X

چیلر تراکمی چیست؟

09121074065 همراه
چیلر تراکمی

اگر به دنبال خرید یکی از تجهیزات مورد نیاز برای تامین برودت فضای مد نظر خود هستید انتخاب چیلر تراکمی می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما در این مورد باشد. چیلر تراکمی از طریق سیکل تبرید تراکمی تولید آب سرد می‌کند.

بعد از تولید آب سرد مورد نیاز از این طریق به سمت فن کویل‌ها و یا هواسازها ارسال می‌کند و به خنک شدن فضای داخلی ساختمان مد نظر شما کمک می‌کند.

اگر قصد خرید یکی از مدل‌های آن را دارید در این بخش اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب را در این مورد داشته باشد.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

چیلر یکی از سیستم‌های برودتی است که برای ایجاد سرمایش در محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم دارای مدلهای بسیار متنوعی است و در مکانهای مختلف برای کاربردهای متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر می‌خواهید بیشتر با سیستم چیلر آشنا شوید، مقاله چیلر چیست را مطالعه نمایید.

چیلر تراکمی چیست؟

چیلر تراکمی یکی از انواع چیلر است که بر اساس سیکل تبرید تراکمی تولید آب سرد، کار می‌کند. این دستگاه در انواع و اندازه‌‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند و جهت خنک‌کاری دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی و سرمایش‌های فرآیندی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در چیلر تراکمی برای خنک سازی از یک سیال واسط استفاده می‌شود که عمدتا این سیال آب است. از کاربرد چیلر تراکمی می‌توان به خنک سازی فضاهای مختلف و همچنین در کارخانه‌ها از این سیستم برای خنک سازی ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شود.

به نقل از سایت فرادرس:

در حالت کلی، به هر ماده‌ای که جریان داشته باشد، سیال یا شاره گفته می‌شود.

همچنین، سیال یا شاره به ماده‌ای گفته می‌شود که تحت تاثیر نیروی خارجی به طور پیوسته جریان دارد. سیالات به طور کلی شامل مایعات، گازها و پلاسما هستند. گاهی، جامدهای پلاستیکی نیز به عنوان سیال در نظر گرفته می‌شوند.

طرز کار چیلر تراکمی به چه صورت است؟

در مورد طرز کار چیلر تراکمی باید بگوییم که نیاز است در ابتدا گاز مبرد به وسیله واحد تراکم (کمپرسور) متراکم شود و بعد از آن گاز متراکم شده وارد واحد چگالش (کندانسور) شود. بعد از آن بخار داغ خروجی از کمپرسور، به کمک کندانسور در فشار ثابت نیاز است تا دمای اشباع خنک شده و با ادامه دفع حرارت به مایع اشباع یا مادون سرد تبدیل می‌شود.

چیلر تراکمی چیست؟

مایع مبرد به وجود آمده از این طریق پس از عبور از شیر انبساط با افت فشار روبرو می‌شود. در مواردی که مقداری از مایع مبرد تبخیر شده و سبب کاهش بیشتر دمای جریان عبوری خواهد شد. اختلاف دمای به وجود آمده بین جریان مبرد و محیط هدف در اواپراتور باعث ایجاد سرمایش می‌شود و جریان دو فازی ورودی به اواپراتور در فشار ثابت (با افت فشار قابل اغماض) کاملاً تبخیر شده و با ادامه جذب گرما به بخار داغ تبدیل می‌شود.

جریان بخار خروجی از اواپراتور دوباره وارد کمپرسور شده تا این چنین سیکل تبرید تراکمی بخار تکمیل شود.

از چیلر تراکمی در چه مواردی استفاده می‌شود؟

چیلر تراکمی دارای کاربردها و مدلهای مختلف است که در ادامه به بررسی این مدلها می‌پردازیم:

استفاده از چیلر تراکمی در برای ایجاد سرمایش محیط

آب سرد تولیدی توسط چیلر در سیستم‌­های تهویه مطبوع می‌تواند از طریق گردش درون مبدل­‌های حرارتی هوایی مانند فن­ کویل، کویل هواساز و ایرکولر، جریان هوای خنک مورد نیاز برای سرمایش فضاهای مسکونی، اداری، تجاری و... تامین شود.

استفاده از چیلرهای تراکمی در صنایع

چیلر صنعتی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در کاخانه‌های بزرگ است که برای خنک سازی محیط و دستگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امکان استفاده از آب سرد تولیدی چیلر برای خنک­ کاری مکانیزم‌­ها و ماشین ­آلات خطوط تولید در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان استفاده از این مدل در صنایع مختلف اعم از پلاستیک، تزریق و ریخته­ گری، فلزکاری، جوشکاری، ماشین ­ابزار، پتروشیمی، داروسازی، بهداشت و درمان، تولید و نگهداری مواد غذایی و... وجود دارد. 

انواع کمپرسور مورد استفاده در چیلر تراکمی

کمپرسور انتخابی برای نصب با توجه به پارامترهای مختلف اعم از میزان ظرفیت برودتی مورد نیاز، شرایط اقلیمی محل پروژه، نوع مبرد مصرفی، کاربری پروژه و... تعیین می‌شود.

کمپرسور روتاری 

کمپرسورهای روتاری در ظرفیت‌های مختلف 3 تا 30 کیلو وات و در مینی چیلرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر نوع عملکرد مانند کمپرسورهای پیستونی می‌باشد و قطعات در نظر گرفته شده برای آن شامل میل لنگ، پیستون، پره و... می‌باشد.

تنها تفاوتی که در این مورد وجود دارد این است که پیستون به جای حرکت رفت و برگشتی (خطی) به صورت دورانی حرکت می‌کند. 

کمپرسور اسکرال 

کمپرسورهای اسکرال گزینه‌ی مناسبی برای استفاده در پروژه‌های تهویه مطبوع می‌باشد و معمولاً در چیلرهایی با ظرفیت‌های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

این کمپرسورها شامل دو مارپیچ حلزونی (اسکرال) جهت افزایش فشار گاز مبرد می‌باشند. یکی از آن‌ها ثابت و دیگری بدون گردش، دایره وار می‌چرخد. 

کمپرسور پیستونی 

انتخاب کمپرسورهای پیستونی برای ظرفیت‌های میانی گزینه‌ی مناسبی می‌باشد. امکان استفاده از این مدل در سیستم‌های تهویه مطبوع و تامین برودت صنعتی وجود دارد.

قطعات در نظر گرفته شده برای این کمپرسور شامل میل لنگ، شاتون، پیستون، سوپاپ و... می‌باشد. طرز کار این کمپرسور به این صورت است که گاز مبرد از مسیر مانیفولد ورودی، همزمان با باز شدن سوپاپ مکش و پایین رفتن پیستون، به داخل سیلندر کشیده می‌شود. بعد از آن با برگشتن پیستون به بالای سیلندر، گاز تحت فشار قرار گرفته و توامان با باز شدن سوپاپ تخلیه، خارج می‌شود.

کمپرسور اسکرو 

کمپرسورهای اسکرو گزینه‌ی مناسبی در ظرفیت‌های بالا، برای مصارف تهویه مطبوع و برودت صنعتی می‌باشد. این مدل متشکل از دو مارپیچ دوار نر و ماده (اسکرو) جهت ایجاد تراکم در گاز مبرد می‌باشد.

چرخش مارپیچ ها باعث می‌شود تا گاز ورودی در فضای بین دو مارپیچ محبوس شده و همراه با آن ها می‌چرخد. پس از افزایش فشار در خروجی مارپیچ‌ها تخلیه می‌شود.

کمپرسور سانتریفیوژ 

کمپرسورهای سانتریفیوژ به خاطر حجم جابجایی زیادی که دارند گزینه‌ی مناسبی برای ظرفیت‌های خیلی بالا در پروژه‌های بزرگ تهویه مطبوع و برودت صنعتی می‌باشد.

از طریق افزایش انرژی جنبشی گاز کمک می‌کنند تا فشار آن را بالا ببرند. زمانی که گاز مبرد وارد محفظه کمپرسور می‌شود به کمک پره‌های دوار و توسط نیروی گریز از مرکز، با حرکتی دایره‌ای سرعت می‌گیرد و به سمت دیفیوزر پرتاپ می‌شود. 

در انتها سرعت گاز با عبور از دیفیوزر به خاطر افزایش سطح مقطع جریان کاهش پیدا می‌کند و به این ترتیب انرژی جنبشی گاز با کم شدن سرعت، به فشار تبدیل می‌شود.

انواع چیلر تراکمی بر اساس نوع کندانسور

کندانسور انتخابی برای نصب با توجه به پارامترهای مختلف اعم از میزان ظرفیت برودتی مورد نیاز، شرایط اقلیمی محل پروژه، نوع مبرد مصرفی، کاربری پروژه و... تعیین می‌شود.

چیلر تراکمی آب‌ خنک 

کندانسور آبی در این مدل به عنوان نوعی مبدل حرارتی پوسته و لوله می‌باشد که می‌تواند از طریق جریان آب سرد تولیدی توسط برج خنک کننده، گرمای لازم را از بخار مبرد ورودی، دفع کند.

چیلر تراکمی آب خنک

انجام این کار به این صورت است که آب با دمای مناسب از برج خنک کننده راهی کندانسور می‌شود و درون لوله‌های مبدل جریان پیدا می‌کند. از سمت دیگر بخار داغ مبرد خروجی از کمپرسور وارد پوسته کندانسور می‌شود و به خاطر تماس با سطح سرد لوله‌ها بعد از کاهش دما، چگالش یافته و به مایع اشباع یا مادون سرد تبدیل می‌شود.   

 

چیلر تراکمی تبخیری 

کندانسور تبخیری با توجه به فرایند سرمایش تبخیری به انتقال انرژی گرمایی بخار مبرد کمک می‌کند. انجام این کار به این صورت است که بخار داغ مبرد خروجی از کمپرسور وارد لوله‌های کویل کندانسور شده و جریان آب از سمت دیگر توسط نازل‌هایی به صورت اتمیزه روی لوله ها پاشیده می‌شود. 

انتخاب این مدل کاربرد زیادی ندارد به همین خاطر کمتر به آن اشاره می‌شود.

چیلر تراکمی هوا‌خنک 

چیلر تراکمی هوا خنک به عنوان یک کویل هوا خنک می‌باشد که از نظر شکل ظاهری به شکل فین و تیوب یا میکرو کانال طراحی می‌شود و کمک می‌کند تا جریان هوای محیط از روی آن عبور کند. 

در مواردی که به کمک تعدادی فن محوری، جریان هوایی از روی کویل کندانسور شکل بگیرد و از سوی دیگر بخار داغ مبرد خروجی از کمپرسور وارد لوله‌های کویل می‌شود. 

مقایسه چیلر هوا‌خنک و چیلر آب‌خنک

برای این که بتوانید با توجه به نیاز خود یکی از مدل‌ها را انتخاب کنید در این بخش به بررسی تفاوت‌های چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک خواهیم پرداخت.

 • از نظر ابعاد: چیلر تراکمی هوا خنک بزرگتر از چیلر آب خنک می‌باشد.
 • از نظر مصرف برق: چیلر تراکمی هوا خنک بیشتر از چیلر تراکمی آب خنک می‌باشد.
 • از نظر هزینه نگهداری: هزینه‌های مربوط به چیلر هوا خنک در مقایسه با چیلر آب خنک کمتر می‌باشد.
 • از نظر ظرفیت: در ظرفیت نامی یکسان راندمان چیلر آب خنک بیشتر از چیلر هوا خنک است.
 • از نظر میزان سر و صدا: سطح صدا و لرزش چیلر تراکمی هوا خنک در مقایسه با چیلر تراکمی آب خنک بیشتر است.
 • از نظر کاربرد: چیلر تراکمی آب خنک امکان استفاده در هر نوع شرایط آب و هوایی را ندارند اما چیلر تراکمی هوایی را در آب و هوای گرم و مرطوب امکان استفاده دارد.

تفاوت چیلر تراکمی و جذبی در چیست؟

بررسی تفاوت‌های چیلر تراکمی و جذبی به شما کمک می‌کند تا با داشتن اطلاعات کافی در مورد مدل‌های موجود در بازار بتوانید انتخاب مناسبی در این مورد داشته باشید.

از نظر مصرف انرژی

چیلرهای تراکمی با استفاده از برق و بیشتر چیلرهای جذبی با گاز طبیعی کار می‌کنند. از نظر ضریب عملکرد هم چیلرهای جذبی بسیار پایینتر از چیلرهای تراکمی هستند.

از نظر قیمت اولیه

بودجه‌ای که باید برای خرید یک دستگاه چیلر جذبی پرداخت کنید بیشتر از یک چیلر تراکمی با همان ظرفیت می‌باشد.

از نظر وزن و ابعاد

در این مورد باید بگوییم که در چیلرهای جذبی به خاطر وجود متعلقات بیشتر و بزرگ‌تر وزن و ابعاد بیشتری به نسبت مدل‌های تراکمی دارند. چیلرهای جذبی برای نصب نیاز به فضای بزرگتری دارند.

از نظر سطح صدای تولید شده

از نظر سطح صدای تولید شده معمولا چیلرهای جذبی صدای کمتری به نسبت تراکمی ایجاد می‌کنند.

همانطور که ذکر شد، چیلرهای جذبی در موتورخانه نصب می‌شوند و در نوع چیلر تراکمی آب‌خنک نیز این چنین است و صدای تولیدی مزاحمتی برای استفاده کنندگان ندارد. در نوع هواخنک چیلرهای تراکمی نیز چیلر در فضای بیرون از جمله پشت بام و حیاط نصب شده و معمولا صدای آزاردهنده‌ای ندارند.

از نظر طول عمر دستگاه

مدل‌های تراکمی هواخنک به خاطر عدم استفاده از آب برای خنک‌کاری کندانسور و به طبع آن کاهش رسوبات سیستم و کمتر شدن متعلقات تاسیساتی باعث می‌شود تا طول عمر بیشتری داشته باشند.

وجود آمونیاک و ماده جاذب لیتیوم بروماید باعث ایجاد خوردگی در سیستم شده و می‌تواند طول عمر مفید کمتر چیلرهای جذبی کمتر کند.

از نظر تعمیر و نگداری

تعمیر و نگهداری چیلرهای جذبی در مقایسه با مدل‌های تراکمی از حساسیت بیشتری برخوردار هستند.

در چیلرهای تراکمی در صورت خرابی کمپرسور دستگاه باید هزینه بالایی را برای تعمیر پرداخت کنید.

از نظر کاربری

به طور کلی چیلرهای جذبی در پروژه‌هایی که نیاز به تامین برق بسیار بالایی دارند و این امکان برای کارفرما میسر نیست، مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در پروژه‌های کوچکتر نیز استفاده از چیلرهای جذبی متداول است ولی با توجه به مزایای متعدد چیلرهای تراکمی استفاده از چیلرهای جذبی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیلرهای جذبی در پروژه‌های بزرگ بیمارستان‌ها، نیروگاه ها، دانشگاه‌ها و… بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند این در حالی است که چیلرهای تراکمی در اکثر کاربری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از نظر مصرف آب

چیلرهای جذبی به برج خنک کننده نیاز دارند و با توجه به این که اصولا به صورت تبخیری کار می‌کنند باعث هدر رفت آب می‌شوند. 

در مدل‌های تراکمی نوع آب‌ خنک آن وضعیت مشابه چیلر جذبی است ولی نیازی به آب و برج خنک‌کننده ندارند و مصرف آبی در سیستم اتفاق نمی‌‌افتد.

بررسی اجزای چیلر تراکمی

اجزای اصلی تشکیل دهنده‌ی چیلرهای تراکمی شامل چهار بخش اصلی کمپرسور کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط می باشد. در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

 • کمپرسور: متراکم کردن و افزایش فشار مبرد خروجی از اواپراتور
 • کندانسور: تقطیر و کاهش دمای مبرد خروجی از کمپرسور
 • اواپراتور: تبادل حرارت بین مبرد و سیال واسط 
 • اکسپنشن ولو: منبسط کردن و کاهش فشار مبرد خروجی از کندانسور و ارسال آن به اواپراتور
 • مبرد: گرفتن گرمای سیال واسط (معمولاً آب) در اواپراتور 
 • تابلو برق: حفاظت از الکتروموتورها (کمپرسورها و فن‌ها) در مقابل اضافه بار و دو فازی شدن کنترل عملکرد

شیر انبساط در نظر گرفته شده برای چیلر تراکمی چگونه میزان سوپرهیت را تنظیم می‌کند؟

در این مورد باید بگوییم که شیر انبساط با توجه به مقدار فشار و دمای مبرد خروجی از اواپراتور میزان سوپرهیت را تشخیص می‌دهد و زمانی که مقدار آن پایین تر از حد مجاز تعیین شده باشد مسیر عبور جریان مبرد را کاهش می‌دهد تا مبرد کمتری وارد اواپراتور شود. 

انجام این کار کمک می‌کند تا میزان سوپرهیت بخار مبرد در خروج از اواپراتور افزایش و یا کاهش یابد. 

میزان سر و صدای تولیدی چیلر تراکمی هوایی بیشتر است یا چیلر تراکمی آبی؟

پارامترهایی که در ایجاد سر و صدا چیلرهای هوا خنک تاثیر گذار هستند شامل کمپرسور و فن های کندانسور و در چیلر آب خنک، کمپرسور و فن‌های برج خنک کننده می‌باشند. در این مورد باید به نکات مهمی که در ادامه اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

 • میزان سر و صدای تولیدی کمپرسور در چیلرهای آب خنک کمی کمتر از چیلرهای هوا خنک می‌باشد. (با توجه به این که ظرفیت‌های یکسانی دارند سایز کمپرسور در چیلرهای آب خنک کوچکتر می‌باشد و به خاطر پایین تر بودن نسبت تراکم کمپرسور در این چیلرها، کمپرسور صدای کمتری را تولید می‌کند.
 • چیلرهای آب خنک در موتورخانه نصب می‌شوند به همین خاطر سر و صدای کمپرسورها کمتر شنیده می‌شود.
 • در چیلرهای هوا خنک معمولاً صدای کمپرسورها بر صدای فن‌های کندانسور غالب می‌باشد و فقط در چیلرهای هوا خنک با ظرفیت‌های سنگین صدای فن‌ها بیشتر می‌باشد.

بهره‌برداری از چیلر تراکمی هوایی راحت تر است یا چیلر آبی؟

بهره‌برداری از چیلرهای آب خنک به خاطر وجود تجهیزات جانبی بیشتر (برج خنک‌کننده، سختی گیر آب و پمپ‌های سیرکولاسیون) مانند چیلرهای هوا خنک نیست. این مورد زمانی که بیشتر شهرها هوای پر خاک و غبارآلودی دارند باعث می‌شود تا برج خنک کننده به سرعت مستهلک شده و نیاز به مراقبت بیشتر داشته باشد.

در چیلرهای هوا خنک امکان بهره‌برداری از آن به راحتی امکان پذیر می‌باشد.

سیکل چیلر تراکمی به چه صورت است؟

نوع کارکرد چیلر هوا خنک سیکل تراکمی تبخیری می‌باشد و نیاز است تا مبرد پس از گرفتن گرمای آب با دما و فشار بالا به کندانسور منتقل شود و گرمای خود را از طریق کندانسور و فن‌های آن به هوا داده و بعد از تقطیر و کاهش دما از کندانسور خارج خواهد شد.

مبرد چیلر تراکمی

مبرد در نظر گرفته شده برای چیلر تراکمی موظف است زمانی که مایعات در فشار و دمای مشخصی تبخیر می‌شوند اثر سرمایشی داشته باشند ولی در عمل نوع سیستم سرمایشی و نیازهای سرمایشی و مواردی از قبیل گرمای نهان تبخیر زیاد، گرمای ویژه کم، عدم اثرات زیانبار زیست محیطی، سمی نبودن، عدم قابلیت اشتعال و انفجار، سازگاری با دستگاه برودتی، عدم خورندگی، کمترین اختلاف فشار بین تبخیر و تقطیر، پایداری، عدم جذب رطوبت، سهولت ردیابی به هنگام نشت، قابلیت اختلاط با روغن سیستم روانکاری و... بر‌عهده ی مواد مبرد می‌باشد.

مصرف برق چیلر تراکمی چقدر است؟

در مورد مصرف برق چیلر تراکمی باید بگوییم که چیلرهای جذبی مصرف برق بیشتری دارد و این مورد به خاطر وجود کمپرسور می‌باشد. مهم نیست که کمپرسور انتخابی برای چیلر تراکمی از چه نوعی می‌باشد به طور کلی باعث افزایش مصرف برق می‌شود.

به غیر از کمپرسور وجود فن کندانسور در چیلر تراکمی نوع هوا خنک هم می‌تواند منجر به افزایش مصرف برق شود. جهت کاهش مصرف برق در چیلرهای تراکمی می‌توانید از راه حل‌هایی مانند راه‌اندازی فن‌ها به کمک درایو اینورتر، مدولار کردن کمپرسورها، کنترل ظرفیت برودتی چیلر و نصب کمپرسور با ضریب عملکرد بالا استفاده کنید.

نصب و راه‌اندازی چیلر تراکمی توسط نصاب کولر گازی امکان پذیر می‌باشد؟

با توجه به این که چیلرهای تراکمی دارای تابلو برق هستند و مدار آن‌ها پیجیده‌تر می‌باشد نصاب چیلر باید در زمینه‌ی برق صنعتی و مدار تبرید تسلط کامل داشته باشد تا بتواند این کار را انجام دهد.

حرارتی که توسط چیلر تراکمی دفع می‌کند بیشتر است یا داکت اسپلیت؟

در صورت داشتن ظرفیت برودتی یکسان حرارت دفع شده توسط کندانسور چیلر تراکمی دقیقاً برابر با حرارتی می‌باشد که کندانسور داکت اسپیلت دفع می‌کند.

خرید کدام برندهای خارجی چیلر تراکمی مناسب است؟

شما می‌توانید یکی از مدل‌های تولید شده توسط برندهای معتبر خارجی مانند Carrier ،York و Trane را برای خرید انتخاب کنید.

میزان مصرف آب چیلر تراکمی بیشتر است یا چیلر جذبی؟

در صورت داشتن ظرفیت برودتی یکسان به خاطر گردش بالای آب در کندانسور چیلر جذبی، برج خنک‌کننده چیلر جذبی در مقایسه با چیلر تراکمی باید بزرگ‌تر طراحی و انتخاب شود پس می‌توان گفت که مصرف آب جبرانی چیلر جذبی بیش از چیلر تراکمی می‌باشد.

طول عمر مفید چیلرهای تراکمی چقدر است؟

طول عمر مفید چیلرهای تراکمی طولانی است ولی بررسی کمپرسورها در فواصل زمانی مشخص اهمیت بسیار ویژه ای در تعیین طول عمر دستگاه دارد. در صورتی که چیلر از نوع آبی باشد استفاده از فیلتر آب و زدودن رسوبات باید مورد توجه قرار بگیرد.

قیمت چیلر تراکمی چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت چیلر تراکمی با توجه به پارامترهای مختلف اعم از مدل، ظرفیت، متریال‌‌های مورد استفاده در ساخت، برند تولید کننده و... تعیین می‌شود. جهت استعلام قیمت دقیق می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بهترین انتخاب را در این مورد داشته باشید.

مزایای انتخاب چیلر تراکمی

 • امکان تولید در تناژ‌های برودتی مختلف برای استفاده در تهویه مطبوع و برودت صنعتی
 • قیمت مناسب‌تری به نسبت چیلرهای جذبی دارند.
 • تنوع محصول و سازگار با انواع شرایط آب و هوایی و اقلیمی
 • ایجاد دماهای زیر صفر در پروژه‌های صنعتی امکان پذیر می‌باشد.
 • طول عمر بالا و هزینه نگهداری و سرویس کم
 • پشتیبانی تعمیرات و تامین قطعات در صورت نیاز

نکات نصب و راه‌اندازی چیلر تراکمی

برای نصب و راه‌اندازی چیلر تراکمی نیاز است به پارامترهایی که در ادامه اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

 • طراحی و اجرای مدار لوله‌‌های آب خنک از چیلر به فن‌کویل‌ها و خط لوله‌کشی برگشت از فن کویل‌ها به چیلر.
 • پیش از نصب در محل، باید بررسی شود که طراحی و ساخت زیرساز مناسب بر روی پشت بام را دارد یا خیر.
 • طراحی و اجرای لوله‌کشی جهت اتصال کندانسور به برج خنک‌کننده در چیلر تراکمی آب خنک.

نکات مهمی که باید در مورد انتخاب و خرید چیلر تراکمی به آن ها توجه داشته باشید.

در هنگام خرید این مدل از چیلر به این موارد دقت نمایید:

 1. اقلیم: یکی از پارامترهای مهم در انتخاب شرایط اقلیمی و محیطی می‌باشد. این مورد با توجه به دو پارامتر مهم درجه حرارت و رطوبت نسبی تقسیم‌‌بندی می‌شوند.
 2. نوع کاربری: بهتر است برای تهویه مطبوع از چیلرها در ماه‌های گرم سال و در ساعت‌های محدودی استفاده شود تا استهلاک دستگاه و هزینه نگهداری کمتر و طول عمر بیشتری داشته باشند. امکان استفاده از چیلرهای تراکمی صنعتی، در ساعات بیشتری کار می‌کنند و به خاطر استهلاک بیشتر طول عمر کمتری خواهند داشت.
 3. چیلرهایی که قرار است در سالن‌ها، آزمایشگاه و ساختمان‌های مراکز صنعتی جهت تهویه مطبوع و خنک‌سازی مورد استفاده قرار بگیرند با چیلر‌های مورد استفاده در ساختمان‌های مسکونی از نظر نوع ساختار دارای تفاوت‌هایی به نسبت یک دیگر هستند.
 4. ظرفیت برودتی: محاسبه بار برودتی برای مصارف تهویه مطبوع و مصارف صنعتی متفاوت است. جدول زیر می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

شرایط آب و هوایی

ظرفیت برودتی مورد نیاز

سردسیر

هر ۴۰ مترمربع، یک تن تبرید واقعی

معتدل

هر ۳۰ مترمربع، یک تن تبرید واقعی

حاره‌ای

هر ۲۰ مترمربع، یک تن تبرید واقعیامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید