X

آشنایی با مزایا و معایب داکت اسپلیت

09121074065 همراه
مزایا و معایب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یکی از متداول ترین سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان ها می باشد. در این مقاله سعی داریم شما را با مزایا و معایب این دستگاه آشنا سازیم.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

یکی از رایج ترین و محبوب ترین سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده در ساختمان ها، داکت اسپلیت می باشد. داکت اسپلیت ها یا همان اسپلیت های کانالی را می توان در ساختمان ها با ابعاد مختلف مورد استفاده قرار داد. این محصول هم مانند سایر محصولات موجود در بازار دارای مشخصاتی است. در این مقاله قصد داریم شما را با معایب و مزایای داکت اسپلیت آشنا سازیم تا با توجه به نیاز خود اقدام به خرید داکت اسپلیت نمایید.

بررسی مزایا و معایب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از خیلی جهات دارای عملکردی مشابه کولر گازی می باشد. کولر گازی اسپلیت و داکت اسپلیت هر دو دارای دو یونیت داخلی و خارجی هستند که در اسپلیت یونیت داخلی بر روی دیوار نصب می شود و در داکت اسپلیت معمولا در داخل سقف کاذب قرار می گیرد. به طور کلی می توان گفت از دستگاه داکت اسپلیت ها برای استفاده از هوای برگشتی داخل هر واحد به منظور بهبود راندمان دستگاه استفاده می شود. این امر موجب می شود که مصرف سوخت به حداقل برسد. به طور معمول قیمت داکت اسپلیت فن و سایر تجهیزات در بازار دارای نوساناتی می باشد و در این روزها قیمت این دستگاه ها بسیار افزایش یافته است. بنابراین توصیه می شود با استفاده از سرویس داکت اسپلیت از خرابی و هزینه های ناشی از آن جلوگیری نمایید.

مزایای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نسبت به ساید سیستم های تهویه مطبوع دارای مزایای متعددی می باشد. در ادامه شما را با مزایای داکت اسپلیت بیشتر آشنا می سازیم.

  • تامین هوای تازه برای ساختمان با اکسیژن بالا 
  • بازگرداندن هوای داخل ساختمان به اواپراتور دستگاه
  •  فیلتر نمودن و تصفیه هوا
  • قیمت ارزان تر این دستگاه نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع
  • مستقل شدن هر واحد در مصرف انرژی
  • امکان نصب کویل آب گرم برای ایجاد گرمایش در فصل سرد سال

با بهترین برند داکت اسپلیت آشنا شوید.

معایب داکت اسپلیت

از معایب این سیستم هم می توان به این موارد اشاره نمود:

  1. هم دما شدن کل اتاق ها و سالن های متصل به یک دستگاه
  2. صدای کارکرد داکت اسپلیت 
  3. مصرف بالاتر انرژی نسبت به محصولاتی مانند چیلر و مینی چیلر 

مصرف برق داکت اسپلیت نسبتا بالاست. برای کاهش هزینه ها می‌توانید از مدلهای داکت اسپلیت اینورتر خریداری نمایید. در مدلهای اینورتر مصرف برق کاهش یافته و به دلیل استفاده از تکنولوژی بسیار پیشرفته، طول عمر این مدلها نیز نسبت به مدلهای ساده بیشتر است.

تامین هوای تازه برای ساختمان با اکسیژن بالا

همان طور که اشاره شد تامین هوای تازه برای ساختمان با اکسیژن بالا یکی از مهم ترین مزایای داکت اسپلیت می باشد. همان طور که اشاره شد داکت اسپلیت دارای رو قسمت اصلی می باشد: یونیت داخلی و یونیت خارجی. این دو قسمت با استفاده از لوله کشی مسی مبرد به یکدیگر متصل می شوند.

یونیت داخلی (اواپراتور)، هوا را توسط فن، از طریق یک کانال از بیرون ساختمان به داخل می کشاند و پس از تنظیم دمای هوا، از طریق کانال ها به داحل ساختمان ارسال می نماید.

چون یونیت داخلی، هوا را از قسمت بیرونی ساختمان تامین می کند، بنابراین یک هوای تازه به درون ساختمان جاری می شود. شما می توانید در سیستم هایی مانند فن کویل و مینی چیلر هم  با استفاده از فن کویل کانالی هوای تازه را به داخل ساختمان منتقل نمایید.

قیمت ارزان تر داکت اسپلیت نسبت به سایر سیستم ها

قیمت داکت اسپلیت در مقایسه با سایر سیستم های تهویه مطبوع ارزان تر می باشد.( قیمت این محصولات حدود 20 درصد کمتر است) در این زمانه و با توجه به افزایش قیمت ها تمایل به استفاده از سیستم های ارزان قیمت تر افزایش یافته است و داکت اسپلیت می تواند یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها باشد.

دمای یکنواخت در تمامی قسمت‌های ساختمان

این مورد را نمی توان از معایب داکت اسپلیت دانست و کاملا به عادات دمایی ساکنین ساختمان بستگی دارد. سختی کار در این سیستم ها در مواقعی بروز می کند که یک نفر گرمایی و شخص دیگر سرمایی باشد. در این موقع به منظور تنظیم دمای سااختمان با مشکلاتی مواجه خواهید شد. در حالیکه در اکثر سیستم های تهویه مطبوع شما با این مشکل روبرو نخواهید بود.  زیرا در سایر سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی در هر قسمت از خانه شاهد دمایی متفاوت هستیم که این موضوع می‌تواند به عنوان یک ویژگی مثبت یا منفی شناخته می شود.

داکت اسپلیت بخریم یا کولر گازی؟

سیستم‌های کولر گازی اسپلیت برای اتاق ها و واحد های کوچک و یک نفره بسیار مناسب است. اما برای واحدهایی با ابعاد بزرگتر داکت اسپلیت می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. هزینه خرید داکت اسپلیت و کولر گازی برای محیط‌های بزرگ تقریبا یکسان است اما برای واحدهای کوچک راه اندازی داکت اسپلیت گرانتر از کولرگازی است و تقریبا توصیه نمی‌شود. داکت اسپلیت نسبت به کولرگازی هوایی مطبوع تر تولید نموده و سرمایش و گرمایش مناسب تری را تولید می‌کند. 

برای انتخاب بین این دو مدل از سیستم تهویه مطبوع می‌توانید با همکاران ما تماس گرفته و مناسب‌ترین دستگاه را متناسب با محیط خود خریداری نمایید.

مقالات مرتبط:

نصب داکت اسپلیت

تعمیر داکت اسپلیت

میزان مصرف برق داکت اسپلیتامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید