X

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

09121074065 همراه
علت خنک نکردن داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یکی از محبوب‌ترین سیستم های تهویه مطبوع در ایران است. این دستگاه علاوه بر ایجاد سرمایش و گرمایش محیط، به ایجاد هوایی تازه و دلنشین کمک می کند. در برخی موارد ممکن است با وجود انجام تنظیمات درست و فعال نمودن حالت تابستانی، داکت اسپلیت باد گرم تولید کرده و قادر به خنک سازی محیط نباشد. در ادامه به بررسی مشکلاتی که موجب ایجاد باد گرم در داکت اسپلیت می شود، می پردازیم.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

داکت اسپلیت یکی از سیستم‌های پرطرفدار گرمایشی و سرمایشی است که گاها پیش آمده است که در فصل تابستان، محیط را به درستی خنک نمی‌کند و اصطلاحا باد گرم می‌زند. علت خنک نکردن داکت اسپلیت یکی از مسائلی است که نیاز به بررسی کامل‌تری دارد و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله از وب سایت بیتا سرویس به بررسی دلایل و علل خنک نکردن دستگاه داکت اسپلیت و خروج باد گرم از کانال داکت، در تابستان می‌پردازیم.

برای انجام تعمیرات و یا دریافت مشاوره با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

علت خنک نکردن داکت اسپلیت

علت خنک نکردن داکت اسپلیت را باید در موارد و دلایل بسیاری جست و جو کرد و نمی‌توان یک دلیل کلی برای تمام دستگاه‌هایی که در فصل تابستان خنک نمی‌کنند بیان نمود. برخی از این موارد نیاز به بررسی تخصصی دارد در عین حال، برخی دیگر بسیار ساده حل می‌شود.

گرفتگی فیلترهای داکت اسپلیت

فیلتر داکت اسپلیت، بخشی از دستگاه تهویه است که مانع از ورود گرد و غبار و ذرات به بخش یونیت داخلی می‌شود. هوای ورودی به این دستگاه، از فیلترها عبور می‌کند و اگر این فیلترها گرفتگی داشته باشند، میزان حجم هوای ورودی کاهش می‌یابد و در نتیجه خنک سازی داکت اسپلیت با کیفیت بسیار پایینی انجام می‌گیرد. در نتیجه داکت اسپلیت خنک نمی‌کند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم، همواره تمیزی فیلترها را بررسی نمایید و در صورت مشاهده گرفتگی نسبت به پاکسازی آن اقدام نمایید.

ایجاد مشکل در فن و الکتروموتور

فن در داکت اسپلیت، وظیفه به گردش درآوردن هوای سرد یا گرم را دارد، در واقع توزیع هوا در محیط بوسیله این قطعه انجام می‌گیرد. فن بوسیله موتور الکتریکی به گردش در می‌آید در صورتی که این قطعه خراب یا نیم سوز شده باشد، فن به گردش در نمی‌آید و هوای سرد به محیط وارد نمی‌شود.

برای بررسی علت خنک نکردن داکت اسپلیت، باید نسبت به سالم بودن موتور و فن اطمینان حاصل نمود. گردش مناسب پره‌های فن، سالم بودن موتور فن و عدم ایجاد گرفتگی در مسیر از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه واقع شود.

مشکل در کمپرسور داکت اسپلیت

کمپرسور داکت اسپلیت از جمله گران‌ترین بخش دستگاه است که در بخش یونیت بیرونی واقع شده است و در صورتی که خراب شود، برطرف کردن مشکل آن، بسیار پر هزینه خواهد بود.

در صورتی که در حالت سرمایشی دستگاه، باد گرم از آن خارج شد، سریعا دستگاه را خاموش کنید تا در صورتی که خرابی در کمپرسور ایجاد شده باشد، از وارد شدن هزینه‌های سنگین مصون بماند. لازم به ذکر است که تشخیص خرابی کمپرسور در داکت اسپلیت، امری کاملا تخصصی است که باید توسط افراد آموزش دیده بررسی گردد.

علت باد گرم داکت اسپلیت

خرابی برد داکت اسپلیت

یکی دیگر از دلایل و علت خنک نکردن داکت اسپلیت را می‌توان، خرابی برد دستگاه دانست. برد در این دستگاه فرمان دمای مورد نظر را می‌دهد از این رو شبیه مغز انسان عمل می‌کند. از این رو خراب شدن برد داکت اسپلیت، می‌تواند یکی از دلایل خروج باد گرم یا کار نکردن دستگاه باشد. قطعه برد در داکت اسپلیت نیز بسیار تخصصی است و باید توسط تکنسین‌های کارآزموده بررسی گردد.

خرابی کندانسور؛ علت خنک نکردن داکت اسپلیت

قطعه کندانسور در یونیت بیرونی واقع شده است و از این رو در معرض جریان هوای آزاد قرار دارد. دلایل مختلفی وجود دارد که کندانسور درست کار نمی‌کند از قبیل:

 1. کندانسور در معرض تابش نور خورشید واقع شده باشد.
 2. برخی از عوامل محیطی سبب عدم کارایی مناسب کندانسور می‌گردد.
 3. کثیف شدن کویل‌های کندانسور از جمله دیگر دلایلی است که مانع از گردش هوا می‌گردد.
 4. تجمع گرد و غبار و آلودگی‌های محیطی از دیگر عواملی است که سبب درست کار نکردن این قطعه در داکت اسپلیت می‌گردد.

خراب شدن ترموستات

قطعه ترموستات در داکت اسپلیت، حسگر دما است که پس از اینکه دمای مدنظر خود را به آن ارائه می‌دهیم، در نتیجه دستگاه، متناسب با درخواست مطرح شده، سرمایش یا گرمایش مدنظر را ارائه می‌دهد.

در صورت بروز خرابی یا مشکل در قطعه ترموستات، تنظیم دما به درستی انجام نمی‌گیرد در نتیجه این امر می‌تواند علت خنک نکردن داکت اسپلیت باشد.

بررسی کردن لوله‌های داکت اسپلیت

همانطور که ذکر نمودیم، یونیت بیرونی و داخلی بواسطه لوله‌های مسی به یکدیگر متصل شده‌اند. در نتیجه در صورتی که مبرد درون لوله‌ها به حرکت در می‌آید، سرمایش یا گرمایش ایجاد می‌گردد. هنگامی که این لوله‌ها دچار آسیب دیدگی شوند، جریان سرما یا گرما با اختلال همراه خواهد بود. با بررسی لوله‌های اسپلیت می‌توان به علت خنک نکردن داکت اسپلیت دست یافت.

بررسی مبرد داکت اسپلیت

دستگاه داکت اسپلیت از طریق مبرد کار می‌کند. در صورتی که میزان مبرد در دستگاه کاهش یابد، عملیات سرمایش و گرمایش به درستی انجام نمی‌گیرد و در نتیجه دما به درستی تامین نمی‌گردد. میزان مبرد باید توسط کارشناسان بررسی و چک شود.

سرویس نکردن ؛ علت خنک نکردن داکت اسپلیت

لازم است دستگاه داکت اسپلیت به صورت منظک و سالیانه مورد بررسی قرار گیرد تا مشکلاتی که برشمردیم ایجاد نگردد در نتیجه از ورود خسارت نیز ممانعت به عمل می‌آید. شایان ذکر است افرادی که دستگاه داکت اسپلیت را به طور منظم سرویس می‌کنند، در طول سال هزینه‌های کمتری برای تعمیرات پرداخت می‌نمایند.

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

در فصل تابستان، تنظیم سرمایش مناسب به منظور بهره مندی از هوای خنک بسیار دارای اهمیت است. از طریق تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان، می‌توان هوای مطبوعی را در محیط ایجاد نمود و از پیش شرط‌های اصلی استفاده بهینه از این دستگاه می‌باشد.

علت باد گرم در داکت اسپلیت با وجود تنظیمات تابستانی

علت باد گرم در داکت اسپلیت علی رغم تنظیمات تابستانی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سوختن یا خرابی فن
 • شکسته شدن لوله‌های مشی بین دو یونیت داخلی و خارجی
 • خراب شدن کمپرسور
 • گرفتگی و مسدود شدن فیلترها
 • خرابی ترموستات
 • خرابی قطعات برد
 • برنداشتن کاور از روی کندانسور
 • نامناسب بودن جایگاه کندانسور

سخن پایانی

داکت اسپلیت از دو قسمت یونیت بیرونی و یونیت داخلی تشکیل شده است. یونیت بیرونی شامل کمپرسور، کندانسور و شیر انبساط است و یونیت داخلی شامل فیلتر، فن، الکتروموتور و مبدل حرارتی است. دو قسمت داخلی و بیرونی توسط لوله‌های مسی به یکدیگر متصل می‌گردند. شایان ذکر است که اختلال در عملکرد هر یک از بخش‌‌های بیرونی یا درونی ممکن است سبب و علت خنک نکردن داکت اسپلیت باشد.

مطالب مرتبط: تعمیر داکت اسپلیت، علت گرم نکردن داکت اسپلیتامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید