسط افراد متخصص سرویس شود.

راهکارهایی که برای جلوگیری از یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت پیشنهاد می شود، کدام اند؟

برای این که دستگاه شما بتواند به صورت طبیعی راندمان کاری مد نظر شما را داشته باشد بهتر است از تعمیرکار حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. تعمیرکاری به محل اعزام می شود با انجام کارهایی مانند تعویض فیلترهای هوا، تمیز کردن کویل اواپراتور، بررسی جریان هوای داخل داکت اسپلیت، چک کردن فن بلوور و تعویض در موارد ضروری کمک می کند تا کارکرد دستگاه با مشکل رو به رو نشود. بعد از انجام سرویس های به موقع بهتر است با رعایت نکات ساده از به وجود آمدن مشکلات دیگر جلوگیری کنید. بهتر است با تمیز کردن کویل اواپراتور و بررسی مداوم آن این کار را آغاز کنید. هم چنین می توانید با بررسی فن بلوور از یخ زدگی لوله برگشت سیستم داکت اسپلیت جلوگیری کنید. حتی باید از برقرار بودن جریان هوا درون دستگاه مطمئن باشید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید