X

تعمیر برد داکت اسپلیت

09121074065 همراه
تعمیر برد داکت اسپلیت

جهت استفاده از خدمات تعمیر برد داکت اسپلیت با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتوانید بعد از ثبت درخواست از خدمات در نظر گرفته شده در این زمینه استفاده کنید.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

با توجه به این که با فرارسیدن فصل های گرم سال انتخاب و نصب کولر گازی و داکت اسپلیت افزایش پیدا می کند. در مورد طراحی انتخاب شده برای داکت اسپلیت ها باید بگوییم که از قطعات مختلفی تشکیل شده اند و در صورتی که هر یک از این قطعات نتوانند وظیفه ی خود را برای کارکرد درست انجام دهند باعث می شود که عملکرد طبیعی دستگاه دچار اختلال شود. یکی از مهم ترین مشکلاتی که می تواند رخ دهد خراب شدن برد داکت اسپلیت می باشد. برد کنترل در مدل های مختلف اینورتر و معمولی، پنجره ای، داکت، کاستی و... وجود دارند و موظف به پردازش و کنترل قطعات مختلف می باشند. زمانی که احساس کردید مشکل به وجود آمده به خاطر برد دستگاه می باشد باید نسبت به رفع مشکل اقدام کنید تا بتوانید با تعمیر برد داکت اسپلیت از دستگاه استفاده کنید.

برد داکت اسپلیت

برد داکت اسپلیت به عنوان یکی از اصلی ترین قطعات تشکیل دهنده ی داکت اسپلیت ها می باشد. موارد مختلفی اعم از عدم نگهداری صحیح، ضربه و استهلاک دستگاه باعث می شود تا دچار آسیب شوند و عملکرد طبیعی دستگاه تحت تأثیر قرار بگیرد. حتی در برخی از موارد ممکن است به قدری مشکل به وجود آمده حاد باشد که تنها با تعویض قطعه مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

وظایف برد داکت اسپلیت

 • تعریف کارکرد دستگاه در فصل های مختلف
 • عیب یابی و نمایش خطاها
 • کنترل دما و سلامت اجزای مختلف
 • ذخیره اطلاعات
 • ارائه قابلیت های مختلف کنترل دستگاه توسط مصرف کننده
 • افزایش عمر سیستم با استفاده از مدیریت مصرف و...

تعویض برد داکت اسپلیت در چه مواردی باید انجام شود؟

اگر جزو تعمیرکارانی می باشید که هنگام بازدید دستگاه تشخیص دهید که مشکل به وجود آمده به خاطر سوختگی برد دستگاه اینورتر می باشد. پیش از این که تعویض برد انجام شود باید مطمئن شوید که برد قبلی دیگر نمی تواند به درستی کار کند. با توجه به این که بتوانید میزان مصرف انرژی را کاهش دهید و راندمان کاری استفاده از محصولات اینورتردار افزایش پیدا کند. بردهای اینورتر به دو مدل AC و DC تقسیم می شوند. انتخاب بردهای سری DC می توان کمک کند تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد تا میزان مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

بردهای اینورتر دارای مبدل برق 220 ولت شهری با فرکانس 50 هرتز به برق DC با فرکانس تا 400 کیلو هرتز می باشد. 

علل و علائم خرابی برد داکت اسپلیت چیست؟

 • روشن نشدن داکت اسپلیت
 • از کار افتادن کمپرسور
 • در مواردی که نتوانید از قابلیت های دستگاه (سرمایش و گرمایش) استفاده کنید.
 • نمایش ارورهای مرتبط با خرابی برد بر روی نمایشگر
 • خاموش شدن ناگهانی دستگاه
 • کار نکردن ریموت دستگاه

تعمیر برد داکت اسپلیت در چه مواردی انجام می شود؟

خرابی خنک کننده برد

در بیشتر موارد بیشترین مشکلی که برای برد به وجود می آید مربوط به بخش سیستم خنک کننده می باشد. در مواردی که خمیر سیلیکون به خاطر فرسوده بودن و استهلاک خاصیت خننک کنندگی خود را از دست دهد باعث می شود تا آی سی برد داغ و در نهایت منجر به سوختگی مدار شود.

سوختگی فیوز کولرگازی

فیوز روی برد سبب افزایش جریان عبوری از آن مدار داخل آن ذوب می شود و دیگر ارتباطی وجود نخواهد داشت. جهت رفع مشکل نیاز است تا از مولتی متر استفاده کرد تا مطمئن شوید که اتصال آن برقرار است. جهت تعویض فیوز باید از فیوز مشابه با مشخصات فنی یکسان استفاده شود.

خرابی وریستور 

با توجه به این که در مدارات الکترونیکی بخشی به نام مدار تغذیه در نظر گرفته شده است و وریستور به عنوان یکی از قطعات این قسمت می باشد. این بخش موظف است تا نسبت به کنترل ولتاژ برق ورودی به مدار اقدام کنید. در مواردی که ولتاژ برق از 220 ولت فراتر رود معمولاً وریستور مدار دچار آسیب دیدگی می شود.

سوختگی آی سی برد

آی سی های در نظر گرفته شده برای سیستم های برودتی از نوع آی سی های سه پایه و چهارپایه می باشند. در مواردی که اتصال کوتاهی در مدار برد رخ دهد آی سی تغذیه برد کنترل آسیب می بیند. 

سوختگی دیود پل

مدارات فرمان در نظر گرفته شده برای اسپلیت ها معمولاً دارای 4 پل دیدی می باشد و در صورتی که اتصال کوتاه رخ دهد و یا مدار باز شود منجر به سوختگی آن می شود. تست خرابی دیود پل با استفاده از اهم متر انجام می شود.

خرابی میکروکنترلر

میکروکنترلر در نظر گرفته شده برای این دستگاه ها موظف هستند تا نسبت به کنترل و دستور دادن اجزای مختلف کمک کند. نحوه ی عیب یابی و تعمیر این میکروها متغیر می باشد. جهت عیب یابی و تعمیر برد اسپلیت بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید. هم چنین پیش از باز کردن برد دستگاه نیاز است تا همه ی قطعات اسپلیت به صورت جدا از هم تست و بازدید شود. 

قطعاتی که باید از سالم بودن آن ها مطمئن شوید شامل سلامت کمپرسور دستگاه، فن یونیت داخلی و یونیت بیرونی دستگاه، چک کردن تمامی سنسورهای اسپلیت، بررسی فشار گاز و میزان سرمادهی، کنترل و نظافت دستگاه می باشد.

هزینه تعمیر برد کولر گازی

هزینه تعمیر برد کولر گازی با توجه به پارامترهای مختلفی میزان خرابی، نوع خرابی قطعه و... تعیین می شود. در مواردی که هنگام تعمیر از دیگر خدماتی مانند تست کمپرسور، تست و کنترل دریچه، تست سنسور دما، عیب­یابی ارورها،تست فن و… استفاده شود سبب افزایش هزینه ی نهایی خواهد شد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید