X

شیر پرکن پکیج، کاربرد تعمیر و نصب

09121074065 همراه
شیر پر کن پکیج
همانطور که از نام این قطعه مشخص است، می توان با استفاده از این شیر آب پکیج را زیاد کرد و در واقع از این شیر به عنوان شیر آب پکیج هم می توان نام برد. این قطعه ما بین قسمت ورودی آب پکیج و لوله آب ساختمان قرار دارد، که می توان در زمانی که آب پکیج کم است، آن را پر کرد.
بیتا سرویس
بیتا سرویس

شیر پر کن پکیج چیست؟

همانطور که از نام این قطعه مشخص است، می توان با استفاده از این شیر آب پکیج را زیاد کرد و در واقع از این شیر به عنوان شیر آب پکیج هم می توان نام برد. این قطعه ما بین قسمت ورودی آب پکیج و لوله آب ساختمان قرار دارد، که می توان در زمانی که آب پکیج کم است، آن را پر کرد.

به طور کلی دو نوع شیرپر کن در انواع پکیج های قدیمی و جدید وجود دارد، یکی شیر پرکن دستی و دیگری شیر پرکن اتوماتیک. شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور، شیر پرکن پکیج بوتان از انواع این محسول می باشد.

شیر پرکن دستی در پکیج دیواری

معمولا و در شرایط نرمال پکیج دیواری نباید هیچگونه آبی را از دست بدهد، چرا که آب در داخل یک مدار بسته شامل پکیج،  لوله های ارتباطی بین آن ها دائما در رفت و آمد است و به طور قطع همیشه مقداری آب در داخل پکیج باقی خواهد ماند.

در این بین ممکن است بنا به دلایلی همچون وجود نشتی های کوچک در مسیر مدار حرکت آب یا به دلیل سرویس و تعمیر پکیج، از مقدار مشخص آب داخل منبع انبساط پکیج کاسته شود.

به همین دلیل اگر پکیج از نوع قدیمی باشد، چون پکیج به شیر پرکن اتوماتیک مجهز نیست نمی تواند کمبود میزان آب دستگاه را به صورت اتوماتیکی تشخیص دهد و باید برای جبران مقدار آب هدر رفته از شیر پرکن دستی استفاده کنید.

استفاده از این شیر بسیار ساده است و معمولا یک طرف شیر پرکن به لوله آب ساختمان و طرف دیگر شیر پرکن به قسمت ورودی آب پکیج متصل است. پس می توان به راحتی دسته شیر پرکن دستگاه را چرخاند و تا زمانی که آب پکیج به مقدار نرمال برسد این کار را ادامه داد.

شیر پرکن اتوماتیک پکیج دیواری

در بیشتر پکیج ها منبع انبساط و شیر پرکن دستگاه از یکدیگر جدا هستند. در این نوع پکیج ها شیر پرکن پکیج در مواقع کمبود آب در دستگاه خود به خود باز شده و آب را به داخل پکیج و هر قسمت از لوله ها که دارای فشار آب کمتر از 2 بار هستند، به صورت اتوماتیکی می فرستد.

از طرفی نقش دیگری که شیر پرکن اتوماتیکی پکیج دارد این است که جلوی برگشت آب به داخل سیستم را می گیرد. در واقع این قطعه این اطمینان را به ما می دهد که آب داغ شده دوباره به سمت لوله اصلی آب جریان پیدا نمی کند.

نقش شیر پرکن اتوماتیک پکیج چیست؟

شیر پرکن اتوماتیک پکیج دو وظیفه را در داخل پکیج به عهده دارد:

شیر پرکن اتوماتیک پکیج باعث تنظیم فشار پکیج می شود

همانطور که می دانید میزان فشار پکیج با حجم آبی که در خود ذخیره کرده رابطه مستقیم دارد. پس در مواقعی که آب پکیج بنا به دلایلی کم می شود، میزان فشار پکیج که در حالت معمولی باید بین 1.5 تا 2 بار باشد، کاهش پیدا می کند.در این صورت نقش شیر پرکن اتوماتیک پکیج مشخص می شود که با تشخیص کاهش میزان فشار پکیج، به صورت خود به خود باز شده و تا زمانی که فشار پکیج به حد نرمال برسد به آبگیری ادامه می دهد.

شیر پرکن اتوماتیک در پکیج به صورت اتوماتیکی در مواقعی که پکیج به آب نیاز داشته باشد، آب پکیج را تامین می کند

همانطور که در قسمت فوق ذکر شد، در پکیج هایی که از شیر پرکن اتوماتیک استفاده می کنند، دیگر نیازی به اقدام برای آبگیری پکیج به صورت دستی نیست و خود دستگاه با احساس کاهش آب اقدام به آبگیری اتوماتیک می کند.البته برخی از متخصصین از این عمل شیر پرکن اتوماتیک به عنوان یک نوع نقص در پکیج یاد می کنند.

زیرا آن ها معتقدند که ممکن است در داخل پکیج و یا سیستم لوله کشی آن نشتی وجود داشته باشد و بدون اینکه پکیج هیچ گونه اخطاری در زمینه کاهش میزان آب صادر کند، شیر پرکن اتوماتیک شروع به پر کردن آب پکیج کند.در این صورت هیچ موقع متوجه وجود مشکل در سیستم داخلی پکیج نخواهید شد، مگر زمانی که مشکل بسیار حاد شده باشد. به همین علت بیشتر متخصصین در زمینه پکیج، شیر پرکن دستی را به نوع اتوماتیک آن ترجیح می دهند.

نکته دیگر در زمینه استفاده از شیر پرکن دستی پکیج این است که بعد از آبگیری پکیج با استفاده از این شیر باید آن را در حالت بسته قرار دهید چرا که باز بودن دائمی شیر پرکن پکیج سبب بالاتر رفتن فشار پکیج از حد نرمال می شود.

گروه بیتا سرویس علاوه بر تعمیرات شیر پر کن پکیج در زمینه سرویس انواع شوفاژ هم فعالیت دارد.پس اگر در این زمینه نیاز به کمک و مساعدت دارید حتما با ما تماس بگیرید. با نصب رادیاتور آشنا شوید.

 شیر پرکن اتوماتیک استفاده کنیم یا نه ؟

 

شیر پر کن اتوماتیک

معمولا " شیرپرکن " به صورت دستی در پکیج ها نصب می شود . ولی شیرپرکن های اتوماتیک نیز در بازار وجود دارند که دیگر نیازی به باز و بسته کردن آنها نیست و بطور اتوماتیک آب سیستم را تامین می نمایند . در بعضی از پکیج ها سیستمی وجود دارد تا در صورت تکرار افت فشار ، وجود نشتی در سیستم تشخیص داده می شود ولی در صورت عدم وجود این سیستم ، بهتر است که از نوع شیر پرکن اتوماتیک استفاده ننماییم ، زیرا ممکن است در جایی از مسیر لوله یا اتصالات ، نشتی وجود داشته باشد و ما به وجود آن پی نبریم و همین امر ، موجب خسارت گردد. ( زیرا کمبود آب سیستم ، مرتب از طریق " شیر پرکن اتوماتیک " تامین می شود و هشداری توسط دستگاه اعلام نمی گردد و ما متوجه نمی شویم )

لازم به ذکر است که تکرار افت فشار در هر حالتی ، دلالت  بر وجود نشتی و یا عیب در سیستم می باشد که نباید به آن بی اعتنا بود و بهتر است از تکنسین مجاز دستگاه جهت رفع عیب ، کمک بخواهیم .

نکته قابل توجه اینکه مدار شوفاژ باید سرد باشد و فشار بروی یک بار( 1.5 Bar) تنظیم گردد. 

هنگامی که پکیج روشن شود ، فشار مقداری بیشتر می شود . بطور کلی مادامی که پکیج روشن است ، فشار سنج باید بین 1 تا 1.5 بار باشد . اگر فشار کمتر از یک بود باید توسط " شیرپرکن " فشار را به یک بار برسانیم و هنگامی که فشار از 2 بار بیشتر گردید باید توسط " شیرتخلیه " ، فشار را تا یک ونیم کاهش دهیم .البته دقت کنید که چند خط پایین تر توضیح دادیم که در بعضی از پکیجها شیر تخلیه وجود ندارد و نباید شیر تخلیه را با شیر اطمینان پکیج  اشتباه گرفت

 مدار گرمایش فقط درحالتی که کلید  پکیج بروی حالت زمستانه قرار داشته باشد ، فعال می باشد .اگر به مدت زیادی قصد نداریم از پکیج  دیواری استفاده نماییم ( بخصوص در زمستان ) بهتر است که آب سیستم را توسط " شیرتخلیه " یا روشی که در پایین  توضیح دادیم  از مدار تخلیه کنیم .

در بعضی از پکیج ها ، شیر تخلیه وجود ندارد و آب سیستم را می توان با روش ساده زیر تخلیه نمود :

 •  شیر فلکه اصلی ورودی آب سرد به پکیج را می بندیم
 •  شیر پرکن را باز می کنیم ( چون شیر فلکه بسته است ، پس آبی  وارد سیستم نمی شود )
 • پایین ترین شیر آب گرم بهداشتی را باز می کنیم ( ترجیحا شیر مخلوط توالت )
 • آب گرمایشی از طریق شیر خالی می گردد..

در انتها شیر پرکن را میبندیم و فلکه اب واحد یا شیر ورودی اب سرد به پکیج را باز میکنیم

دلایل خرابی شیر پرکن پکیج

حال در حین استفاده از پکیج ممکن است شیر پرکن بنا بر دلایل زیر خراب شود:

 • سختی بالای آب
 • جذب رسوبات

در این حالت شیر پرکن خاصیت مسدود کنندگی خود از ورود آب اضافی به مدار گرمایش را از دست می دهد، زیرا رسوبات و املاح موجود در آب سبب خورده شدن لاستیک دور شیر یا همان مغزی آن شده و در نتیجه شیر به خوبی بسته نمی شود.

علائم خراب بودن شیر پرکن پکیج

 • افت فشار در پکیج
 • بروز نشتی در محل شیر پرکن
 • بالا رفتن فشار در مدار بسته در حالت خاموشی دستگاه و باز بودن شیر آب سرد ورودی

روش تست شیر پرکن

شیر پرکن پکیج را می توان به این صورت تست کرد که اگر شیر پرکن خراب باشد، بدون باز کردن آن باز هم فشار در پکیج بالا می رود، در واقع فشار دستگاه در حالت خرابی شیر پرکن به صورت خود به خود بالا می رود.

در این حالت به دیلل اینکه مغزی شیر پرکن با رسوبات مسدود شده است، شیر به خوبی بسته نمی شود و چنانچه آب سرد ورودی باز باشد، دستگاه دائما در حال آبگیری است که سبب بالا رفتن فشار در دستگاه می شود.

ولی اگر علت خرابی شیر پرکن به دلیل نشتی در آن باشد فشار پکیج دائما در حال افت کردن است.

همانطور که از توضیحات فوق مشخص شد، شیر پرکن قطعه بسیار مهمی در پکیج می باشد که در صورت خرابی نیاز فوری به تعمیر یا تعویض دارد، چون در صورت خرابی آن کل عملکرد پکیج تحت تاثیر قرار می گیرد که همانطور که گفتیم یا فشار در سیستم یا بالا می رود یا افت می کند.

به همین دلیل در صورت مواجه شدن با خرابی شیرپرکن در پکیج باید هر چه سریع تر به فکر تعمیر یا تعویض آن بود.

تعمیر شیر پرکن در پکیج زمانی قابل انجام است که مغزی شیر خراب نشده باشد و فقط سطح مغزی به دلیل جذب رسوبات و سختی و املاح موجود در آب پوشانده شده باشد، در این صورت می توان مغزی شیر را شستشو داد یا عوض کرد و دوباره از آن شیر پرکن استفاده کرد.

اما اگر مغزی و شیر پرکن خورده شده باشند باید کل شیر تعویض شود، به همین دلیل است که ما به شما توصیه می کنیم که در صورت نیاز به تعویض شیر پرکن حتما از شیر پرکن با جنس مناسب و کیفیت بالا استفاده کنید.

روش تعویض شیر پرکن پکیج

 

تعویض شیر پر کن پکیج

روش تعویض شیر پرکن پکیج به این صورت است که ابتدا باید پکیج را خاموش کرده و آب دستگاه را تخلیه کنید برای این منظور باید مسیر آب سرد ورودی به دستگاه را با استفاده از بستن شیر آب سرد ورودی ببندید.

سپس شیر پرکن پکیج را در حالت باز قرار می دهیم که در بیشتر پکیج ها این شیر بر خلاف جهت عقربه های ساعت باز می شود. بعد با باز کردن شیر تخلیه پکیج مدت زمانی را به دستگاه فرصت می دهیم تا کلیه آب موجود در منبع انبساط و مدار های ورودی و گرمایش به صورت کلی تخلیه شوند.

در غیر این صورت در حین تعویض شیر پرکن با سرازیری آب از محل شیر پرکن مواجه خواهیم شد که در روند تعویض شیر تاثیر می گذارد.

توصیه ما به شما این است که در این مرحله مسیر آب سرد ورودی به سمت شیر پرکن را نیز پاکسازی کنید. در غیر این صورت رسوبات انباشته شده در مسیر آب ورودی دوباره باعث خرابی شیر پرکن می شوند. حال با استفاده از آچار مناسب با سایز شیر پرکن اقدام به باز کردن شیر پرکن قبلی کنید و شیر جدید را در محل دوباره ببندید.

راه اندازی دوباره پکیج بعد از تعویض شیر پرکن

در این مرحله نوبت به راه اندازی دوباره پکیج می رسد برای این منظور شیر تخلیه پکیج را ببندید و شیر آب سرد ورودی و شیر پرکن جدید پکیج را باز کنید.

هر لحظه به فشار سنج پکیج توجه داشته باشید تا فشار پکیج بیشتر از 2 بار نشود. بعد از رسیدن فشار پکیج به حد مجاز بین 1.5 تا 2 بار شیر پرکن را ببندید .

امیدواریم توضیحات عنوان شده در مورد نحوه تعویض شیر پرکن پکیج مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. با این وجود در صورتی که با علائم خرابی شیر پرکن پکیج مواجه شدید می توانید برای کسب اطمینان از خرابی شیر و لزوم تعویض آن با متخصص تعمیر پکیج و تعمیرکار پکیج تماس بگیرید.

گروه فنی بیتا سرویس به همراه تیم فنی سالهاست که در زمینه ی تعمیر پکیج، نصب پکیج، نصب پمپ آب، نصب مینی چیلر، نصب فن کوئل و ...در کرج و تهران مشغول به فعالیت است. چنانچه در زمینه ی نصب، تعمیر، سرویس و یا اصطلاحا عیب یابی سیستم های سرمایشی و گرمایشی در کرج و تهران به دنبال متخصص و تعمیر کار حرفه ای هستید با ما تماس حاصل نمایید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
 • پاکروان

  ایده های خیلی خوبی از مطلبتون گرفتم و ازشون استفاده کردم و واقعا نتیجه گرفتم. به نظرم باید از تیم زحمت کشی که این مطالب رو به صورت رایگان در اختیار مردم میزاره قدردانی کرد. 

  • مدیر سایت

   ممنون از لطف شما.

   موفق باشید

 • بخشی نیا
  خیلی مفید گفته شدو از زحمات استاد تشکر می کنیم
 • رضایی
  سلام درجه فشار پکیج پایین میاد و خاموش میشه ۳ بار زنگ زدم نمایندگی اومدن سرویس کردن میگن مشکلی نیست درست شده ولی مجدا بعد ازچند ساعت خاموش میشه اول گفتن نشتی داره بعد بررسی کردن گفتن مشکلی نیس ولی هنوز درست نشده و مشکل داره ممنون
  • مدیر سایت

   سلام 

   اگر مطمئن هستین که نشتی ندارین رادیاتور حوله خشک کن رو چک کنین نشتی نداشته باشه و ا در نهایت باید منبع انبساط رو چک کنین که دیافراگم یا همون لاستیگ بین منبع سوراخ نشده باشه، در نهایت اگه اونم سالم بود بر میگرده به فشار باد داخل منبع انبساط که باید روی 8/. بار تنظیم بشه. غیر از این حالت ها نیستش

    

 • علی
  سلام .پیکج ما ایران رادیاتور تک مبدله ..فشار آب روی ۴ و از شیر پرکن آب گرم اضافی همینجوری داره میریزه ‌.شیر پرکن رو عوض کردم درست نشد .از حوله خشک کن پیچ هواگیری رو باز کردم تا فشار بیاد پایین ولی نیومد .خواستم بپرسم مشکل از کجاست ؟؟ ممنون
  • مدیر سایت

   سلام.
   دوست عزیز مبدل پکیج شما سوراخ شده، یعنی لوله های داخلی مبدل که دو لایه هستن به هم راه دارن و فشار اب دستگاه شما به همین دلیل بالا میره مرتب. باید مبدل و تعویض کنین.

    

 • فرهاد شریفی
  سلام شیر پرکن باز و بسته نمی شود چکار باید انجام دهم؟؟؟
  • مدیر سایت

   سلام 

   لطفا با واحد خدمات شرکت مربوطه تماس بگیرین تا تکنسین بیاد و ایراد و بررسی کنن.

    

تماس بگیرید