X

پکیج پشت بامی چیست؟

09121074065 همراه
پکیج پشت بامی چیست؟

پکیج پشت بامی از تجهیزات مورد نیاز برای نصب در بام ساختمان مسکونی، تجاری، صنعتی، اداری، ورزشی و... می باشد. این پکیج ها با انجام کانال کشی درست و مستقیم به بخش های مختلف ساختمان متصل می شوند. پکیج یونیت پشت بامی متشکل از دو تکه مجزا (چیلر و هواساز) می باشد که در کنار یکدیگر قرار گرفته می گیرند.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

طراحی انتخاب شده برای پکیج های پشت بامی به گونه ای می باشد که در ظرفیت های مختلف 5 تا 40 تن سرمایشی قابل ارائه می باشد. امکان استفاده از مدل های معمولی و تروپیکال برای استفاده در مناطق حاره ای بهترین گزینه برای انتخاب می باشد. امکان نصب پکیج های پشت بامی بر روی زمین و روی بام ساختمان ها وجود دارد و قابلیت نصب برد الکترونیکی به همراه صفحه نمایش عیب یاب به صورت سفارشی نیز وجود دارد.

پکیج پشت بامی همان محصول روفتاپ پکیج است که در برندهای مختلف در بازار به فروش می‌رسد. روفتاپ پکیج لنزور از محصولات محبوب در این زمینه است.

موارد استفاده از پکیج پشت بامی 

در مورد کاربردهای دستگاه پکیج پشت بامی باید بگوییم که مشابه کاربرد هواساز و ترکیب آن با چیلر و کندانسینگ یونیت می باشد. تفاوت اصلی در بین مدل های نام برده شده در مورد اساس کار می باشد و محدودیت های مختلفی در به کارگیری از مدل های مختلف آن وجود دارد.

به طور کلی پکیج های پشت بامی جهت ایجاد فضایی یکپارچه در متراژهای نسبتاً بالا گزینه ی مناسبی برای انتخاب در محیط هایی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • فضای مشاع پاساژها 
 • فضای مشاع هتل ها و مراکز تفریحی
 • سالن ها
 • باشگاه های ورزشی
 • تالارهای پذیرایی
 • رستوران ها
 • دانشگاه ها و مراکز آموزشی
 • کارخانه و کارگاه صنعتی
 • فروشگاه ها و مراکز خرید زنجیره ای
 • سالن های سمینار و اجتماعات
 • نمایشگاه ها
 • و...

مورد مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که انتخاب این سیستم در ساختمان هایی که به فضاهای مشاع محدود می شوند گزینه ی مناسبی نمی باشد.

عملکرد پکیج پشت بامی به چه صورت است؟

پکیج پشت بامی برای ایجاد سرمایش و گرمایش در محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم دارای راندمان بسیار بالا بوده ولی هزینه راه اندزای آن نسبت به سایر سیستم‌ها مانند داکت اسپلیت گرانتر است.

در حالت برودتی (سرمایش) 

در حالت برودتی نیاز است تا هواساز بر روی بام و چیلر در موتورخانه نصب شود. چیلر دستگاه بعد از سرد کردن آب مورد نیاز آب سرد را از طریق هواساز پمپاژ می کند تا آب سرد در کویل هواساز جاری و با دمیدن هوا توسط فن از روی کویل، هوای سرد با کانال کشی وارد ساختمان شود.

در حالت سرمایش طراحی دستگاه به گونه ای می باشد که دو دستگاه چیلر و هواساز در کنار یکدیگر قرار می گیرند و دیگر نیازی به سرد سازی آب نیست و مبرد (گاز فریون) مستقیما وارد کویل می شود و با گرفتن حرارت از هوای عبوری اطراف کویل به کاهش دمای هوا کمک می کند.

در حالت حرارتی (گرمایش) 

در حالت حرارتی عملکرد پکیج یونیت به این صورت است که علاوه بر کویل حاوی مبرد لوله های حاوی آب داغ در پشت فن جاسازی می شود. آب داغی که از سوی بویلر موجود در موتورخانه ساختمان و یا پکیج گازسوز تامین می شود به لوله ها ارسال می شود. در این بخش فن با دمیدن هوا از اطراف لوله های حاوی آب داغ به افزایش دمای هوا کمک می کند و آن را در بخش های مختلف ساختمان توزیع می کند.

پکیج یونیت پشت بامی متشکل از دو بخش مختلف چیلر هوایی (چیلر تراکمی هوا خنک) و هواساز متصل به آن می باشد.

مزایای استفاده از پکیج پشت بامی 

 • عدم اشغال فضای مفید: محل انتخابی برای نصب این پکیج ها بر روی بام می باشد به همین خاطر در معرض دید قرار ندارند و فضای مفید ساختمان را اشغال نمی کنند.
 • ایجاد کمترین میزان سر و صدا: به خاطر دور بودن از محیط داخلی ساختمان و انتخاب موتور فن های کم صدا و کمپرسورهای اسکرال هنگام کارکرد کمترین سر و صدا را ایجاد می کنند.
 • کمک به تامین هوای تازه مورد نیاز از بیرون: تامین هوای تازه به میزان مورد نیاز از بیرون وارد دستگاه می شود. با فیلتر کردن از آلاینده ها و تنظیم دقیق دما تجهیزات افزایش دهنده و کاهش دهنده رطوبت را به آن اضافه کرد و با انتخاب سیستم کنترلی هوشمند میزان رطوبت هوا را به میزان دلخواه و دقیق تنظیم کنید.
 • عدم وجود آب در حالت سرمایش: سیستم های آبی اعم از هواساز، فن کویل و… که به چیلر متصل می شوند، در ابتدای کار نیاز است تا محلول گلیکول و آب در چیلر سرد شود و بعد از آن به لوله های عایق کاری شده و پمپ به یونیت ها منتقل شود. اما در حالت سرمایشی آبی در مدار وجود ندارد و مانند چیلر و هواساز داخل یک دستگاه و در کنار یکدیگر قرار می گیرد. اپراتور چیلر به طور مستقیم در هواساز قرار می گیرد.

قیمت پکیج پشت بامی چگونه محاسبه می شود؟

قیمت پکیج پشت بامی به نسبت دیگر مدل های سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی موجود در بازار از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد و پارامترهای مختلف اعم از مدل و ظرفیت دستگاه، توان اسمی، برند سازنده و... در تعیین قیمت تاثیرگذار می باشد.

برای این که بتوانید با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی خود انتخاب مناسبی داشته باشید کافیست با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما بتوانند در انتخاب درست دستگاه به شما کمک کنند. 

چگونه مناسب‌ترین پکیج پشت بامی را بخریم؟

برای این که بتوانید هنگام خرید بهترین مدل پکیج را برای خرید انتخاب کنید نیاز است به کارایی و نوع کاربرد آن و سایر مواردی که در ادامه اشاره می کنیم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 • مدل انتخابی باید کارایی بسیار بالایی داشته باشد و متناسب با شرایط آب و هوایی انتخاب شود.
 • توجه به مصرف انرژی پکیج پشت بامی 
 • هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری روفتاپ پکیج 

به طور کلی انتخاب این دستگاه جهت بهره گیری در تهویه منازل، کارگاه های صنعتی و فضاهای کاری گزینه ی مناسبی می باشد و به خاطر این که هزینه های کمتری برای نصب و تعمیر دارند می تواند انتخاب مناسبی برای افرادی باشد که بودجه ی محدودی را برای خرید در نظر گرفته اند.

در مناطق گرمسیری به خاطر طراحی دوگانه دریافت هوا از بیرون، بسیار از مناطق دیگر بیشتر است.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید