X

چیلر بهتر است یا کولر گازی اسپلیت؟

09121074065 همراه
تفاوت های چیلر و کولر گازی

شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که برای ساختمان خود بین دو سیستم تهویه مطبوع چیلر و کولر گازی مردد مانده اید. برای انتخاب سیستم درست متناسب با نیازهایتان این مقاله را دنبال نمایید.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

اگر می خواهید برای منزل و یا محل کار خود یک سیستم تهویه مطبوع خریداری نمایید در ابتدا باید نوع نیازها و هزینه خود را مشخص نمایید. چیلر و کولر گازی هر دو از سیستم های سرمایشی بسیار محبوب می باشند و گاهی افراد برای انتخاب یکی از این دو دچار سردرگمی می شوند. در این مقاله شما را با مشخصات هر سیستم آشنا خواهیم ساهت تا متوجه شوید که برای ساختمان شما چیلر بهتر است یا کولر گازی.

چیلر بهتر است یا کولر گازی؟

اگر به دنبال خرید چیلر یا کولر گازی هستید بهتر است در ابتدا با مشخصات و ویژگی های هر یک آشنا شوید و متناسب با مزایا و معایب این سیستم ها و نیازتان اقدام به خرید نمایید. در جدول زیر یک مقایسه کلی بین چیلر و کولر گازی انجام داده ایم و شما با توجه به آن و البته مشاوره با کارشناسان بیتا سرویس می توانید اقدام به خرید چیلر و یا کولر گازی نمایید.

مقایسه چیلر و اسپلیت از لحاط متراژ معمولا به ازای هر اتاق و یا سالن در ساختمان باید از یک دستگاه اسپلیت استفاده نمود. اما از چیلر می توان برای چندین اتاق و سالن به صورت مرکز استفاده نمود.
تفاوت چیلر و کولر گازی از لحاظ قیمت خرید این محصولات به متراژ ساختمان شما بستگی دارد. به طبع برای ساختمان با متراژ کم اسپلیت به صرفه تر است و برای واحد های بزرگ چیلر هزینه کمتری خواهد داشت.
از لحاظ زیبایی نمای ساختمان فرض کنید برای قسمت های مختلف ساختمان بخواهید از اسپلیت های متعددی استفاده نمایید. نصب چندین یونیت خارجی اسپلیت در فضای بیرونی ساختمانتان بسیار نامناسب است. در حالیکه که می توانید از مینی چیلر یا چیلر مرکزی استفاده نمایید که در دید نیست و با لوله کشی به فن کویل ها و هواسازهای داخل ساختمان متصل می شوند.
تنظیم رطوبت هر دو سیستم بر مبنای سیکل تبرید تراکمی کار می کنند و مبرد یا آب سرد جاری در کویل پنل های داخل ساختمان قابلیت کاهش رطوبت هوا را دارند. اما برای تنظیم دقیق رطوبت می توان از چیلر و هواساز استفاده نمود.
فیلتر نمودن هوای ورودی به ساختمان در کولر گازی فیلتری وجود دارد که امکان فیلتر نمودن هوای داخل ساختمان را دارند و نمی توانند هوای تازه ورودی به ساختمان را فیلتر نماید. اما در صورت استفاده از هواساز در چیلر می توان هواساز را به انواع فیلترهای قابل شستشو و نیز فیلترهای هپا و … مجهز نمود تا هوای ورودی به میزان ۹۹٫۹۷ درصد عاری از هر گونه آلودگی و میکرو ارگانیسم و غیره باشد.
نوع انرژی مصرفی چیلر و اسپلیت با انرژی الکتریسیته کار می کنند. اما  نوعی از چیلر گازی (گازسوز) در بازار موجو است که با گاز شهری کار می کند. این چیلر ها به دلیل در دسترس بودن و ارزان تر بودن قیمت گاز  در ایران نسبت به مدل برقی مناسب تر و کم هزینه تر می باشند. 
تفاوت مصرف برق چیلر و کولر گازی هر دو سیستم از کمپرسور استفاده می کنند و کمپرسور بیشترین مصرف برق را در این سیستم ها دارد. هزینه برق چند کولر گازی استفاده شده در یک ساختمان تقریبا با هزینه برق یک چیلر یا مینی چیلر در یک سطح است.

 

مقایسه چیلر و کولر گازی از لحاظ ایجاد گرمایش

به طور معمول از کولر های گازی اسپلیت برای ایجاد سرمایش استفاده می شود و برای گرمایش از سیستم های جداگانه مانند پکیج و یا موتورخانه استفاده می شود. اسپلیت قدرت گرمایش پایینی دارد و در ایران نسبت به سیستم های گازسوز هزینه بسیار بالای تری دارند. برای تامین گرما توسط اسپلیت باید هزینه برق بسیار بالایی را پرداخت نمایید.

 اما در چیلر و مینی چیلر برای گرمایش می توان آبگرم پکیج یا موتورخانه را به فن کویل ها یا هواسازها متصل نمود. آبگرم در کویل فن کویل ها جاری شده و فن جاسازی شده در فن کویل ها با دمیدن هوا از اطراف کویل داغ، هوا را گرم می کنند.

چیلر بخریم یا کولر گازی؟

برای انتخاب و خرید هر یک از این سیستم ها باید به مشخصات دستگاه و نیازهای خود آگاهی کامل داشته باشید. به طور مثال بهتر است بدانید ظرفیت سرمایشی چیلر نسبت به اسپیلت بیشتر است و به همین دلیل از کولرهای گازی بیشتر برای سرماسازی محیط های خانگی کوچک تا حدود صد و پنجاه متر مربع استفاده می شود.

چیلر ها بهتر است در محیط های بزرگ استفاده شوند. چیلر توانایی خنک سازی محیط های بزرگ و آپارتمان ها را در کنار هم دارد. برای مدیریت رطوبت هوا و همچنین فیتلراسیون هوا می توانید از چیلرها استفاده نمایید. دستگاه های هواساز چیلر توانایی نصب دستگاه های رطوبت گیر و فیلتراسیون را دارا می باشد.

قبل از اقدام به خرید از طریق تماس با مشاوران ما در بیتا سرویس می توانید بهترین سیستم سرمایشی و گرمایشی را متناسب با بودجه و نیازهایتان تهیه نمایید.

مقالات مرتبط:

هزینه سرویس کولر گازی

نصب چیلرامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
  • اشکان هدایتی
    با توجه به اینکه برای ساختمان های بزرگ بهتره از چیلر به جای کولر استفاده بشه، پیشنهاد شما نوع آبی هستش یا هوایی؟ لطفا تفاوت قیمت چیلر هواخنک تاپ تهویه رو با نوع آبی برای یک ساختمان 12 طبقه مسکونی - اداری رو بفرمایید.
    • مدیر سایت

      به طور معمول ما چیلر تراکمی یا همان هوایی را توصیه می کنیم. اما دقت نمایید که انتخاب نوع چیلر و یا دیگر سیستم های گرمایشی امر بسیار تخصصی است و باید بر اساس مشخصات ساختمان شما انجام شود. در مجموعه بیتا سرویس در ابتدا نقشه ساختمان توسط متخصصان بررسی و نوع سیستم گرمایشی و ظرفیت آن مشخص شده و اجرا می شود. به همین منظور توصیه می شود با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و به ارائه مشخصات دقیق اقدام به خرید سیستم مناسب نمایید.

تماس بگیرید