X

نصب پمپ آب خانگی در کرج

09121074065 همراه
نصب پمپ آب خانگی در کرج

پمپ‌ آب خانگی یکی از تجهیزات مورد نیاز برای استفاده در منزل می باشد که در چند سال اخیر نصب و راه اندازی این پمپ ها افزایش پیدا کرده است تا دیگر هنگام قطعی آب با مشکل رو به رو نشوید. نصب پمپ آب خانگی منجر به افزایش تراکم بافت شهری می شود و حتماً هنگام ساخت ساختمان‌ های چند طبقه برای در اختیار قرار دادن آب برای ساکنین وجود پمپ برای خانه‌ ها ضروری می باشد.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

پمپ به عنوان یک وسیله ی کاربردی جهت افزایش فشار و انرژی سیالاتی مانند آب می باشد. زمانی که تعداد واحدهای ساختمانی افزایش پیدا می کند برای این که در تأمین آب با مشکل رو به رو نشوید نیاز است تا در ساختمان‌ های اداری و مسکونی آب‌ رسانی به طبقات بالا از طریق پمپ انجام شود. با توجه به این که این وسیله از نظر شکل ظاهری اندازه کوچک و وزن کمی دارند حتی می توانید برای آبیاری باغ و زمین‌ های کشاورزی از آن استفاده کنید. پس اگر جزو افرادی هستید که قصد نصب پمپ آب خانگی دارید در این بخش اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می دهیم با ما همراه باشید.

پمپ آب خانگی

مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام خرید پمپ باید به مسائل مختلفی اعم از مشخصات محصول توجه داشته باشید تا بتوانید با توجه به نیاز خود (تعداد طبقات ساختمان و متراژ) یکی از مدل ها را انتخاب کنید. پمپ آب آپارتمانی که قرار است در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرند با توجه به این که قرار است در برابر تششعات محیطی بیشتری قرار بگیرند، پس باید برای تولید این پمپ ها استانداردهای مورد نیاز در نظر گرفته شود. امکان استفاده از آن ها در صنعت و تامین آب شهری امکان تقویت فشار آب ساختمان های بلند و آتش نشانی، آبیاری باغ، انتقال آب از راه دور، تهویه گرمایش و کنترل و چرخش هوا، افزایش فشار آب سرد و گرم و تجهیزات پشتیبانی و… وجود دارد.

نصب پمپ آب آپارتمان در کرج

مزایای مهم پمپ خانگی

هنگام خرید پمپ خانگی باید به موارد مختلفی اعم از تعداد شیرها، اندازه واحدهای مسکونی، تعداد طبقات ساختمان، میزان مصرف آب خانواده‌ ها و لوکیشن قرارگیری پمپ توجه داشته باشید. زمانی که قرار است پمپ آب را برای خرید انتخاب کنید باید به دیگر پارامترهایی که در ادامه اشاره می کنیم توجه داشته باشید.

 • نوع سیال: نوع سیال از جمله موارد مهم برای کاربردهای صنعتی می باشد که جهت انتقال سیالی مانند مواد شیمیایی استفاده می شود.
 • کاربرد: این دستگاه به غیر از انتقال مایعات و افزایش فشار گزینه ی مناسبی برای آبیاری می باشد.
 • حداکثر فشار آب پمپ: واحد در نظر گرفته شده برای سنجش حداکثر فشار آب پمپ بار برحسب Bar می باشد. حداکثر فشار در نظر گرفته شده برای پمپ‌ های خانگی معمولا از 3 تا 6 بار می باشد.
 • وزن پمپ: وزن پمپ در مدل های مختلف موجود در بازار متغیر می باشد و می تواند بین 5 تا 20 کیلوگرم باشد.
 • توان پمپ آب: زمانی که قرار است نسبت به انتخاب پمپ اقدام کنید توان دستگاه مسئله ی مهمی می باشد که باید به آن توجه داشته باشید.
 • حداکثر ارتفاع پمپاژ: حداکثر ارتفاع با توجه به ارتفاع ساختمان تعیین خواهد شد.
 • جنس بدنه: بدنه در نظر گرفته شده برای پمپ‌ های خانگی معمولا از چدن می باشد.

معرفی اجزای پمپ آب خانگی

اجزا اصلی تشکیل هنده ی پمپ خانگی شامل الکتروموتور، شفت، پروانه، بلبرینگ می باشد که در عملکرد درست پمپ تأثیرگذار می باشد. دیگر اجزای پمپ که نقش عملکردی در انتقال سیال ندارند شامل پوسته پمپ، مکانیکال سیل می باشد. تجهیزات مورد نیاز برای پمپ های خانگی شامل الکتروموتور، پنج راهه، کلید اتومات پمپ، ست کنترل پمپ، منبع تحت فشار پمپ، تابلو پمپ می باشد.

برای این که با اجزای تشکیل دهنده پمپ آشنایی داشته باشید در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت.

الکتروپمپ

الکتروپمپ به عنوان بخش محرکه دستگاه می باشد که همزمان با روشن شدن الکتروموتور، جریان الکتریکی سبب حرکت شفت می‌ شود. (جریان الکتریکی تبدیل به انرژی مکانیکی)

در مواردی که انرژی مکانیکی در حال چرخش شفت می باشد شفت سبب چرخش روتور و روتور، پروانه را به حرکت درمی‌ آورد. در صورتی که پمپ‌ از نوع سانتریفیوژ باشد یک پره در جلوی دستگاه نصب می شود تا آب به داخل محفظه پمپ هدایت منتقل شود.

بلبرینگ

بلبرینگ جهت انتقال حرکت روتور به پروانه مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین کمک می کند تا حرکت پروانه نرم‌ تر و روان‌ تر شود. مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در صورت که به هیچ عنوان از نفوذ آب به بلبرینگ و روتور جلوگیری شود. در مواردی که به این مسئله توجه نشود خوردگی ایجاد می شود و حرکت پروانه با مشکل رو به رو خواهد شد.

کاربرد پمپ آب خانگی

 • کمک به افزایش فشار آب در واحدهای ساختمان و آپارتمان
 • کمک به تقویت فشار آب خانگی

تنظیم پمپ آب خانگی به چه صورتی انجام می شود؟

الکتروپمپ های آب شامل دو دسته ی زیر می باشند.

 • الکتروپمپ افزایش فشار آب
 • الکتروپمپ آب در گردش (سیرکولاتور (پمپ های برگشت آب گرم))

توجه: هرچقدر که دور الکتروموتور افزایش پیدا کند باعث می شود تا میزان فشار و صدای تولیدی بیشتر شود. برای اتوماتیک کردن پمپ افزایش فشار می توانید از روش هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم استفاده کنید.

 • در نظر گرفتن تابلو فرمان برای پمپ سه فاز 
 • امکان استفاده از ست کنترل و یا کلید دیجیتال وجود دارد.
 • استفاده از منبع تحت فشار

انواع پمپ آب خانگی موجود در بازار

پمپ خانگی نیم اسب

پمپ خانگی نیم اسب گزینه ی مناسبی برای استفاده در واحدهای یک طبقه و ظرفیت‌ های پایین می باشد. نوع برق مصرفی این پمپ از نوع تک فاز می باشد و شما می توانید با پرداخت هزینه ی مناسب این پمپ را خریداری کنید.

پمپ خانگی بشقابی و جتی

پمپ خانگی بشقابی و جتی جزو کاربردی ترین مدل می باشد و تفاوت هایی که در بین این مدل ها وجود دارد مربوط به ارتفاع انتقال آب می باشد. پمپ یک اسب بشقابی جهت توزیع آب تا سه طبقه مناسب است. هم چنین باید بگوییم که پمپ های خانگی موجود در بازار بر اساس پروانه به جنس پروانه بستگی دارد و باید به گونه ای باشد که بتوانند در برابر زنگ‌ زدگى و سايش مقاومت مورد نیاز را داشته باشند. آلياژ انتخابی از نوع برنز و جهت کاهش هزینه از چدن استفاده مى‌ شود. جهت استفاده از در کاربردهای صنعتی از فولاد ساخته می‌ شوند. پمپ دو پروانه‌ ای جزو پمپ‌ های پر قدرت جهت استفاده در مجتمع‌ های مسکونی و تجاری می باشد.

کدام پمپ برای خانه شما مناسب است؟

پمپ‌ ها با توجه به توان در نظر گرفته شده برای دستگاه در مدل های مختلف نیم اسب، یک اسب، و دو اسب برای فروش در نظر گرفته شده اند. در مورد این تقسیم بندی باید بگوییم که مدل نیم اسب به نسبت دیگر مدل ها توان کمتری دارند و گزینه ی مناسبی برای استفاده در واحدهایی می باشد که تک واحده هستند. مدل یک اسب هم می تواند گزینه ی مناسبی برای ساختمان‌ هایی باشد که طبقات بیشتری دارند. پس به طور کلی می توان گفت که هر چقدر توان پمپ آب افزایش پیدا کند قدرت پمپاژ هم افزایش پیدا می کند.

 • در صورتی که مساحت واحد شما بین 100 تا 170 متر باشد انتخاب پمپ نیم اسب گزینه ی مناسبی برای خرید می باشد.
 • اگر در ساختمانی زندگی می کنید که سه و یا چهار طبقه و دو واحد با متراژ زیر 60 تا 70 متر در هر واحد وجود دارد انتخاب پمپ یک اسب گزینه ی مناسبی می باشد.
 • در صورتی که واحد شما مساحت 75 متری دارد پمپ یک اسب دو پروانه گزینه ی مناسبی برای انتخاب می باشد.
 • اگر در ساختمان‌ پنج طبقه ای زندگی می کنید که 10 واحد دارد انتخاب پمپ یک و نیم اسب گزینه ی مناسبی برای خرید می باشد.
 • در مواردی که تعداد واحدها بیشتر از موارد گفته شده باشد و متراژ واحدها زیر صد متر باشد انتخاب پمپ دو اسب گزینه ی مناسبی می باشد.

نصب پمپ آب آپارتمان در کرج

اگر به دنبال استفاده از خدمات نصب پمپ آب آپارتمان در کرج هستید و می خواهید از این خدمات در تمام مناطق این شهر استفاده کنید بیتا سرویس در این زمینه خدمات ویژه ای را برای مشتریان خود در نظر گرفته است. اگر قصد استفاده از این خدمات را دارید می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و بعد از ثبت درخواست خود در محل مد نظر خود از این خدمات استفاده کنید. همکارانی که برای انجام این خدمات به محل اعزام می شوند باتجربه و متخصص در این زمینه هستند.

هزینه نصب پمپ آب

با توجه این که ممکن است در برخی از ساختمان ها افراد برای استفاده از آب آشامیدنی با مشکل رو به رو شده اند بهترین گزینه برای برطرف کردن این مشکل نصب پمپ آب می باشد. پس باید هنگام خرید توجه داشته باشید که بهترین مدل را برای خرید انتخاب کنید. هم چنین باید به بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین مدل را برای خرید انتخاب کنید. با توجه به این که نصب تمام مدل ها به یک شیوه نمی باشد هزینه ی نصب پمپ آب متغیر می باشد. حتی در برخی از موارد ممکن است تا برای نصب نیاز باشد از تانکر بزرگ‌ تر استفاده کنید و یا این که مجبور باشید پمپ را بر روی پشت بام نصب کنید.

مراحل نصب پمپ آب خانگی 

در مواردی که قصد نصب پمپ آب خانگی را دارید برای نصب سیستم‌ های ذخیره آب مختلفی اعم از سیستم‌ های اسمز معکوس و دستگاه‌ های جمع‌ آوری باران در نظر گرفته شده است. بعضی از مخزن هایی که برای این کار در نظر گرفته شده اند آب لوله‌ های شهری را به انواع لوله فاضلاب خانگی و سیستم لوله‌ کشی ساختمان متصل می‌ کنند. قبل از این که نسبت به نصب این نوع از پمپ ها اقدام کنید نیاز است تا کاربرد این دستگاه برای استفاده مشخص شود به همین خاطر در این قسمت به بررسی مراحل نصب خواهیم پرداخت.

مراحل مربوط به آماده‌ سازی پایه مخزن

به غیر از مخزنی که برای پمپ در نظر گرفته می شود در نظر گرفتن پایه‌ ای صاف و هموار جهت ایستادن این مخازن ها ضروری می باشد. مهم ترین مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید سطحی یکنواخت و پهن‌ تر از خود مخزن ایجاد کنید. در نقشه ی در نظر گرفته شده برای نصب پمپ آب خانگی با مخزن امکان در نظر گرفتن پایه های بتنی و مصالح فشرده وجود دارد. پایه‌ های بتنی به گونه ای می باشند که دال بتنی حتماً باید قطر و ابعادی بزرگ‌ تر از پایه مخازن عمودی داشته باشند. در مورد پایه های انتخاب شده از مواد فشرده هم باید بگوییم که لایه‌ ای 7 سانتی‌ متری از لایه سنگ فشرده برای پمپ در نظر بگیرید که قطر آن حداقل 60 سانتی‌ متر بزرگ‌ تر از مخزن آب باشد. 

سایر مسائلی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم جزو موارد مهمی محسوب می شود که شما باید به آن ها توجه داشته باشید.

 • سطح پایه مخزن باید به گونه ای در نظر گرفته شود که به صورت متراکم و یکسان و در تمام جهات باشد. 
 • اگر قصد دارید از فرسایش و جا به‌ جایی پایه در طول زمان جلوگیری کنید می توانید دیوار حائل بسازید. این دیوار به منظور حمایت بخش های بیرونی پایه در نظر گرفته می شوند.
 • پیش از ساخت فونداسیون در گام اول باید منطقه مد نظر شما حفاری شود. بزرگ‌ تر بودن ابعاد سوراخ از پایه آن مهم ترین مسئله ای محسوب می شود که باید به آن توجه داشته باشید.

نصب لوله تخلیه سرریز

برای ادامه روند نصب نیاز است تا لوله تخلیه در نظر گرفته شده برای پمپ در مکانی دورتر از خود مخزن قرار بگیرد تا دچار خسارت و آسیب نشود. جهت تخلیه ی فاضلاب ساختمان‌ ها می توانید از لوله‌ های گالوانیزه استفاده کنید.

نصب لوله‌ های پرکننده

حال وقت آن رسیده است که لوله‌ های خروجی از سقف را به ورودی مخزن وصل کنید. در مواردی که قرار باشد برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار بگیرد نصب فیلتر ضروری می باشد. در صورتی که آب مخزن از چاه تامین ‌شود، به مخزنی تحت‌ فشار نیاز خواهید داشت که آب درون چاه را به داخل مخزن منتقل کند. 

نصب سیستم فشار

برای استفاده از پمپ هر نوع سیستمی که برای لوله کشی در نظر بگیرید نصب تجهیزات اضافی حتماً باید انجام شود. ابزارهایی که به آن ها احتیاج دارید شامل مخزن فشار، شیر برای تخلیه، شیر چک، سوئیچ فشار و تخلیه مخازن می باشد. 

نقشه در نظر گرفته شده برای نصب پمپ‌ های آب به چه صورتی می باشد؟

نقشه در نظر گرفته شده برای این کار دارای تفاوت هایی به نسبت یک دیگر می باشند. جهت نصب پمپ آب بدون استفاده از مخزن، احتیاجی به لوله‌ کشی‌ های منبع و یا مخزن ندارد و همه ی لوله ها حذف خواهد شد. جهت منتقل‌ کردن آب از ورودی شهری به مخزن و پس از آن به ورودی پمپ خانگی به مسیر لوله‌ کشی نیاز خواهید داشت. پس شما باید با توجه به نقشه نصب پمپ آب بدون مخزن همه ی مسیرهای ورودی که از آب شهری به مخزن متصل می شوند را حذف کرده و با جایگاه ورودی و خروجی پمپ آب و مسیر لوله‌ کشی آن‌ ها آشنایی داشته باشید. 

تنظیم سیستم‌ های کنترلی پمپ آب خانگی چگونه انجام می شود؟

عملکرد در نظر گرفته شده برای پمپ ‌های آب خانگی با توجه به فشار درون سیستم‌ های لوله‌ کشی تنظیم و کنترل می‌ شوند. پس می توان گفت که پرشر سوئیچ‌ ها بیش‌ ترین کاربرد را جهت مدیریت این پمپ‌ ها دارند. این قطعه به گونه ای در نظر گرفته شده اند که به‌ صورت یکپارچه طراحی شده‌ اند. به این قسمت ست کنترل گفته می شود. در مدل های مکانیکی پرشر سوئیچ‌ های ساده، پنج راهی از جنس برنج می باشند و درجه فشار و منبع انبساط به صورت جداگانه بسته می‌ شوند. 

منبع تحت‌ فشار و پرشر سوئیچ‌ های مکانیکی در پمپ آب خانگی

جهت نصب پمپ آب خانگی ب همراه استفاده از پرشر سوئیچ در صورتی که از نوع مکانیکی باشد به اتصال درجه فشارسنج، پنج راهی و منبع تحت‌ فشار احتیاج خواهد داشت. این مدل ها در دو نوع 5 و 10 بار تولید می‌ شوند که انتخاب آن‌ ها می تواند با توجه به فشار خروجی پمپ انجام شود. اندازه و گنجایش منابع تحت‌ فشار در پمپ با توجه به موارد مختلفی اعم از تعداد شیرهای برداشت و میزان مصرف‌ کنندگان تعیین خواهد شد. منابع تحت‌ فشار در نظر گرفته شده می‌ توانند تا ظرفیت 30 لیتری روی پنج راهی برنجی به‌ صورت مستقیم نصب شوند. 

ست کنترل در پمپ آب‌ های خانگی

انتخاب و استفاده از ست کنترل در مقایسه با سیستم‌ های مکانیکی روش بهتری می باشد. جهت نصب ست کنترل در پمپ خروجی آب دیگر نیازی به استفاده از تجهیزات جانبی نخواهید داشت. انتخاب ست کنترل در بیشتر موارد برای واحدهای 1 تا 2 واحدی گزینه ی مناسبی می باشد. برخی از ست‌ های کنترل وجود دارند که محدودیت در آمپر دارند و به صورت متناسب با پمپ انتخاب می‌ شود. فلش در نظر گرفته شده برای آن بر روی بدنه ست کنترل و در مسیر حرکت مایع را به صورت درست نشان داده می شود.

نصب پمپ آب خانگی داخل آپارتمان

جهت نصب پمپ آب خانگی برای واحدهای آپارتمانی باید گزینه ی مناسبی باشد و متناسب با آپارتمان شما باشد. جهت نصب در واحدهای آپارتمانی بهتر است تا پمپ آب نیم اسب را برای نصب انتخاب کنید. باید پمپ آب‌ را بدون مخزن تحت‌ فشار در ساختمان ها قرار دهید. مراحل مربوط به نصب پمپ آب ساختمان مانند نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن می باشد. همین مسئله باعث می شود تا ورودی و خروجی پمپ آب نیم اسب را با ورودی و خروجی لوله آب در ساختمان وصل کنید. قطعاً زمانی که پمپ آب در ساختمان ها وجود نداشته باشد سبب کاهش افت شدید فشار آب می شود. با توجه به این که در طبقات اول ساختمان مشکلی با فشار آب وجود ندارد اما نصب پمپ آب برای آن دسته از واحدهایی که در طبقات بالایی هستند لازم و ضروری می باشد. ممکن است در برخی از موارد پمپ آب در پشت بام نصب شود. در این موارد ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که علت این موضوع چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که ساختمان‌ هایی که طبقات زیادی دارند، استفاده از یک پمپ و برخورداری از فشار مطلوب تقریبا امکان‌ پذیر نمی باشد. به همین خاطر بهتر است در پشت بام منازل نصب شوند. در مواردی که فضای کافی نداشته باشید در برخی از ساختمان‌ ها نیاز است تا پمپ آب خانگی روی پشت‌ بام نصب شود. جهت نصب کافیست روش استاندارد برای این کار در نظر گرفته شود. برای شروع کار نیاز است تا در ابتدا کنتور و پس از آن منبع آب و در نهایت پمپ آب را قرار دهید. جهت نصب پمپ در پشت بام به نصب تانکری بزرگ احتیاج دارید تا تمام آب وارد شده به ساختمان به درون تانکر منتقل و بعد از آن پمپ از تانکر به سمت قسمت های مختلف ساختمان پمپاژ می شود. افرادی که می خواهند میزان مصرف آب را کاهش دهند انتخاب و نصب پمپ آب خانگی با مخزن بهترین گزینه برای انتخاب می باشد.

نکات مهم جهت افزایش طول عمر پمپ

 • به هیچ عنوان اجسام سنگین بر روی پمپ قرار ندهید.
 • به هیچ عنوان اندازه لوله ورودی نصب شده از منبع به پمپ را تغییر ندهید.
 • پمپی که قصد نصب آن را دارید به هیچ عنوان نباید در محیط خیلی گرم یا خیلی سرد قرار بگیرند.
 • بهتر است در فواصل زمانی نسبت به سرویس و روغن‌ کاری پمپ اقدام کنید و میزان روغن موجود در آن را چک کنید.
 • مهم ترین مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که لوله کشی خانه تحمل فشار پمپ را داشته باشد.
 • به هیچ عنوان پمپ را بر روی رمپ و شیب قرار ندهید.
 • از قرار دادن پمپ در معرض باد، باران، برف و یخ‌ زدگی جلوگیری کنید.
 • اگر قرار است پمپ به صورت یکسره کار کند باعث می شود تا پمپ داغ شود.
 • بهتر است در فواصل زمانی مشخص از یک تعمیرکار پمپ بخواهید عملیات هواگیری پمپ آب را انجام دهد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید