X

قیمت لوله کشی موتورخانه شوفاژ

09121074065 همراه
قیمت لوله کشی موتورخانه شوفاژ

اجرای لوله کشی موتورخانه، بخشی از خدمات در زمینه اجرای لوله کشی آب وگاز می باشد که اجرای صحیح آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انجام لوله کشی صحیح و اصولی در کارکرد سیستم گرمایشی ساختمانتان بسیار موثر است. برای استفاده از این خدمات با بیتا سرویس تماس بگیرید.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

لوله کشی موتورخانه ساختمان یکی از نمونه های مختلف اجرای لوله کشی آب، گاز و انتقال انرژی می باشد، که برای مصارف مختلف کاربردی و ضروری است. لوله کشی مناسب و اصولی موتورخانه به نصب صحیح و قرار گرفتن تجهیزات موتورخانه در مکان مناسب و ایجاد ارتباط بین آن و لوله کشی اصلی ساختمان کمک می کند. انتخاب لوله و تجهیزات مناسب با ابعاد و اندازه های دقیق می توان به اجرای درست لوله کشی موتورخانه می تواند کمک کننده باشد. لوله کشی یکی از مهم ترین مراحل راه اندازی موتورخانه می باشد.

اجرای لوله کشی موتورخانه

نکات مهمی که در زمینه ی اجرای لوله کشی موتورخانه وجود دارد، به شرح زیر می باشد.

تهیه ی نقشه دقیق لوله کشی موتورخانه 

نکته ی مهمی که در رابطه با اجرای لوله کشی وجود دارد، این است، که حتماً باید قبل از آغاز فرآیند لوله‌ کشی نقشه ی دقیق مربوط به جانمایی لوله‌ ها و مسیرهای آن‌ ها درون موتورخانه باید کشیده شود. در صورتی که نقشه ی لازم برای اجرا وجود نداشته باشد، بهتر است، کار لوله‌ کشی انجام نشود.

چیدمان منظم و با فاصله مناسب لوله‌ ها

هنگام اجرا حتماً باید سعی کنید، نظم و ترتیب را در نصب لوله ها از هم را رعایت کنید. این کار باید به نحوی انجام شود، که لوله‌ ها را با کاربردهای مشخص در قالب رنگ‌ بندی‌ های گوناگونی در داخل موتورخانه نصب شود. انتخاب فاصله ی مناسب بین خطوط لوله‌ کشی باعث می شود، تا در صورت ایجاد خرابی در یک بخش به راحتی بتوانید به راحتی نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید.

عدم مسدود کردن مسیر دسترسی با لوله‌ ها

به هیچ عنوان نباید هنگام اجرای لوله کشی ساختمان ها مسیر‌های تردد و دسترسی اپراتورها به تجهیزات مختلف مسدود شود. در برخی از موارد ممکن است، مشکلات ناشی از لوله کشی در موتورخانه خیلی دردسرساز شود، و عملاً زمان تعمیر و نگهداری را خیلی طولانی می‌ کند. باید تلاش نمایید، تا جای ممکن لوله‌ ها از ارتفاع مشخصی عبور کنند، که مشکلاتی از این دست نیز در موتورخانه ایجاد نشود.

لوله کشی موتورخانه شوفاژ

انتخاب متریال مناسب برای لوله کشی موتورخانه

انتخاب متریال مناسب برای لوله‌ ها نکته ی مهم دیگری می باشد، که باید هنگام لوله کشی موتورخانه به آن توجه داشته باشید. برای اجرای لوله کشی باید از دو نوع لوله گالوانیزه و فولاد سیاه برای موتورخانه استفاده شود. قیمت لوله‌ ها و اتصالات فولاد سیاه نسبت به گالوانیزه ارزان تر می باشد. نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنید، برای اجرای خطوط لوله آب سرد و گرم مصرفی به ویژه در خط بازگشت می باشد، که حتماً باید از لوله‌ های گالوانیزه استفاده شود. مقاومت این لوله ها در برابر اکسیدن شدن زیاد می باشد.

نکته مهم: انتخاب بین لوله‌ های درزدار یا بدون درز است. اگر موتورخانه تحت فشار بالا قرار دارد، حتما از لوله‌ های بدون درز استفاده کنید، که تحمل فشار به مراتب بالاتری دارند.

عایق کاری حرارتی لوله‌ ها در موتورخانه 

انتخاب عایق بندی مناسب از هدر رفت بیش از حد انرژی جلوگیری می کند. مسیری که از لوله‌ ها تا محل مصرف وجود دارد، مسیر نسبتاً طولانی ای می باشد، و در صورتی که لوله های این مسیر عایق نشود، قطعاً باعث هدر رفت مقدار قابل توجهی از انرژی در طول سال می شود.

برخی از مهم‌ ترین موادی که می توان از آن ها به عنوان عایق حرارتی در اجرای لوله کشی موتورخانه استفاده کرد، شامل:

 1. فوم‌ های آلی (فنولیک، پلی اورتان، پلی اتیلن و پلی استایرن)
 2. مواد غیر آلی (پشم شیشه، پشم سنگ، فوم شیشه و پشم سرامیک)

استفاده از کلکتور در اجرای خطوط لوله 

با توجه به این که کلکتورها به عنوان یکی از کمک کننده ها جهت ایجاد نظم و ترتیب در سیستم لوله‌ کشی موتورخانه می باشد. یک کلکتور از یک لوله مرکزی تشکیل می شود، که چندین انشعاب بر روی آن قرار دارد. به این ترتیب با استفاده از اجرای صحیح کلکتور در مسیر توزیع یا برگشت آب به موتورخانه می‌ تواند کمک زیادی به اجرای اصولی در موتورخانه داشته باشد.

انجام تست‌ های ضروری برای بعد از اجرای لوله کشی موتورخانه

زمانی که قرار است، لوله را انتخاب کنید، باید به سایز آن توجه داشته باشید، تا با انتخاب درست بتوانید از به وجود آمدن مشکل در زمان بهره‌ برداری جلوگیری کنید. بعد از تمام شدن تمام مراحل باید نسبت به هواگیری درون لوله‌ ها به دقت انجام شود. بعد از انجام آن باید نسبت به تست فشار و نشت آب اقدام کنید.

تعمیر لوله کشی موتورخانه

تعمیر لوله کشی موتورخانه شوفاژ ساختمان ها یکی از مسائلی است که ممکن است، باعث ایجاد نگرانی های مختلف برای افراد شود. گاهی اوقات ممکن است، به خاطر قدیمی و فرسوده شدن لوله کشی ساختمان ها، مشکلات مختلفی برای شما ایجاد شود. در صورتی که در زمان مناسب نسبت به تعمیر لوله کشی موتورخانه ساختمان های مسکونی، اداری، صنعتی و تجاری اقدام نکنید، ممکن است، خسارت های جبران ناپذیری ایجاد شود. تعمیرات لوله کشی به خاطر به وجود آمدن مشکلات تاسیساتی مربوط به سیستم های لوله کشی آب، فاضلاب، موتورخانه، شوفاژ و... می باشد. تعمیر لوله کشی یکی از مراحل اساسی در سرویس و تعمیر موتورخانه است.

تعمیر لوله کشی موتورخانه شوفاژ

مشکلات لوله کشی ساختمان و دلایلی که باعث می شود، نسبت به تعمیر لوله کشی موتورخانه شوفاژ اقدام کنید، شامل موارد زیر می باشد.

 • پوسیدگی، زنگ زدگی و یا استهلاک لوله ها به خاطر استفاده ی طولانی مدت
 • لوله کشی غیر اصولی و عدم رعایت نکات مهم
 • یخ زدگی یا ترک برداشتن لوله ها به خاطر عدم وجود شرایط مناسب در موتورخانه
 • عدم استفاده از عایق بندی مناسب
 • گرفتگی لوله به خاطر انباشت رسوب
 • نشتی و ترکیدن لوله به خاطر افزایش فشار ناگهانی و یا سرد و گرم شدن آب

در صورتی که به موقع نسبت به تعمیرات لوله کشی موتورخانه اقدام نکنید، ممکن است، مشکلات زیر به وجود بیاید.

 • هدر رفت بیش از حد آب موجود در لوله ها
 • افزایش هزینه های ناشی از مصرف آب موجود در لوله کشی موتورخانه
 • ایجاد لکه های نم و رطوبت در دیواره ها 
 • گسترش محل ترکیدگی لوله و طولانی شدن زمان تغییر آن و...

هزینه و قیمت لوله کشی موتورخانه چقدر است؟

قیمت لوله کشی موتورخانه با توجه موارد مختلفی اعم از مقدار، تعداد تجهیزات، ظرفیت موتورخانه، تعداد دیگ ها و بویلرها و منبع دوجداره و منبع کویل دار، پمپ ها، سختی گیر ها یا فیلتر که فاکتورهای مهم در تعیین سایز و متراژ لوله می باشد، محسابه و اعلام می شود. دیگ موتورخانه از مهم ترین قسمت های این سیستم می باشد.

جنس لوله ها و اتصالات به کار گرفته شده برای اجرای لوله کشی از دیگر عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت لوله کشی موتورخانه می باشد.

نقشه لوله کشی موتورخانه شوفاژ چیست و چه کاربردی دارد؟

 • در مرحله ی اول از نقشه کشی لوله های موتورخانه باید نسبت به شرایط قرارگیری لوله‌ های موجود و بدون ایجاد هیچ اختلالی یک مسیر برای جایگذاری لوله‌ های شوفاژ ترسیم شود. نکته ی مهمی که در این رابطه وجود دارد، این است، که در ترسیم این مسیر تلاش کنید، که به کمترین تخریب در روند جایگذاری لوله‌ ها نیاز پیدا کنید.
 • در گام بعدی باید نسبت به موقعیت رادیاتورها توجه داشته باشید. 
 • بعد از مشخص شدن موقعیت جایگذاری لوله‌ ها و قراردهی رادیاتورها لازم است، تا کارهای و اقدامات لازم را برای آماده‌ سازی بستر و نصب تجهیزات در نظر گرفته شود. با توجه به این که لوله کشی شوفاژ ساختمان یک روند کاملاً تخصصی می باشد، و در صورتی که تخصص کافی در زمینه ندارید، بهتر است، از کارشناسان ما در مجموعه ی بیتا سرویس کمک بگیرید.
 • تعیین کردن موقعیت، اندازه و تعداد رادیاتورها را با توجه به مقیاس محیط و تعداد ساکنین 
 • موقعیت نصب رادیاتورها به گونه ای تعیین کنید، که برای سرویس، هواگیری، تعمیر و… با مشکل رو به‌ رو نشوید. 
 • تا حد ممکن مسیر قرارگیری لوله‌ ها را به گونه ای مشخص کنید، که شبکه پیچ و خم کمتری داشته باشد.
 • ترجیحا رادیاتورها را نزدیک به منافذ جریان هوا نصب کنید. (برای خرید و اطلاع از قیمت رادیاتور با بیتا سرویس تماس بگیرید.)

لوله کشی پکیج به سه نوع مختلط، با برگشت مستقیم و معکوس تقسیم و از هر کدام در ساختمان سازی دارای کاربردهای مختلفی می باشد.

در مورد لوله کشی موتورخانه استخر هم بدانید.

لوله کشی موتورخانه استخر به خاطر اهمیت بسیار زیادی که برای تصفیه و گرم کردن آب با توجه به نوع کاربری فضا دارد، حتماً باید به صورت تخصصی انجام شود، و میزان مقاومت آن بسیار زیاد باشد. برای این طول عمر تاسیسات و پمپ‌ موتورخانه را در استخرها بالا ببریم، باید از لوله‌ های UPVC برای مقاومت در برابر اسید و کلرزنی استخرها استفاده شود. سیستم گرمایشی و تصفیه آب استخرها بخشی از لوله‌ کشی موتورخانه استخر می‌ باشد، که باید با توجه به نوع محیط در ساختمان‌ های مسکونی ، ویلایی و یا مراکز استخر طراحی و انجام شود. هزینه ی لوله کشی موتورخانه استخر با توجه به اتصالات استخر و اجرای تاسیسات متغیر می باشد. هم چنین باید حجم پروژه لوله‌ کشی موتورخانه استخر نسبت به میزان تجهیزات و لوازم به کار رفته برآوردهای لازمه صورت گیرد.

از دیگر خدمات در زمینه راه اندازی موتورخانه می توان به نصب پمپ موتورخانه سیرکولاتور اشاره نمود.

هزینه لوله کشی موتورخانه شوفاژ و موتورخانه استخر

در ادامه به برخی از اقدامات اولیه ای که باید هنگام لوله‌ کشی استخر رعایت کنید، خواهیم پرداخت.

 • در مرحله ی اول باید سیستم گردش آب بستر مناسبی را انتخاب کنید، و نقشه ی لوله‌ کشی برای گرم کردن و تصفیه آب استخر توسط متخصصین طراحی و برای آماده سازی در استخر بررسی شوند.
 • انتخاب مسیرهای جدا جهت بالا بردن کیفیت آب ورودی و تصفیه مناسب آب استخر را برنامه‌ ریزی‌ و طراحی کنید.
 • انتخاب لوله با توجه به هزینه ها و نوع کاربری آن
 • استفاده از سیستم گند‌زدایی و فیلتراسیون قوی در تاسیسات استخر جهت بالا رفتن کیفیت آب استخر 
 • به کارگیری از عایق بنید مناسب جهت حفاظت از لوله‌ ها
 • توجه داشته باشید، که در فضاهایی که نیاز نیست، از پیچ و تاب دادن سیستم لوله‌‌ کشی جلوگیری کنید.
 • مسیر لوله‌ کشی باید اول از پمپ آغاز و بعد از آن به فیلترها و در نهایت به سیستم گرمایشی یا تصفیه کلر می‌ رسد.
 • با توجه به حجم استخر و میزان آب مصرفی، ابعاد و اندازه قطر لوله‌ ها را باید انتخاب کنید.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید