X

راهنمای نصب انواع فن کویل

09121074065 همراه
راهنمای نصب انواع فن کویل

نصب و راه اندازی فن کویل بسته به مدل آن(زمینی، سقفی و دیواری) دارای مراحل مختلفی است. در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل نصب و تجهیزات مورد نیاز برای این منظور آشنا سازیم.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

مدلهای بسیار متنوعی از فن کویل در بازار موجود است. مدلهای زمینی، سقفی و دیواری که هر کدام از این دسته بندی‌ها خود دارای مدلهای متفاوتی هستند. همچنین مدلهای جدید و قدیمی نیز از لحاظ کارکرد و نوع نصب با یکدیگر متفاوت هستند. 

مکانی که برای نصب دستگاه انتخاب می‌شود؛ ظرفیت دستگاه و مدل آن می‌تواند بر روی روش و مراحل نصب فن کویل تاثیرگذار باشد. 

مدلهای مختلفی از فن کویل در بازار موجود است که همگی دارای کارکردی مشابه هستند، هر چند ممکن است در ابتدا نصب و راه اندازی آنها با یکدیگر کمی متفاوت باشد.

فن کویل سقفی، زمینی و کاستی از مدلهای موجود در بازار هستند. فن کویل زمینی در دو مدل پایه دار و بدون پایه، فن کویل سقفی توکار درون سقف کاذب، فن کویل کاستی چهار طرفه در بخش مرکز سالن نصب می شود. 

در ادامه به بررسی نصب انواع فن کویل خواهیم پرداخت. همچنین خدمات نصب با قیمت بسیار مناسب در بیتا سرویس انجام می‌شود. کافی‌ست با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. 

همچنین بیتا سرویس در زمینه فروش انواع فن کویل در بازار فعالیت دارد. از این رو می‌توانید برای خرید این محصولات هم با ما تماس بگیرید.

برای تعمیر فن کویل هم می‌توانید با ما تماس بگیرید.

آشنایی با بهترین محل برای نصب فن کویل

نصب فن کویل در فضاهای مختلف کمک می‌کند تا برای تامین جریان هوای مطبوع با مشکل روبرو نشوید و گرمایش و سرمایش محیط مد نظر خود را تامین نمایید. فن کویل‌‌ها دارای فیلتر تصفیه هوا جهت حفظ کیفیت و دیگر قطعات سرویس و کنترل از جمله انواع شیر و ترموستات نیز می‌ باشند.

فن کویل سقفی را میتوان به سیستم کانال کشی متصل و توسط آن چندین دریچه را تغذیه نمود. در مواردی که کنترل اختصاصی اتاقها ضرورت نداشته باشد و بتوان برگشت هوا را مشترک درنظر گرفت‌‌ ‌(مثل واحدهای آپارتمانی) می‌توان از یک فن کویل برای تغذیه چندین اتاق استفاده نمود. در این صورت برای تامین افت فشار بیشتر باید موتور بادزن بزرگتر انتخاب شود. هوای تازه ای که توسط هوارسان تامین می‌شود را در فن کویل سقفی می‌توان به محفظه ورودی هوا به فن کویل و یا مستقیمآ به داخل اتاق تغذیه کرد.

فن کویلی که قرار است در محیط نصب شود باید بتواند جریان هوای مطبوع را در تمام فضای اتاق، سالن و... به صورت یکسان به گردش دربیاورد پس جهت عملکرد مناسب نیاز است تا محل نصب فن کویل را به درستی انتخاب شود.

محلی که قرار است برای نصب در نظر گرفته شود به این صورت باید باشد که در نزدیکی آن مانعی برای جریان هوا وجود نداشته باشد.

نیاز است از مسطح بودن و مستحکم بودن، دیوار محل نصب مطمئن شوید. همچنین باید از تابش نور مستقیم خورشید و سایر منابع حرارتی به فن کویل پیش‌ گیری شود.

لوله تخلیه در نظر گرفته شده باید حداقل 2% شیب داشته باشد. 

طریقه نصب فن کویل زمینی

فن کویل زمینی از مدلهای پرطرفدار موجود در بازار می‌باشد که برای نصب نیاز است تا مستقیماً بر روی زمین قرار بگیرد و قسمتی از کف را به خود اختصاص خواهد داد.

در برخی از موارد دارای عرض باریک و برخی بزرگ‌ تر می باشد و با توجه به کارایی آن ها می توانید یکی از مدل ها را انتخاب کنید. در نظر گرفتن فن تانژانت در این مدل، هوا به صورت یکنواخت در تمام فضای مد نظر شما اشغال خواهد کرد.

مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در هنگام تحویل گرفتن فن کویل زمینی بررسی کنید که در مسیر دچار آسیب نشده باشد و بعد کابینت را از بخش بدنه جدا کنید. 

نصب فن کویل زمینی

طریقه نصب فن کویل دیواری

نحوه نصب فن کویل دیواری به این صورت است که به صورت مستقیم بر روی دیوار نصب می‌ شود و قبل از نصب نیاز است تا استحکام دیوار را بررسی کنید. برای شروع نصب فن کویل توسط نصاب نیاز است تا ابتدا آن را از داخل جعبه به بیرون بکشد و به صورت ایستاده بر روی زمین قرار دهد. در گام بعدی باید محل دقیق نصب فن کویل را مشخص و چهار سوراخ بر روی دیوار ایجاد کنید.

بعد از انجام مراحل ذکر شده پایه‌ های فلزی فن کویل را نصب کنید و بدنه را در محل سوراخ‌ های ایجاد شده بر روی دیوار نصب کنید.

بعد از به اتمام رسیدن مراحل نصب نیاز است تا اتصالات آب فن کویل را با دقت زیادی وصل کرده و به سراغ اتصالات برقی آن بروید. نیاز است تا بر روی درب باکس فن کویل یک نقشه برق وجود داشته باشد که برای نصب اتصالات برقی از آن کمک بگیرید. بعد از تمام شدن این مراحل درب جعبه برق فن کویل دیواری را به طور کامل ببندید.

نصب فن کویل دیواری

طریقه نصب فن کویل ایستاده

مراحل مربوط به نصب این مدل به شرح زیر می باشد.

 • همراه با دستگاه پایه های فلزی و روپوش پلاستیکی ارسال می شود.
 • برای نصب فن کویل دیواری روی دیوار، چهار روی دیوار ایجاد کنید. 
 • برای نصب پایه های فلزی فن کویل نیاز است تا زائده پایه را در شیار روی بدنه وارد کنید و بعد از آن دو عدد گیره فلزی را برای اتصال پایه به بدنه در نظر بگیرید.
 • حال باید فن کویل هوایی را با چهار پیج در محل سوراخ های ایجاد شده به دیوار نصب کنید.
 • اتصالات برقی را طبق نقشه داخل جعبه برقی و با توجه به نقشه برق پشت درب باکس متصل کنید و سپس در جعبه برق فن کویل زمینی را ببندید.
 • جهت نصب کابینت فن کویل باید درب قاب کلید را در سمت مقابل بخشی که کلید کنترل دور قرار گرفته است با یک پیج ببندید.
 • روپوش پایه های پلاستیکی را با چهار عدد پیچ که به همراه دستگاه ارسال شده ببندید.

طریقه نصب فن کویل سقفی

نصب فن کویل در حالت سقفی به صورت زیر انجام خواهد شد.

 • در ابتدای کار نیاز است تا 4 سوراخ بر روی سقف ایجاد کنید.
 • دو عدد قطعه نگهدارنده که همراه با فن کویل را در جای خود نصب و با پیچ بر روی بدنه دستگاه محکم کنید.
 • نیاز است تا بدنه ی دستگاه را با استفاده از چهار پیچ سر تخت در محل چهار سوراخ به سقف محکم ببندید.
 • مطمئن شوید که دستگاه به صورت کاملا افقی و تراز باشد.
 • مراحل مربوط تا انتهای کار همانند مدل ایستاده اجرا خواهد شد.

قیمت نصب فن کویل سقفی را از بیتا سرویس استعلام بگیرید.

طریقه نصب فن کویل سقفی توکار

در مورد نحوه ی نصب فن کویل سقفی توکار باید بگوییم که محل انتخابی برای نصب در سقف‌ های کاذب می باشد و به دلیل این انتخاب ممکن است مشکلاتی در مورد تعمیر و یا چک کردن آن به وجود بیاید.

موارد مختلفی اعم از اتصال صحیح به سیستم لوله کشی، اتصال مدار برقی فن کویل و تست آن، تراز شدن دستگاه باید مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرد. نصب لوله تخلیه باید با شیب یک درصد انجام شود.

نصب فن کویل سقفی

لوله کشی فن کویل برای نصب دستگاه

یکی از مهمترین مراحل در نصب فن کوئل، لوله کشی است. لوله کشی فن کوئل دارای دو قسمت مجزا است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

لوله کشی درین

با توجه به این که هوای ورودی به فن کویل دارای رطوبت می باشد بعد از عبور از کویل برودتی در حالت سرمایشی نیاز است تا رطوبت هوا تقطیر شده و به درون تشت در قسمت پایین فن کویل ریخته شود. جهت تخلیه ی آب نیاز است تا لوله‌ کشی مناسبی برای آن انتخاب شود.

تشت فن کویل در دو طرف خود دارای لوله تخلیه یا درین می‌ باشد و در بیشتر موارد از یک طرف آن استفاده می‌ شود. جهت خروج آب نیاز است تا یک شلنگ با قطر مناسب به لوله تخلیه متصل کنید.

لوله کشی آب فن کویل

فن کویل جهت تنظیم دمای هوا نیاز به آب با دمای مناسب دارد چون که آب سرد از چیلر یا مینی‌ چیلر و آب گرم از پکیج یا موتورخانه تامین می‌ شود. حتما از اتصال درست لوله‌ کشی آب مطمئن شوید.

به موارد مختلفی اعم از موقعیت مناسب لوله‌کشی، مهار خطوط لوله به منظر کاهش فشار بر روی دستگاه، درزبندی مناسب اتصالات لوله، عدم وجود نشتی، عایق‌ بندی مناسب خطوط لوله و... برای لوله کشی درست باید توجه ی ویژه ای داشته باشید.

هزینه نصب فن کویل

در تعیین هزینه نصب فن کویل‌ ها پارامترهای مختلفی اعم از مدل و ابعاد، لوله کشی، نوع کانال کشی و... تاثیر گذار می باشد. شما می توانید جهت استعلام قیمت می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما بتوانند در این زمینه به شما کمک کنند. 

نصاب فن کویل

برای این که مطمئن باشید دستگاه کارکرد درستی دارد و نیاز است برای تعمیر ندارد بهتر است مراحل مربوط به نصب فن کویل توسط افراد متخصص و کاربلد در این زمینه انجام شود. 

نصاب فن کویل برای نصب اصولی در ابتدای کار از طرح نقشه متناسب با حجم و اندازه دستگاه و با توجه به مواردی مانند محیط منزل و یا ساختمان، مراحل مربوط به نصب انجام می دهد.

بعد از خرید لوازم و قطعات نیاز است مناسب با پیچیدگی کار تعداد نیروهای لازم را محاسبه و مراحل مربوط به نصب کامل شود.

نکات مهمی که باید در مورد نصب فن کویل بدانید.

 • توصیه می کنیم مراحل مربوط به نصب فن کویل توسط یک فرد متخصص و کاربلد انجام شود.
 • در برخی از موارد ممکن است دستگاه دچار ضربه یا آسیب شده باشد به همین خاطر نیاز است مطمئن شوید که تمام قطعات دستگاه به درستی کار می کند.  
 • با توجه به این که بر روی فن کویل ولتاژ مجاز برای هر مدل درج شده بهتر است قبل از شروع مراحل نصب ولتاژ ورودی، با ولتاژ مجاز دستگاه هماهنگی داشته باشد.
 • از قرار دادن ظروفی که حاوی مایعات هستند بر روی فن کویل خودداری کنید.
 • به محل نصب فن کویل توجه ویژه‌ ای داشته باشید.
 • بررسی و اطمینان از محکم بودن تمامی اتصالات

فن کویلهای سقفی فضایی را در کف ساختمان اشغال نمی کنند و دارای قیمت ارزانتری هستند.
در ساختمانها یا نواحی ای که مقدار بار گرمایش زیاد است استفاده از مدلهای عمودی (زمینی) نتایج بهتری خواهد داشت. با نصب فن کویل در دیوارهای خارجی یا زیر پنجره ها مقدار گرمایش بیشتر خواهد بود.

برای استفاده از خدمات نصب فن کویل با بیتا سرویس تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید