X

هواگیری شوفاژ | آموزش هواگیری رادیاتور شوفاژ

09121074065 همراه
هواگیری شوفاژ

پکیج و شوفاژهایی که متصل به آن ها هستند به شما کمک می کنند تا بتوانید محل مد نظر خود را از نظر سیستم گرمایشی تأمین کنید. گاهی اوقات ممکن است به خاطر رخ دادن برخی از اتفاقات عملکرد طبیعی این سیستم دچار مشکل شود و در صورت سرد بودن هوای بیرون منزل ممکن است این مسئله برای شما دردسرساز شود. در این موارد برای رفع مشکل (عدم گردش آب گرم در شوفاژها) بهتر است از خدمات هواگیری شوفاژ استفاده کنید تا مشکل به وجود آمده برطرف شود.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

هواگیری شوفاژ یکی از مهم ترین اقداماتی می باشد که همزمان با فرارسیدن فصول سرد سال نیاز است تا این کار انجام شود. انجام این کار به این دلیل پیشنهاد می شود تا هوای جمع شده در داخل لوله‌ ها خالی شود و دستگاه بتواند محیط مد نظر خود را از نظر گرمایش تأمین کنید. به غیر از این که باید هنگام نصب پکیج هواگیری انجام شود ممکن است بعد از گذشت مدت زمان مشخصی یک یا چندتا از رادیاتورهای نصب شده نتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند و بخشی از رادیاتور گرم می ماند و بخش دیگر آن سرد است.

یکی از سوالاتی که ممکن است برای افراد به وجود بیاید این است که هواگیری شوفاژ چه زمانی باید انجام شود و این که می توانند بدون داشتن اطلاعات مورد نیاز در مورد آموزش هواگیری رادیاتور شوفاژ مراحل مربوط به آن را انجام دهند؟ برای این که پاسخ این سوال را بدانید در این بخش به بررسی این مورد خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

مراحل مربوط به هواگیری شوفاژ فرآیند دشوار و سختی نیست تنها باید مراحل مربوط به انجام آن را بدانید تا با مشکل رو به رو نشوید. مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هواگیری رادیاتور و یا هواگیری شوفاژ باید در فواصل زمانی مشخص انجام شود. پس بهتر است انجام این کار به صورت منظم و دوره‌ ای انجام شود. در صورتی که به این مسئله توجه نشود نمی توانید انتظار کارکرد طبیعی را داشته باشید. در صورتی که شوفاژها به صورت مداوم هوا بگیرند ممکن است این مسئله به خاطر مشکل جدی و اساسی در دستگاه به وجود می آید.

چه زمانی نیاز است تا شوفاژ را هواگیری کنید؟

سرد بودن بخش بالایی رادیاتور

این مسئله به عنوان یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که نشان دهنده ی این است که رادیاتور نیاز به هواگیری دارد. زمانی که این مورد به وجود می آید به این خاطر است که هوا در رادیاتور جمع شده است و از گردش آب گرم در داخل رادیاتور جلوگیری می کند.

سرد بودن کل رادیاتور

در مواردی که تمام بخش های در نظر گرفته شده برای رادیاتور سرد باشد به عنوان یکی از رایج ترین مواردی نمی باشد که هوا داخل رادیاتور جمع شده باشد. ولی این مسئله می تواند نشان دهده ی این باشد که مشکلی برای رادیاتور به وجود آمده است یا خیر. سرد بودن کل رادیاتور می تواند به خاطر محبوس شدن هوا در لوله‌ ها باشد که در نهایت باعث می شود تا دیگر آب داغ در داخل رادیاتور وجود نداشته باشد. در مواردی که این مشکل برطرف نشود می تواند سبب به وجود آمدن مشکلات جدی تر شود به همین خاطر بهتر است این مسئله جدی گرفته شود.

وجود صدا در رادیاتور

در صورتی که در سیستم گرمایشی هوای محبوس وجود داشته باشد می تواند منجر به ایجاد صداهایی در داخل رادیاتور شود. این موارد نشان دهنده ی این است که نیاز است نسبت به هواگیری شوفاژ اقدام شود. 

پیچ هواگیری شوفاژ

پیچ هواگیری یکی از قسمت های در نظر گرفته شده برای رادیاتور می باشد که می تواند در عملکرد طبیعی دستگاه نقش داشته باشد. کاربرد استفاده از پیچ هواگیری شوفاژ این است که بتوانید هوای محبوس شده در داخل رادیاتور را از رادیاتور خارج کنید. مدل های مختلفی از این مدل وجود دارد که کاربرد مشابه به نسبت یک دیگر دارند. بعضی از مدل ها حالت مربعی شکل دارند و فقط نیاز است تا برای باز و بسته کردن آن از آچار هواگیری مخصوص استفاده شود. در بیشتر موارد بر روی پیچ هواگیری رادیاتورهای جدید یک شیار برای آن ها در نظر گرفته شده است و شما می توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی دو سو آن را باز و بسته کنید.

تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز برای هواگیری شوفاژ چیست؟

ابزارهایی که برای انجام هواگیری شوفاژ به آن نیاز خواهید داشت شامل یک پیچ گوشتی دوسو می باشد. مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در مواردی که از پیچ گوشتی کوچک استفاده کنید منجر به ساییده شدن شیار پیچ خواهد شد. 

نکته: توجه داشته باشید که بعضی از مدل های قدیمی رادیاتور آچار مخصوص به خود را دارند. اندازه های در نظر گرفته شده برای این آچارها متغیر می باشد. دستکش محافظ، یک ظرف کوچک و یک دستمال جهت جمع کردن قطره‌ های احتمالی آب به این تجهیزات نیاز خواهید داشت.

آموزش هواگیری رادیاتور شوفاژ

 • روشن کردن سیستم گرمایشی: نیاز است تا سیستم گرمایشی را روشن کنید و برای چند لحظه صبر کنید تا رادیاتورهای نصب شده در محیط های مختلف گرم شوند.
 • بررسی رادیاتورها: نیاز است تا رادیاتورهای موجود را با بیشترین دقت بررسی کنید و ببینید دما در تمام بخش ها یکسان می باشد یا خیر. در صورتی که یکی از رادیاتورها در یکی از بخش های آن سرد باشد و یا این که صدای شر شر آب باشد هوا در داخل رادیاتور محبوس شده است و نیاز است تا هواگیری شود. مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتماً برای بررسی رادیاتورها از دستکش نازک استفاده کنید.
 • خاموش کردن سیستم گرمایش: در برخی از موارد ممکن است رادیاتور خیلی داغ باشد و امکان کار کردن با آن وجود نداشته باشد به همین خاطر بهتر است سیستم گرمایش خاموش شود و برای مدتی منتظر بمانید تا رادیاتورها خنک شوند.
 • قرار دادن یک ظرف زیر شیر هواگیری: باید شیر هواگیری را پیدا کنید و یک کاسه در بخش زیرین آن قرار دهید تا آب رادیاتور درون آن بریزد.
 • باز کردن شیر هواگیری برای آزاد شدن هوا: نیاز است تا شیار موجود در مرکز پیچ را باز کنید. برای انجام این کار نیاز است تا آچار رادیاتور را داخل دریچه قرار دهید و در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت آن را بچرخانید. چرخش تا زمانی انجام می شود تا زمانی که بتوانید صدای خروج هوا را بشنوید. حال باید ظرف را زیر دریچه نگه دارید تا آب رادیاتور بر روی زمین نریزد.
 • بستن دریچه: هر زمان که احساس کردید صدای هوا متوقف شده است و نشت آب شروع شد نیاز است تا شیر هواگیری را این بار در جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید تا بسته شود.
 • چک کردن فشار پکیج: در صورتی که از پکیج استفاده می کنید بعد از انجام مراحل مربوط به هواگیری نیاز است تا فشار آب پکیج بررسی شود. در مواردی که فشار از حد مجاز کمتر باشد نیاز است تا فشار آن را افزایش دهید. (فشار نرمال: بین یک تا دو بار می باشد.)

علل هوا گرفتن شوفاژها

 • در برخی از موارد ممکن است هوا از یک بخشی وارد سیستم شود. در این موارد بهتر است از تعمیرکار برای رفع مشکل کمک بگیرید.
 • با توجه به این که امکان خوردگی آلومینیوم در سیستم وجود دارد سبب تولید گاز هیدروژن خواهد شد. برای برطرف شدن این مشکل نیاز است تا سیستم شست و شو داده شده و به آن بازدارنده اضافه شود.
 • وجود هیدروژن سولفید از جمله عوامل هواگرفتن رادیاتور می شود. در این موارد نیاز است تا با انتخاب یک بازدارنده مناسب آلودگی ناشی از آن را از بین ببرید. 
 • قطعات غیرآلومینیومی در نظر گرفته شده برای دستگاه ممکن است دچار خوردگی شده و منجر به تولید گاز شود. این مورد در بیشتر موارد در رادیاتورهای قدیمی مشاهده می شود.

در مواردی که هواگیری شوفاژ انجام شد ولی رادیاتور همچنان سرد می باشد می تواند به خاطر یکی از دلایلی که در ادامه اشاره می کنیم، باشد.

 • سنسور گرمایش دچار مشکل شده است.
 • ایجاد مشکل در ورودی گاز
 • ایجاد مشکل در طراحی اولیه اندازه لوله گاز ورودی
 • کم شدن فشار گاز
 • رسوب گرفتن مبدل

علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری شوفاژ چیست؟

بعد از این که هواگیری شوفاژ انجام شد به هیچ عنوان نمی توانید این انتظار را داشته باشید که رادیاتورها شروع به گرم شدن می کنند چون ممکن است مشکل به وجود آمده به خاطر پکیج و یا رادیاتور باشد. مشکلاتی که منجر به گرم نشدن شوفاژ می شود نیاز است تا علت مشکل را در بخش دیگری از سیستم پیدا کنید. در صورتی که هواگیری شوفاژ به درستی انجام نشود نمی توانید انتظار عملکرد طبیعی را داشته باشید. در مواردی که در زمان های مناسب نسبت به هواگیری شوفاژ اقدام نشود می تواند مشکلاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را ایجاد کند.

 • به وجود آمدن صدا در لوله‌ ها و اتصالات شوفاژ
 • سرعت جریان آب در پمپ سرکولاتور دچار انسداد کامل شود.
 • تغییر دما بین لوله‌ های خروجی و اتاق به خاطر عدم هواگیری شوفاژ
 • خوردگی سیستم به خاطر واکنش بین اکسیژن و قطعات دارای فلز آهن

بهترین زمان برای هواگیری شوفاژ

همزمان با شروع فصل زمستان و با توجه به این که برای مدت طولانی آب داخل رادیاتورها متوقف شده باشد در صورتی که قرار باشد نسبت به راه اندازی مجدد آن اقدام کنید نیاز است تا هواگیری رادیاتور انجام شود. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم هواگیری در فواصل زمانی مشخص و به صورت سالانه انجام شود. در برخی از موارد به خاطر به وجود آمدن مشکلات مربوط به موتورخانه نیاز به هواگیری مجدد دارد.

برای هواگیری رادیاتور باید پکیج روشن باشد؟

نیاز است تا سیستم گرمایش را خاموش کنید. برای هواگیری نیاز است تا سیستم گرمایشی را خاموش کنید و برای مدت زمان مشخصی منتظر بمانید تا رادیاتورها خنک شوند. توجه داشته باشید در صورتی که سیستم گرمایشی روشن بماند باعث وارد شدن هوای بیشتری به شوفاژ می شود. بهتر است قبل از هواگیری گرمای موجود در سیستم خارج شود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید