X

محاسبه ظرفیت چیلر

09121074065 همراه
محاسبه ظرفیت چیلر

محاسبه ظرفیت چیلر یک گام اساسی و مهم قبل از خرید این مدل از سیستم تهویه مطبوع است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با دقت به برررسی چگونگی تعیین ظرفیت چیلر بپردازیم. 

بیتا سرویس
بیتا سرویس

به منظور محاسبه ظرفیت چیلر تراکمی و جذبی مورد نیاز برای یک پروژه صنعتی یا پروژه تهویه مطبوع یک ساختمان، برخی فرمول ها و نرم افزارهایی وجود دارد که به کمک آنها می توانید ظرفیت چیلر را بر اساس متراژ محاسبه و تعیین کنید. با ما همراه باشید.

اگر با این سیستم برودتی آشنایی ندارید می‌توانید مقاله چیلر چیست را مطالعه نمایید.

ظرفیت چیلر چیست؟

قبل از محاسبه ظرفیت چیلر، لازم است بدانیم که ظرفیت چیلر چیست. این کمیت در دو نوع اسمی‌ و واقعی طبقه بندی شده و منظور از ظرفیت اسمی‌ چیلر عددی است که بر اساس استاندارد‌های جهانی مانند AHRI مشخص می‌شود و معمولا بر روی کمپرسور دستگاه درج شده است. اما چیلرها اغلب در شرایط استاندارد نیستند، بنابراین ظرفیت واقعی آن‌ها همیشه کمتر از عدد درج شده می باشد و تحت تاثیر سطح دسترسی به هوا یا فشار آن قرار می‌گیرد. معمولا ظرفیت واقعی چیلر در حدود 80 درصد ظرفیت اسمی‌ آن می باشد که باید این موضوع را در محاسبه ظرفیت چیلر در نظر گرفت.

با انتخاب ظرفیت درست می‌توانید بهترین چیلر مناسب آپارتمان را خریداری نمایید. اگر دستگاه با ظرفیت مناسب را خریداری نکنید، هم به دستگاه فشار وارد می‌شود و هم دمای مطلوب محیط تامین نمی‌شود.

فرمول محاسبه ظرفیت چیلر

فرمول محاسبه ظرفیت چیلر از طریق یک رابطه ریاضی به دست می آید و برای انواع چیلر مورد استفاده قرار می گیرد و تنها ممکن است واحد‌های اندازه گیری در آن دارای تفاوت هایی باشد. این رابطه به شرح زیر می باشد:

Q = m × ρ × Cp × ΔT

که معنای کمیت‌های مختلف در آن از قرار زیر است:

Q   : ظرفیت چیلر

m  : دبی آب

ρ : چگالی آب

Cp  : ظرفیت گرمایی ویژه آب

TΔ: اختلاف دمای آب ورودی به چیلر و خروجی از آن

مثالی برای محاسبه ظرفیت مینی چیلر

واحد اندازه گیری ظرفیت چیلر

در زمان محاسبه ظرفیت چیلر باید در نظر داشت که ظرفیت این وسیله، بر اساس سیستم متریک معمولا مشخص نمی‌شود و واحد‌های آمریکایی یا انگلیسی برای آن در نظر گرفته می‌شوند که بستگی به سازنده چیلر دارد. در جدول زیر به واحد‌های اندازه گیری کمیت‌های مختلف در فرمول محاسبه ظرفیت چیلر در دستگاه‌های اندازه گیری آمریکایی یا انگلیسی، اشاره شده است.

نام کمیت

Q

m

ρ

Cp

یکای اندازه گیری

BTU بر ساعت

گالن بر دقیقه

پوند بر گالن

BTU بر پوند بر فارنهایت

فارنهایت

 

محاسبه ظرفیت چیلر بر اساس متراژ

استفاده از فرمول محاسبه ظرفیت چیلر به شما کمک می‌کند تا بتوانید ظرفیت مناسبی را بر اساس اختلاف دمای مورد نظر خود به دست آورده و انتخاب کنید. اما در برخی شرایط نیاز است که ظرفیت چیلر بر اساس متراژ محل نصب به دست آید. به این منظور باید سه متغیر زیر را در نظر گرفت:

محاسبه فضای مفید تهویه

در این مرحله باید محاسبه کرد که چه میزان از فضای ساختمان برای تهویه مفید خواهد بود. به عنوان مثال شما نباید سرویس‌های بهداشتی را برای محاسبه ظرفیت چیلر در نظر بگیرید.

پیدا کردن ضریب شهر

در این گزینه باید در نظر گرفت که در چه منطقه ای با چه آب و هوایی قرار است چیلر مورد استفاده قرار گیرد. در این صورت یک ضریب شهر برای آن تعریف می‌شود. 

نوع کاربری محیط

بر اساس این گزینه باید فضای مورد نظر بررسی شود که کاربری مسکونی، تجاری یا اداری داشته باشد. هر یک از این مکان ها دارای ضریب شهری متفاوتی می باشد که در جدول زیر، ضرایب را بر اساس نوع آب و هوا و کاربری محیط مشخص کرده است. پس از به دست آوردن ضریب شهر، باید مساحت مفید محاسبه شده و در آن ضرب شود تا تا ظرفیت چیلر بر اساس BTU بر ساعت به دست آید.

ضریب شهر

آب و هوای معتدل

هوای گرم

هوای خیلی گرم

کاربری مسکونی

400 تا 500

500 تا 600

600 تا 700

کاربری تجاری

600 تا 800

700 تا 900

800 تا 1000

کاربری اداری

500 تا 600

600 تا 700

700 تا 800

 

تعیین ظرفیت چیلر بر اساس واحد متریک با 5 گام ساده

در برخی شرایط ممکن است تعیین ظرفیت چیلر بر اساس واحد متریک انجام شود که در این صورت باید اختلاف دما بر حسب درجه سانتی گراد (یا درجه کلوین)، شدت جریان حجمی آب بر حسب متر مکعب بر ثانیه، چگالی آب بر حسب kg/m3 و ظرفیت گرمایی ویژه آب بر حسب Kj/Kg.K  بیان شود تا ظرفیت برودتی چیلر طبق فرمول زیر بر حسب کیلو وات به دست آید.

فرمول محاسبه  : Q=Cp×p×V×dT

  • گام اول : Q=4.18×1000×40×0.000063×6.7=70.57
  • گام دوم: برای تبدیل کیلووات به Btu/hr آن را در عدد 3412 ضرب می کنیم که در این مثال برابر 70.57×3412=239900 می شود.
  • گام سوم: 4.18 ظرفیت گرمایی ویژه آب و عدد 1000 چگالی آب بر حسب کیلوگرم بر متر مکعب است.
  • گام چهارم: عدد 40 شدت جریان حجمی آب و هر گالن بر دقیقه برابر 0.000063 متر مکعب بر ثانیه است.
  • گام پنجم: 6.7 اختلاف درجه حرارت بر حسب درجه سانتی گراد (یا درجه کلوین) است.

این روش محاسبه ظرفیت چیلر معمولا برای چیلرهای صنعتی کاربرد داشته و چنانچه قصد محاسبه ظرفیت چیلر ساختمانی را داشتید می توانید مطابق روش بالا محاسبات را انجام دهید.

آیا افزودن گلیکول (ضد یخ) به آب منجر به کاهش ظرفیت چیلر می شود؟

بله افزودن گلیکول، ظرفیت چیلر را کاهش می دهد؛ اگر 10 درصد از محلول آب و گلیکول را ماده گلیکول تشکیل دهد، حدودا 1 درصد از ظرفیت سرمایشی چیلر کاسته می شود.

آیا فرمول محاسبه سرانگشتی و دقیق ظرفیت چیلرهای تراکمی با جذبی متفاوت است؟

خیر تفاوتی ندارند و هر دو سیستم یک وظیفه بر عهده دارند و تنها مکانیزم کار آنها با یکدیگر متفاوت است و همچنین در فرمول های ارائه شده، محاسبه ظرفیت چیلر مورد نیاز مستقل از نوع آن است.

در این مقاله از مجموعه بیتا سرویس، دو فرمول محاسبه ظرفیت چیلر به شما معرفی شده و نحوه استفاده از آن‌ها برای شما شرح داده شده است. برای محاسبه دقیق ظرفیت چیلر تنها باید از نرم افزارها و شبیه ساز‌های دقیق استفاده کنید و همچنین می توانید با کارشناسان مجموعه بیتا سرویس تماس حاصل نمایید. 

با تفاوت چیلر و مینی چیلر آشنا شوید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید