X

روفتاپ پکیج چیست؟ | بررسی کاربرد | مزایا و معایب

09121074065 همراه
روفتاپ پکیج چیست؟

روفتاپ پکیج دستگاهی است که برای تامین سرمایش و گرمایش محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این دستگاه قادر به تامین هوای تازه و رطوبت محیط نیز می‌باشد.
روف تاپ پکیج را می‌توان ترکیبی از چیلر و هواساز دانست که به صورت مستقل در حال کار هستند. این دستگاه یک سیستم HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) است و برای نصب در ساختمان‌ها بسیار مناسب است هر چند هزینه اجرا نسبت به سایر سیستم‌های تهویه مطبوع گرانتر است.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

روفتاپ پکیج (پکیج پشت‌ بامی) یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع است که دارای تکنولوژی ساخت بسیار جدید و پیشرفته‌ای است. برای خرید این محصول و استعلام قیمت روفتاپ پکیج با بیتا سرویس تماس بگیرید.

روفتاپ پکیج چیست؟

روفتاپ پکیج(Rooftop package) یا پکیج یونیت پشت بامی یک سیستم تهویه مطبوع با راندمان انرژی بسیار بالاست. این دستگاه از ترکیب چیلر و هواساز ساخته شده که به صورت یکپارچه کار می‌کنند و برای ایجاد سرمایش، گرمایش و رطوبت هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه برخی از ویژگی‌های هواساز (داشتن فیلتر هوا، فن دمنده با حجم هوادهی بالا و…) را دارد و از لحاظ سیکل تبرید نسبتا مشابه چیلر عمل می‌کند.

روفتاپ پکیج چیست؟

بررسی کاربرد روفتاپ پکیج

همان طور که اشاره شد این دستگاه از جدیدترین سیستم‌های تهویه مطبوع در بازار است و برای ایجاد سرمایش و گرمایش محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه ترکیبی از چند سیستم دیگر است که با کارکرد هر کدام دمای مطلوب برای محیط فراهم می‌شود. روفتاپ پکیج هم مانند اکثر سیستم‌های تهویه‌مطبوع از سیکل‌تبرید برای خنک سازی محیط استفاده می‌کند. این دستگاه دارای سه دریچه است:

 1. دریچه اول برای دمیدن هوای مطبوع تولید شده توسط دستگاه به محیط.
 2. دریچه دوم برای برگشت هوا از محیط به داخل دستگاه.
 3. برای مکش هوای تازه به داخل دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر دریچه دوم موجود در دستگاه حذف شود و تمام هوا از بیرون به صورت هوای تازه وارد شود، از دستگاه به عنوان Full Fresh نام برده می‌شود و اگر دریچه سوم حذف و هوای تازه‌ای از بیرون وارد دستگاه نشود و فقط از دریچه دوم برای وارد شدن هوای محیط به دستگاه استفاده شود، Full Return نامیده می‌شود.

 از این دستگاه در مکان های مختلفی اعم از بام ساختمان مسکونی، تجاری، صنعتی، اداری، ورزشی و... نصب و استفاده می شوند. هم چنین می توانید به واسطه ی کانال کشی های انجام شده، به قسمت های مختلف ساختمان (اتاق خواب ها، سالن های آمفی تئاتر و...) هوای خنک را منتقل کنید.

مکانیزم ایجاد سرمایش در روفتاپ پکیج

روف تاپ پکیج به منظور ایجاد سرمایش اول کمپرسور مبرد را فشرده و سپس آن را داغ می‌کند و به کندانسور می‌فرستد. در این بخش مبرد از حالت گاز به حالت مایع فشرده تغییر حالت داده و وارد شیر انبساط می‌شود و فشار آن در این بخش کاهش پیدا خواهد کرد. 

این مبرد درون کویل DX دستگاه روفتاپ پکیج جریان دارد. بعد از آن هوای برگشتی از محیط که معمولاً با هوای تازه ترکیب می‌شود، از روی این کویل که درون دستگاه قرار داده شده است، عبور کرده و بعد از گرفته شدن گرمای آن و خنک شدن توسط کانال به محیط منتقل خواهد شد. هم چنین ممکن است، حین انجام این عملیات چندین مرحله فیلتراسیون هوا نیز انجام شود.

به طور خلاصه برای ایجاد سرمایش در این دستگاه، چیلر تراکمی هوا خنک، شروع به کار می‌کند و مبرد را به سمت کویل حرکت می‌دهد. در این مرحله با چرخش فن، هوا از اطراف کویل عبور کرده و موجب کاهش دمای محیط می‌شود.

چیلر هوا خنک مدلی از چیلر تراکمی است که مصرف آب ندارد و امر خنک سازی در آن توسط فن‌های موجود در دستگاه و جریان هوای محیط انجام می‌شود.

مکانیزم ایجاد گرمایش در روفتاپ پکیج

گرمایش در این دستگاه به روش‌های مختلف تولید می‌شود. استفاده از هیت پمپ و در واقع زیر بار رفتن کمپرسور در زمستان و استفاده از همان کویل DX دستگاه یک روش گرمایش در روفتاپ می باشد. البته باید به این نکته توجه داشت، که به خاطر مصرف بالا در ایران مورد استقبال قرار نگرفته است.

هم چنین استفاده از المنت های حرارتی و کویل های با گرمایش حاصل از سوخت نیز در پکیج های پشت بامی وجود دارد. بهترین و متداول ترین روش برای ایجاد گرما در ایران استفاده از کویل آب گرم در دستگاه روفتاپ پکیج می باشد. در فصل های سرد سال آب گرمی که معمولاً از طریق موتورخانه یا پکیج گرمایشی تأمین شده، به داخل کویل منتقل می شود، و با عبور هوا از روی آن هوای گرم می شود، و به محیط ارسال می شود. 

در ادامه قصد داریم شما را با مشخصات، مزایا و معایب روفتاپ پکیج آشنا سازیم.

بررسی مزایا و معایب روفتاپ پکیج

این دستگاه هم مانند سایر محصولات دارای مزایا و معایبی می باشد. بهتر است با خواندن ادامه این مطلب با مشخصات پکیج پشت بامی بیشتر آشنا شوید تا بتوانید برای خرید یک دستگاه تهویه مطبوع مناسب برای ساختمانتان، تصمیم درستی بگیرید.

مزایای روف تاپ پکیج

از مهم‌ترین مزایای این سیستم می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • هزینه نصب کم با توجه به این که همه‌ی تجهیزات و تأسیسات مورد نیاز روفتاپ پکیج‌ها به جز کانال‌ها در داخل محفظه‌ی اصلی آن قرار دارد، نصب این دستگاه در پشت بام خانه ها و دیگر نقاط بسیار راحت می باشد، و کمترین هزینه را برای شما در بر خواهد داشت. 
 • انعطاف پذیری: سیستم تهویه مطبوع از نظر طراحی و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی بسیار انعطاف پذیر می باشد، چون که اگر فضای تحت کنترل سیستم گسترش پیدا کرده، و یا دوباره طراحی شود، می توان تعداد روفتاپ پکیج ها را اضافه یا کم کرد.
 • آلودگی صوتی کمتر: سر و صدایی که هنگام کار این دستگاه شنیده می شود، بسیار کم می باشد.
 • افزایش امنیت: با توجه به این که سیستم های تهویه ی سطح زمین در معرض خطر سرقت قرار دارند، ولی سیستم های پشت بامی از این خطر درامان هستند.
 • صرفه جویی در فضا: روفتاپ پکیج همه ی اجزا و جزئیات گرمایشی و سرمایشی دستگاه را در یک یونیت جای می دهد، که روی سقف قرار دارد، و باعث اشغال شدن محوطه ی اطراف ساختمان نمی شود.
 • حداقل کردن خسارت و آسیب: روفتاپ پکیج ها برخلاف دیگر سیستم های تهویه مطبوع که بر روی زمین نصب قرار می شوند، در معرض گرد و غبار و یا آلودگی قرار نمی گیرند.
 • تنوع در منبع انرژی: سیستم گرمایشی این دستگاه می تواند با گاز طبیعی و یا برق کار کند.
 • بهبود عملکرد هوای داخلی: روفتاپ پکیج های تجاری می تواند باعث کاهش مصرف انرژی شود. در این دستگاه از چرخ حرارتی یا چرخ بازیابی انرژی جهت کم کردن بار سیستم استفاده می شود. سیستم ترموستات می تواند با توجه به عملیاتی که روفتاپ پکیج انجام می دهد، متناسب با تغییرات فصلی آن را تنظیم کند.
 • استفاده از هوای محیط: با توجه به این که قابلیت هواسازی در روفتاپ پکیج ها وجود دارد، شما می توانید از هوای محیط بیرون برای ایجاد هوایی تازه، تمیز و مطبوع در داخل استفاده کنید. هوا توسط فیلتر ها تازه و تمیز می شود.
 • سهولت تعمیر و نگهداری: برای این که بتوانید از به وجود آمدن مشکلات مکانیکی در روفتاپ پکیج ها جلوگیری کنید، حتماً باید سالی یک بار بر روی این دستگاه تعمیرات اساسی انجام شود. به هیچ عنوان نیاز نیست، هنگام تعمیرات تعمیرکار وارد ساختمان شود. فیلترها و محل های نشت هم باید هر ماه بررسی و فین های کندانسور هم باید تمیز شوند.

روف تاپ پکیج

معایب پکیج پشت بامی

از معایب پکیج پشت بامی می توان به این موارد اشاره نمود:

 1. وزن زیاد پکیج: جهت تعیین میزان بار اعمال شده، توسط دستگاه بر روی سازه ساختمان و هم چنین برای تعیین موقعیت دقیق روفتاپ پکیج حتماً باید با مهندس سازه ساختمان مشورت کنید.
 2. کانال کشی افقی روی پشت بام: گاهی اوقات واحد روفتاپ به کانال کشی افقی احتیاج دارد، که باید جزئیات ساپورت مشخص شود. که این امر ممکن است، بر جانمایی دیگر تاسیسات و تجهیزات مورد استفاده در پشت بام تاثیر بگذارد.
 3. تک زون بودن: روف تاپ پکیج ها معمولاً تک زون هستند، به همین خاطر می توانند انعطاف دمایی را در اتاق ها کم کنند.

پکیج روف تاپ

واحدهای روفتاپ در ابعاد و مدل های بسیار متنوع طراحی و تولید می‌ شوند. 

اجزای اصلی روفتاپ پکیج

این دستگاه از 2 بخش زیر تشکیل شده است:

 1. بدنه اصلی
 2. داکت های متصل به آن

بدنه ی اصلی پکیج های پشت بامی با توجه به نوع عملکردی که دارند، از چند بخش مجزا تشکیل شده اند، و هر بخش اجزا مخصوص به خود را دارند.
در ادامه به معرفی مهم ترین قطعات تشکیل روفتاپ پکیج خواهیم پرداخت.

کمپرسور

در بدنه ی این دستگاه معمولاً یک یا دو عدد کمپرسور قرار داده می شود. برای این که بتوانیم بین ظرفیت برودتی و مقدار حجم هوای خروجی تعادل برقرار کنیم، کمپرسور استفاده در بدنه از نوع کمپرسور اسکرال می باشد. مجموع ظرفیت کمپرسورها که نشان دهنده ی ظرفیت دستگاه روفتاپ نیز می‌ باشد، حدوداً 5 تا 70 تن تبرید به صورت یکپارچه و یکنواخت در یک دستگاه قرار داده می‌ شود.

کندانسور

نوع کندانسور استفاده شده در طراحی بدنه ی این دستگاه از نوع هوایی یا هواخنک می باشد، که از لوله های مسی با فین های آلومینیومی روی آن همراه با چند فن آکسیال تشکیل شده است. هم چنین می توانیم از کندانسور آبی در تولید این دستگاه استفاده کنیم، اما با توجه به ابعاد و ظرفیت پایین این کندانسور و همچنین نیازی که به برج خنک کن وجود دارد، استفاده از این کندانسور توصیه نمی شود.

کویل DX 

کویل DX مثل دستگاه داکت اسپلیت کویلی می باشد، که در آن مبرد جریان دارد، و هوا با عبور از روی آن خنک شده، و می تواند وارد کانال های خروجی شود.

شیر انبساط

شیر انبساط استفاده شده در بدنه ی روفتاپ پکیج می تواند از نوع مکانیکی و یا الکترونیکی باشد. شیر انبساط الکترونیکی با توجه به این که دقت بیشتری دارد، قیمت آن گران تر می باشد.

فیلترها

با توجه به کاربری که برای این دستگاه تعیین می شود، نوع فیلتر می توان متفاوت باشد. فیلترها می توانند با جداکردن گرد و غبار و آلودگی هوا از ورود آن ها به محیط جلوگیری کنند. حتماً هرازگاهی فیلترها را تمیز کنید، و در صورت تمام شدن عمرشان آن ها را عوض کنید، چون این موضوع تأثیر مستقیمی بر روی کارایی دستگاه خواهد گذاشت.

فن دمنده

کاری که فن های دمنده انجام می دهند، این است، که هوا را منتقل کرده، و به گردش در بیاورند. هنگام انتخاب آن ها حتماً باید به ظرفیت سرمایش و ظرفیت هوادهی توجه کنید. 

آشنایی با مشخصات و ویژگی های روفتاپ پکیج

مصرف برق روفتاپ پکیج چقدر است؟

از آنجایی که این دستگاه از ترکیب چیلر و هواساز تشکیل شده است، مصرف برق آن مشابه این دستگاه‌ها و حتی اندکی کمتر است. موتور الکتریکی متصل به کمپرسور، موتور های الکتریکی متصل به پمپ آب اواپراتور، برج های خنک کننده و فن های کندانسور از بخش‌های مهم مصرف کننده برق در چیلرهاست. چیلر نسبت به کولر گازی دستگاهی کم مصرف‌تر است و برای محیط‌هایی که نیاز به تولید سرمایش برای طولانی مدت دارند، بسیار مناسب است. برای محاسبه مصرف برق در چیلر می‌توان از این فرمول استفاده نمود:

مصرف برق کل = برق مصرف فن کندانسور + برق مصرفی پمپ آب سرد + برق مصرفی موتور الکتریکی کمپرسور + برق مصرفی فن برج خنک کننده

برندهای معتبر تولیدکننده روفتاپ پکیج در بازار

این سیستم از جدیدترین دستگاه‌های سیستم تهویه مطبوع در بازار است که دارای عملکرد بسیار قابل قبولی است. از برندهای معتبر تولید کننده این محصول می‌توان به مدیا، لنزور، ال جی و گری اشاره نمود. در ادامه به بررسی مشخصات دو محصول پرفروش در این زمینه می‌پردازیم:

روفتاپ پکیج مدیا مدل 25 تن

ظرفیت هوادهی   1000 CFM
ظرفیت سرمایشی  87 kW
نوع گاز مبرد     R410A
تعداد کمپرسور 2 عدد
مصرف برق 28KW
نوع کمپرسور اسکرول

روفتاپ پکیج 20 تن لنزور

ظرفیت سرمایشی (Btu/h)     240000
حداکثر ورودی برق(kW)     33
وزن دستگاه (kg)     670-700
نوع فن داخلی     گریز از مرکز
کاربرد سالن‌های بزرگ و نمایشگاه‌ها 

محصولات هر دو برند در ظرفیت‌های 20، 25 و 30 در بازار موجود هستند.


 • روفتاپ پکیج چیست؟

  روفتاپ پکیج دستگاهی است که برای تهویه مطبوع، ایجاد سرمایش و گرمایش در ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • آیا از روف تاپ پکیج می‌توان برای ایجاد گرمایش در محیط استفاده نمود؟

  بله، با نصب کویل گرمایشی در جلو هواساز می‌توان گرمایش مورد نظر برای محیط را تامین نمود.

 • بهترین برند تولید کننده روف تاپ پکیج کدام است؟

  برندهای لنزور و مدیا از محصولات محبوب بازار به شمار می‌روند.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید