داکت اسپلیت چیست؟ + انواع داکت اسپلیت موجود در بازار

09121074065 همراه
داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت یا همان اسپلیت‌ کانالی، نوعی سیستم تهویه مطبوع محبوب در بازار می باشد. این محصولات را می توان در ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار داد. داکت اسپلیت ها به دلیل اینکه برای هر فضا دمای دلخواه را ایجاد و به تعمیر و نگهداری ساده ای نیاز دارند از سیستم های محبوب در ساختمان ها می باشد. 

بیتا سرویس
بیتا سرویس

در این سال ها داکت اسپلیت ها به یکی از محبوب ترین سیستم های تهیه مطبوع در ایران تبدیل شده اند. در این مقاله قصد داریم به سوال کاربران در مورد اینکه داکت اسپلیت چیست؟ کاربرد داکت اسپلیت و انواع آن پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

در بیتا سرویس انواع داکت اسپلیت در مدلهای ساده و اینورتر به فروش می رسد. برای خرید و اطلاع از قیمت داکت اسپلیت با بیتا سرویس تماس بگیرید.

 داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع برای ایجاد سرمایش و گرمایش می باشد. این سیستم ها برای ایجاد گرمایش در فصل سرد سال و سرمایش در فصل گرم مورد استفاده قرار می گیرند. داکت اسپلیت‌ها از دو قسمت اصلی کندانسور و هواساز تشکیل شده اند. داکت اسپلیت برای خنک کردن محیط عملکردی شبیه به اسپلیت و کولر گازی دارد ولی برای گرم کردن محیط با گردش آب گرم درون داکت اسپلیت محیط را گرم می‌کند. کندانسور شامل چند قطعه پروانه، کمپرسور، دینام، فین و … می‌باشد و هواساز نیز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اوپراتور، پروانه و … است.

اگر بخواهیم به صورت ساده تر بگوییم داکت اسپلیت ساختاری تقریبا مشابه کولرگازی دارد با این تفاوت که در اسپلیت ها، یونیت داخلی به صورت دیواری و سقفی( به صورت روکار) اجرا می شود اما در داکت اسپلیت یونیت داخلی به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می شود. سپس با استفاده از کانال کشی، اسپلیت کانالی به اتاق ها یا قسمت های مختلف یک واحد از یک ساختمان شما متصل می شوند. با این مکانیزم هوای تازه بعد از فیلتر شدن و تنظیم دما در محیط توزیع می‌شود. 

داکت اسپیلت یک وسیله گرمایشی و سرمایشی است. داکت ها از نظر سرمایشی مانند کولر گازی و از نظر گرمایشی مانند موتورخانه ها و یا پکیج هستند. داکت اسپلیت ها از دو قسمت هواساز که درونی هستند و دیگری کندانسور که بیرونی هستند تشکیل می شود.

شما می توانید با مشاوران ما در بیتا سرویس تماس حاصل نمایید تا متخصصین ما جهت ارائه سرویس با شما همکاری لازم را داشته باشند.
 

انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از نظر کارکرد کمپرسور دارای دو مدل کمپرسور دور ثابت و اینورتر (Inverter) است. 

در مدل های Inverter، موتور الکتریکی به صورت متغیر کار کرده و سرعت بالایی دارد و همین امر باعث سریع تر کار کردن آن می‌شود که می‌تواند در مصرف انرژی هم صرفه جویی کند.
منظور از دور الکتریکی متغیر این است که با توجه به میزان دمایی که شما تنظیم می‌کنید در مواقعی که محیط خنک می‌شود دور متغیر کم شده و و زمانی که دمای هوا گرم می‌شود دور متغیر زیاد می‌شود و همین امر سبب می‌شود در مصرف انرژی صرف جویی شود.
در مدل های معمولی و ساده داکت اسپلیت، دور موتور ثابت بوده و موتور به صورت ثابت و همیشگی کار می‌کند و تا زمانی که شما نخواهید کم یا زیاد نمی‌شود و حتما باید خاموش یا روشن شود که همین امر باعث پر مصرف شدن اسپلیت معمولی خواهد شد.

مدل ها ساده بسیار پر مصرف بوده ولی در عوض قیمت دستگاه ارزان تر است.

داکت اسپلیت با کمپرسور دور ثابت

در این مدل از داکت اسپلیت ها، کمپرسورها با دور ثابت کار می کند به این معنا که برای ایجاد سرمایش و گرمایش همواره با اندازه ثابتی برق مصرف می شود. با مثالی ساده ایجاد سرمایش در محیط را با استفاده از داکت اسپلیت برای شما شرح می دهیم. اگر دمای محیط 28 درجه باشد و دمای مطلوب برای ما 25 درجه باشد پس از تنظیم دما، کمپرسور سیستم با مصرف میزان ثابتی انرژی برق (مثلا ۱۵ آمپر) روشن شده و پس از رسیدن دمای محیط به ۲۵ درجه، خاموش می‌شود. سپس در صورت بالا رفتن دمای محیط، از میزان مشخص شده مجدد دستگاه روشن شده و هوا را خنک می کند. بدین ترتیب انرژی کمتری مصرف می شود.

داکت اسپلیت اینورتر

در مدل های کم مصرف اینورتر Inverter متناسب با میزان سرمایش تولیدی، برق مصرف می‌کند. به طور مثال اگر بخواهیم دمای اتاق را از 28 به 25 درجه برسانیم، زمانی که داکت اسپلیت را روشن می‌کنیم، کمپرسور شروع به مصرف برق می‌کند (مثلا از ۳ آمپر استارت میزند تا به ۱۵ آمپر برسد) تا درجه حرارت اتاق را به دمای موردنظر ما برساند.

هر چه به دمای مورد نظر نزدیکتر می شویم، کمپرسور دستگاه با دور کمتری کار می کند و در نتیجه میزان برق کمتری مصرف می کند. مثلا مثلا زمانی که به 24 درجه برسد شاید ۴ آمپر برق مصرف کند. داکت های اینورتر بر خلاف مدل های ساده، هیچ گاه کاملا خاموش نمی‌شوند.

در مورد میزان مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر بدانید.

خدمات و آموزش های مرتبط:

نصب داکت اسپلیت 

تعمیر داکت اسپلیت

شارژ گاز داکت اسپلیت

تنظیم سرمایش داکت اسپلیت امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید