X

بررسی تفاوت های داکت اسپلیت و کولر گازی

09121074065 همراه
تفاوت بین کولر گازی و داکت اسپلیت

داکت اسپلیت و کولر گازی هر دو نوعی سیستم تهویه‌ی مطبوع هوا می‌باشند، که در مکان‌های مختلفی از قبیل ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی و… مورد استفاده قرار می گیرند.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

بررسی تفاوت های داکت اسپلیت و کولر گازی ممکن است، جزء سوالات پرتکرار افرادی باشد، که قصد خرید دارند. سیستم های تهویه مطبوع از نوع انبساط مستقیم از سیستم های رایجی می باشند، که در ساختمان های مسکونی نه چندان بزرگ توانسته توجه بسیاری از کارفرمایان به خود جلب کند. اسپلیت (کولر گازی) و داکت اسپلیت هر دو نوعی سیستم تهویه ی مطبوع هوا می باشند، که در فصل های گرم سال هوای منزل و یا اداره را برای ما دلپذیرتر و خنک تر می کنند. این دو نوع سیستم با توجه به این که تفاوت های بسیاری با هم دارند، و در بعضی موارد حتی ممکن است، با توجه به مکانی که در آن نصب می شوند، این تفاوت ها بیشتر شوند. به همین خاطر در این قسمت قصد داریم، تا به بررسی نحوه‌ی عملکرد تفاوت اسپلیت و داکت اسپلیت بپردازیم.

کولر گازی (اسپلیت)

کولر گازی (اسپلیت) همانند سیستم‌ های تهویه مطبوع می باشد، و در آن فقط قسمت اواپراتور در داخل نصب می‌ شود، و دیگر بخش ها از جمله کمپرسور در محفظه ای به نام یونیت خارجی و یا همان کندانسور قرار دارند. هم جهت برقراری ارتباط بین دو واحد از لوله‌ های مسی استفاده می شود. با توجه به قرار داشتن کمپرسور در یونیت خارجی، منبع سر و صدا از محل دور شده، و بنابراین این نوع کولرها دارای صدای کمی در داخل می‌ باشند. برای خرید و اطلاع از قیمت کولر گازی با بیتا سرویس تماس بگیرید.

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نوعی کولر گازی اسپلیت می باشد، که هوای خنک تولید شده توسط آن در یونیت داخلی با کانال کشی مصرف می شود. با توجه به این که یک یونیت خارجی در فضای بیرون از ساختمان نصب می شود، (مانند فرایند کولر گازی) جریان مبرد را پس از تراکم و تقطیر (چگالش)، به سمت یونیت داخلی که درون سقف کاذب قرار گرفته، می فرستد. مبرد بعد از عبور از شیر انبساط با دمای پایین وارد لوله های کویل اواپراتور شده، و منجر به کاهش دمای هوای عبوری می گردد. در نهایت جریان هوای خنک خروجی از یونیت داخلی از طریق مسیر کانال کشی شده، در فضاهای مختلف داخل ساختمان توزیع می شود. برای خرید و اطلاع از قیمت داکت اسپلیت با بیتا سرویس تماس بگیرید.

دسته بندی انواع داکت اسپلیت

 • داکت اسپلیت معمولی
 • داکت اسپلیت اینورتر

داکت اسپلیت‌ های معمول دارای دو گرید مصرف انرژی A و B می‌ باشند، که در هنگام خرید باید به آن دقت داشته باشید. داکت اسپلیت‌ های ارزان قیمت و بی کیفیت در بیشتر موارد مصرف برق بسیار بالایی دارند، و هزینه‌ های زیادی را برای مصرف‌ کنندگان ایجاد می‌ کنند.

برای استفاده از خدمات نصب، سرویس و تعمیر داکت اسپلیت با بیتا سرویس تماس بگیرید.

داکت اسپیلت با سسیتم اینورتر

یکی از رایج ترین سیستم‌ های معرفی شده در بازار تاسیسات سرمایشی و خنک کننده کمپرسور‌هایی از نوع اینورتر می‌ باشد، که بر روی انواع اسپلیت و داکت اسپیلت نصب می‌ شوند. مزیت آن‌ ها در مقایسه با کمپرسورهای معمولی در این است، که کمپرسور در حین کار خاموش و روشن نمی‌ شود. در این حالت کمپرسور توسط اینورتر سرعت چرخش روتور را کاهش می دهد، و در نتیجه ظرفیت کمپرسور را می تواند به حداقل برساند، و در نتیجه ظرفیت (خنک کاری) دستگاه به حداقل کاهش می‌ یابد. این نوع سیستم‌ ها برخلاف آن چه که در تبلیغات تجاری در مورد آن‌ ها می‌ گویند، نمی‌ تواند در هزینه‌ های کلی سالیانه و تعمیرات و نگهداری این سیستم ها چندان موثر و مقرون به صرفه باشد.

به خاطر این که اصطحکاک دائمی به خاطر کار مداوم در آن ها بیشتر است، در طول زمان سبب خرابی بیشتر کمپرسور و هزینه‌ های ناشی از آن را در پی دارد، مخصوصاً در مورد کمپرسور هایی که با گاز R410 کار می‌ کنند، به خاطر فشار بالای کارکرد کمپرسور آن ها این نوع کمپرسور‌ها بیشتر به دلیل آن که کمتر به شبکه‌ ی برق ضربه و شوک وارد می‌ کند، ساخته شده‌ اند، به خصوص در مناطق و کشور‌هایی که از نیروگاه‌ های خورشیدی برای تامین برق استفاده می‌ شود، کاربرد بیشتری دارد.

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

از داکت اسپلیت ها جهت خنک سازی محیط استفاده می شوند، و در واقع یک فن کوئل داخلی می باشد، که در سقف جاسازی می شود، و از این فن کوئل (هواساز) و یا اسپلیت مقداری کانال به اطراف کشیده می شود. بخش خارجی داکت اسپلیت ها که به یونیت خارجی (کندانسور) می گویند، کار تامین هوا را انجام می دهد. عموماً کانال ها از طریق یک سیستم مرکزی هدایت می شوند، و به تمام نقاط خانه مطابق سلیقه صاحب خانه از جمله اتاق ها و یا سالن های ساختمان کانال کشی می شوند.

مجراها این اجازه را به شما می دهند، تا سرمای مورد نظر خود را برای هر اتاق و بسته به درجه مطلوب مورد نظرتان هدایت کنید.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

 • توانایی تهویه فضاهای مختلف به طور هم زمان
 • قابلیت استفاده در گرم ترین نقاط کشور
 • امکان استفاده از سیستم گرمایش منزل جهت ایجاد گرمایش
 • داشتن فیلتر تهویه ضد قارچ و قابل شست و شو
 • امکان استفاده از ترموستات محیطی در اتاق ها مختلف با درجات مختلف
 • نداشتن سیستم رادیاتور و لوله کشی
 • مناسب برای هر دو منظور گرمایشی و سرمایشی
 • امکان استفاده در محیط های کوچک و بزرگ
 • بدون وابستگی به اواپراتور برای فعالیت
 • قابل استفاده در گرم ترین و سرد ترین مناطق
 • نداشتن کانال های عمودی مانند کولر آبی و امکان استفاده از آن در سقف کاذب
 • دسترسی مناسب برای تعمیرات
 • استقلال داشتن هر اتاق و سا ساخت برای تنظیم دما

معایب استفاده از داکت اسپلیت

 • کنترل زوم ندارد، زمانی که دستگاه داخل آپارتمان روشن می‌ شود‌، همه ی فضا اعم از سالن و اتاق‌ های خواب هم دما می‌ شوند، با وجود ترموستاتی که در بزرگ ترین فضا قرار گرفته است‌، دمای هوا اندازه‌ گیری می‌ شود، و این از بزرگترین معایب سیستم داکت اسپلیت است.
 • در مقایسه با مینی چیلر یا چیلر مصرف برق آن تا حدودی بالاتر می‌ باشد، اما در مقایسه با اسپلیت دیواری مصرف برق آن کمتر می‌ باشد.
 • در اکثر داکت اسپلیت‌ ها صدای دستگاه آزار دهنده می‌باشد.

در انتخاب دستگاه داکت اسپلیت دو فاکتور بسیار مهم وجود دارد:

 • انتخاب دستگاه
 • اجرای درست و اصولی

جهت بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم داکت باید اجرای کانال‌ کشی و لوله‌ مسی توسط افراد باتجربه و کاربلد انجام شود. به راحتی می‌ توان گفت 50 درصد کارآیی دستگاه وابسته به اجرای اصولی دستگاه است.

بررسی نحوه عملکرد داکت اسپلیت

داکت اسپلیت (کولر گازی کانالی) مانند کولر گازی یک سیستم خنک کننده محسوب می‌ شود، که به غیر از حالت سرمایشی از عملکرد گرمایشی نیز برخوردار می‌ باشند. لازم به ذکر است که گاهی به داکت اسپلیت، کولر گازی کانالی نیز می‌گویند. داکت اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده است، که به بخش خارجی آن کندانسور و به بخش داخلی آن هواساز نیز گفته می‌ شود، و می توانند در قسمتی از خانه مانند حیاط یا بالکن قرار بگیرند. این بخش داکت اسپلیت از طریق لوله هایی به یکدیگر متصل می‌ شوند. جنس لوله های اتصال دهنده قسمت های داکت اسپلیت از مس می‌ باشد. در داکت اسپلیت هوا از طریق کانال کشی که در ساختمان انجام می‌ شود، در بخش های مختلف خانه پراکنده می‌ شود، و در اتاق ها و پذیرایی پخش می‌ شود.

بررسی نحوه عملکرد کولر گازی

کولر گازی که یکی از پراستفاده ترین دستگاه های تهویه مطبوع در کشور ایران به شمار می روند. این سیستم نیز همانند داکت اسپلیت تشکیل شده از دو بخش بیرونی و داخلی است که بخش بیرونی یا همان کندانسور که معمولاً در فضای خارجی ساختمان قرار می‌ گیرد. از طریق دو لوله باریک به بخش درونی متصل می‌ شود، و باعث پراکنده کردن هوای خنک یا گرم به داخل محیط می‌ شود. کولرهای گازی برای محیط های کوچک مناسب می‌ باشند، نصب راحتی دارند، و برخلاف داکت اسپلیت نیازی به کانال کشی برای قسمت های مختلف فضا نمی باشد.

تفاوت بین کولر گازی و داکت اسپلیت

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

افرادی که به دنبال خرید یک سیستم سرمایشی هستند عمدتا به دنبال این موضوع هستند که فرق داکت اسپلیت با کولر گازی را بدانند. انتخاب بین داکت اسپلیت یا کولر گازی به بودجه و نوع نیاز شما بستگی دارد. در ادامه به بررسی تفاوت های این دو سیستم تهویه مطبوع محبوب می پردازیم:

 • میزان مصرف برق

کولر گازی اسپلیت به نسبت مینی چیلر دارای مصرف برق بالاتری می‌ باشند، اما در مقایسه با اسپلیت دیواری مصرف برق آن کمتر می‌ باشد. بر اساس پارامتر‌های تاثیر گذار در هزینه‌ های برق که متنوع می‌ باشد، به طور متوسط بین 10 تا 15 درصد نسبت به هم متفاوت می‌ باشد.

 1. تنظیم دما‌ی نقطه‌ ی آسایش برای هر خانواده نسبت به موقعیت جغرافیایی و همچنین طبع بدنی و عادات متفاوت می‌ باشد، که در طول مدت روشن بودن دستگاه تأثیرگذار است.
 2. رعایت نکات بهره‌ وری انرژی از طرف مصرف کننده دارای اهمیت ویژه ای می باشد. باز یا بسته بودن درب‌ ها و پنجره‌ ها و همچنین میزان تهویه‌ ی هوا، درزها و خروجی‌ های هوا و همچنین رعایت مبحث ۱۹ ساختمان تأثیرگذار است.
 3. زاویه‌ ی تابش آفتاب و اشراف ساختمان به همسایه‌ های کناری یا طبقاتی در آپارتمان‌ ها، مصرف انرژی را تحت تأثیر قرار می‌ دهد.

با راه های کاهش مصرف برق در کولر گازی آشنا شوید. 

 • قدرت گرمایشی و سرمایشی

به خاطر مرکزی بودن دستگاه داکت اسپلیت و طراحی آن در یک حجم متمرکز، قدرت سرمایشی آن بیشتر می باشد، و از طرفی استهلاک دستگاه بیشتر می‌ باشد. ولی کولر گازی اسپلیت به خاطر مجزا بودن دارای استهلاک کمتری می‌ باشد.

 • میزان صدای 

میزان صدای مجاز برای دستگاه‌ های تهویه مطبوع داخلی 65 دسی بل می باشد. بعضی از دستگاه‌ های داکت اسپیلیت متأسفانه از این حد مجاز بالاتر می باشد، و در زمستان که درها بسته است، صدای دستگاه آزار دهنده را تولید کرده، و باعث اذیت شدن افراد می شوند.

در برخی از طراحی های داکت اسپیلیت که کیفیت دستگاه بالا می‌ باشد، میزان صدای دستگاه در حد مجاز بوده، و قابل تحمل است.

 • ساختمان و اجزای تشکیل دهنده دستگاه داکت اسپلیت و کولر گازی

هر دو دستگاه داکت اسپلیت و کولرگازی دو تکه می باشد، و کندانسور در محیط خارجی ساختمان نصب می‌ شود. بخش داخلی دستگاه در داخل ساختمان نصب می‌ شود. با این تفاوت که در داکت اسپلیت هوای سرد با کانال کشی به سالن و اتاق‌ ها منتقل می‌ شود، اما در کولر گازی اسپلیت هر سالن و اتاق دارای دستگاه مجزا می‌ باشد.

 • قیمت 

برای مقایسه‌ ی قیمت داکت اسپلیت و کولر گازی باید چند نکته ی مهم را بررسی کنیم، تا بتوانیم انتخاب مناسبی داشته باشیم.

 1. هزینه‌ ی اولیه و ثانویه هر دستگاه

هزینه‌ ی اولیه که شامل قیمت دستگاه و هزینه‌ ی نصب و اجرای آن می‌ب اشد، که با این تقسیم بندی داکت اسپلیت به خاطر اجرای کانال کشی و در اکثر موارد لوله کشی بیشتر هزینه های بیشتری در مقایسه با کولر گازی دارد. قیمت داکت اسپلیت در برند‌ها و کیفیت‌ های مختلف نسبت به کولر گازی ممکن است تا 20% بیشتر باشد.

هزینه‌ های ثانویه شامل میزان مصرف برق و هزینه‌ های تعمیرات و نگهداری می‌ باشد. طبق بررسی‌ های انجام شده، از قبوض برق استفاده کنندگان، میزان مصرف برق داکت اسپلیت کمتر از کولر گازی می‌ باشد، و این موضوع باعث می شود، که معمولاً تعداد دستگاه‌ های کولر گازی در ساختمان‌ ها ممکن است، به چند عدد برسد، ولی داکت اسپلیت یک سیستم مرکزی می باشد، که با کانال کشی، سرمایش کل محیط مورد نظر را تامین می‌ کند.

پس مصرف برق به خاطر کاهش تعداد یونیت و به تبع آن کاهش تعداد کمپرسور، کاهش چشمگیری پیدا می کند.

 • انتخاب برند و کیفیت دستگاه

انتخاب برند و کیفیت دستگاه قطعاً تاثیر زیادی در قیمت تمام شده برای خریداران خواهد داشت. باید توجه داشته باشید، که یک کولر گازی گران‌ قیمت را باید با یک داکت اسپلیت همانند خود از نظر قیمت مقایسه کرده، تا در تحلیل نهایی دچار اشتباه نشوید.

با توجه به این که استفاده از سیستم‌ های ارزان قیمت و بی کیفیت به خاطر تعمیرات بیشتر و در مواردی مصرف برق بالاتر در طول زمان خریداران را متحمل هزینه‌ های بیشتری می‌ کند.

از دیگر تفاوت ها بین این دو سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. در پروژه ای که متراژ آن زیاد است، و شامل فضاهای متعدد می باشد، استفاده از یک یا دو اسپلیت (کولر گازی) قطعاً جوابگوی نیاز پروژه نخواهد بود، و این در شرایطی است، که با اضافه کردن یونیت های داخلی دیگر می بایست، ناگزیر یونیت های خارجی دیگری نیز به کار گرفته شوند. پیش بینی فضای کافی برای نصب یونیت های خارجی آن هم با حداقل فاصله ممکن نسبت به یونیت های داخلی استفاده از کولرهای گازی را در چنین پروژه هایی با مشکل مواجه می کند. در حالی که در سیستم داکت اسپلیت می توان متراژ قابل توجهی را توسط تنها یک یونیت خارجی پوشش داد، و اساساً یکی از دلایل پیدایش داکت اسپلیت همین موضوع بوده است.
 2. با توجه به این که در سیستم داکت اسپلیت امکان کنترل مستقل دما در اتاق یا فضاهای مختلف ساختمان وجود ندارد، چون که همه ی فضاها از هوای خروجیِ یک یونیت داخلی مشترک تغذیه می شوند. بنابراین نمی توان در هر اتاق یا فضایی به دمای متفاوتی دست یافت. در شرایطی که با وجود کولرهای گازی (اسپلیت ها) این امکان وجود دارد، که دمای هر فضایی را متناسب با کاربری و نیاز افراد حاضر در آن فضا کنترل نمود. البته این در حالی است، که در صورت استفاده از داکت اسپلیت می ­توان به کمک سیستم VAV (استفاده از دمپرهای موتوردار) با تغییر حجم هوای ورودی به هر فضا، کنترل دمای جداگانه ای اعمال کرد. هر چند که به نظر می رسد، قیمت تمام شده چنین سیستمی خیلی مقرون به صرفه نباشد.
 3. صدای تولید شده توسط داکت اسپلیت ها در مقایسه با کولرهای گازی به مراتب بیشتر است، چون که در داکت اسپلیت برای توزیع پرفشار حجم زیادی از هوا در فضاهای مختلف از فن قوی تری استفاده می شود، که به منزله ایجاد صدای بیشتری خواهد بود.
 4. به خاطر عدم امکان استفاده از هوای تازه در اسپلیت یا کولر گازی شرایط برای تهویه و ایجاد فشار مثبت در داخل ساختمان مهیا نخواهد بود. در حالی که داکت اسپلیت قابلیت استفاده از هوای تازه را خواهد داشت.

انتخاب اسپلیت یا داکت اسپلیت؟

برای این که بتوانید بهترین انتخاب را برای خرید مخصوصاً در پروژه های بزرگ داشته باشید، حتماً باید به صورت دقیق بررسی و تحقیق کنید. وجود سیستم های متنوع در صنعت تهویه مطبوع به خاطر نیازهای گوناگون و شرایط جانبی متفاوت می باشد. به همین خاطر اساساً نمی توان گفت که اسپلیت یا داکت اسپلیت بر دیگری برتری مطلقی دارد. با توجه به این که این دو سیستم تفاوت چندانی به لحاظ قیمت و هزینه مصرف برق با یک دیگر ندارند، لذا در مجموع می توان اسپلیت یا کولر گازی را برای واحدهای مسکونی و یا مغازه های نه چندان بزرگ مناسب تر دانست، و در واحدهای بزرگ تر با فضاهای متعدد، داکت اسپلیت را به خاطر عدم نیاز به تعداد زیادی یونیت خارجی گزینه ی مناسب تری می باشد. 

به منظور استفاده از خدمات نصب کولر گازی و داکت اسپلیت با بیتا سرویس تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید