X

محاسبه ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ محل

09121074065 همراه
محاسبه ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ محل

در این مقاله به بررسی موارد مهم در مورد محاسبه ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ محل خواهیم پرداخت تا بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به ظرفیت دستگاه داشته باشید.

انتخاب و خرید کولر گازی با ظرفیت مناسب می‌تواند، بر افزایش عمر دستگاه و داشتن محیطی با دمای مناسب کمک نماید.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

زمانی که قرار است نسبت به خرید کولر گازی برای محیط مد نظر خود اقدام کنید مهم ترین مسئله ای که نیاز است به آن توجه شود انتخاب درست ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ محل می باشد. پس نیاز است این مورد با توجه به محیط کاربری انتخاب شود.

برای این که بتوانید بهترین انتخاب را در این مورد داشته باشید در این بخش به بررسی موارد مهم در مورد ظرفیت کولر گازی خواهیم پرداخت. 

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ

کولرهای گازی که برای فروش به بازار عرضه می شوند در مدل های مختلف دیواری، ایستاده، پرتابل و داکت طراحی و تولید شده اند و شما می توانید با توجه به نیاز خود و بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید یکی از مدل ها را انتخاب کنید. انتخاب درست ظرفیت کولرگازی کمک می کند تا نحوه‌ ی عملکرد دستگاه که براساس کارکرد کمپرسور می باشد به بهترین شکل ممکن انجام شود.

هر زمان که دمای محیط به حد مطلوب برسد نیاز است تا دستگاه با بیشترین توان خود به کار ادامه دهد. پس توجه داشته باشید که ظرفیت دستگاه به درستی محاسبه شود چون در غیر این صورت باعث می شود تا فشار زیادی به کولر گازی وارد شود و دمای مناسب در محیط ایجاد نخواهد شد.

برای این که بتوانید بهترین دستگاه را انتخاب کنید نیاز است تا با معیارهای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ آشنایی داشته باشید. 

معیارهای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ

شرایط آب و هوایی

اگر ساکن مناطقی می باشید که آب و هوای گرم و خشکی دارد بهترین گزینه انتخاب کولرهای گازی از نوع پیستونی می باشد.

آفتاب‌ گیر بودن محیط

اگر قرار است در محیطی آفتاب گیر می باشد نصب شود کولر انتخابی باید بی تی یو بالاتری داشته باشد تا بتواند جوابگو باشد.

رفت و آمد افراد

تردد و رفت‌ و آمد افراد هم مانند پارامتر قبلی می باشد به همین خاطر نیاز است به این مسئله توجه داشته باشید.

افرادی که در محیط حضور دارند.

با توجه به این که هر شخصی که در محیط حضور دارد به دلیل فعالیت و صرف انرژی گرما تولید می‌ کند. به همین خاطر نیاز است تا به ازای هر نفر حدود 700 BTU به ظرفیت کولر گازی اضافه شود.

تجهیزات و وسایل ایجاد گرما

وجود وسایلی مانند اجاق گاز، آبگرمکن در آشپزخانه که به تولید گرما کمک می کند به همین خاطر در فضای اطراف آشپزخانه گرما تولید می شود پس در این محیط هم نیاز است BTU دستگاه افزایش پیدا کند.

بلندی سقف

در حالت استاندارد نیاز است تا ارتفاع در نظر گرفته شده برای سقف حدود 3 متر باشد. در صورت افزایش ارتفاع نیاز است تا BTU دستگاه افزایش پیدا کند.

عایق بودن محیط

در مواردی که محیطی که قرار است کولر در آن جا نصب شود از نظر عایق‌ بندی، عایق مطلوبی نداشته باشد باعث تبادل هوای گرم و سرد بین داخل و خارج محیط می‌ شود. به همین خاطر بهتر است نسبت به عایق بودن دیوارها، استفاده از پنجره‌ های دوجداره، استفاده از درزگیرها و... اقدام کنید و از تبادل دمایی جلوگیری کنید.

تعداد درب و پنجره‌ های محیط در صورت افزایش تعداد درب و پنجره‌ های در یک محیط باعث می شود تا تبادل گرمایی با محیط بیرون بیشتر شود به همین خاطر نیاز است تا BTU دستگاه افزایش پیدا کند.

واحد اندازه گیری ظرفیت کولر گازی چیست؟

بی تی یو (BTU) واحد در نظر گرفته شده برای توان دستگاه (سرمایش و گرمایش) می باشد. هر واحد بی تی یو مقدار حرارتی می باشد که کمک می کند تا دمای 1 پوند آب را یک درجه افزایش دهد.

توجه داشته باشید که از واحد BTU جهت نشان دادن قدرت خنک کنندگی کولرهای گازی استفاده می شود و هر چقدر که این واحد بیشتر باشد توان دستگاه برای سرمادهی بیشتر است.

جدول انتخاب و خرید کولر گازی بر اساس متراژ

برای این که به شما کمک کنیم تا انتخاب درستی را برای انتخاب ظرفیت داشته باشید در این بخش به بررسی سایزهای کولر گازی بر اساس btu با توجه به متراژ محیط می پردازیم.

ظرفیت کولرگازی براساس btu

ظرفیت 9000 btu
 • انتخاب برای طبقات نورگیر و پشت بام: تا متراژ 12 متر مربع
 • انتخاب برای طبقات میانی و زیرین: تا متراژ 15 متر مربع 
ظرفیت 12000 btu
 • انتخاب برای طبقات نورگیر و پشت بام: تا متراژ 17 متر مربع
 • انتخاب برای طبقات زیرین و میانی: تا متراژ 25 متر مربع 
ظرفیت 18000 btu
 • انتخاب برای طبقات رو به آفتاب و پشت بام: تا متراژ 25 متر مربع
 • انتخاب برای طبقات میانی و زیرین: تا متراژ 35 متر مربع
ظرفیت 24000 btu
 • انتخاب برای طبقات نورگیر و پشت بام: تا متراژ 45 متر مربع
 • انتخاب برای طبقات میانی و زیرین: تا متراژ 55 متر مربع
ظرفیت 30000 btu
 • انتخاب برای طبقات بالا و نورگیر: تا متراژ 60 متر مربع
 • انتخاب برای سایر طبقات: تا متراژ 70 متر مربع 
ظرفیت 36000 btu
 • انتخاب برای طبقات نورگیر و بالا: تا متراژ 75 متر مربع
 • انتخاب برای طبقات میانی و زیرین: تا متراژ 90 متر مربع
ظرفیت 48000 btu
 • انتخاب برای طبقات بالا و نورگیر: تا متراژ 95 متر مربع
 • انتخاب برای سایر طبقات تا متراژ 120 متر مربع 

چرا در هنگام تعیین ظرفیت کولر گازی، باید به متراژ محیط توجه نماییم؟

ممکن است برخی از افراد این گونه تصور کنند که هر چقدر سایز کولر گازی بزرگ‌ تر باشد بدین معناست که میزان سرمایش آن بیشتر و هوای مطبوعی را در محیط به وجود خواهد آورد ولی باید در این مورد بگوییم که این موضوع درست نیست و در صورت انتخاب ظرفیت غیر متناسب باعث می شود تا دستگاه بازدهی مناسبی نداشته باشد. مشکلاتی مختلفی اعم از بالا یا پایین رفتن بیش از حد دمای اتاق، عدم رطوبت‌ گیری مناسب از محیط، بالا رفتن مصرف برق، خرابی‌ های احتمالی کولر گازی را در پی خواهد داشت. 

هم چنین در صورتی که دستگاه انتخابی ظرفیت کمتری داشته باشد و نتواند نیاز فضا را رفع کند مشکلاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را به وجود خواهد آورد.

 • کارکرد دائمی دستگاه منجر به خشکی بیش از حد اتاق یا منزل خواهد شد.
 • به دلیل عدم توجه به مسئله متراژ باید دائما کار کند تا دمای محیط را به حد ایده آل برساند. وجود این شرایط باعث می شود تا کمپرسور دستگاه فشار زیادی را تحمل کند و به خاطر خرابی های پی در پی نیاز باشد نسبت به تعمیر کولر گازی اقدام کنید.
 • افزایش مصرف برق در طول مدت استفاده از دستگاه


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید