X

آموزش نصب داکت اسپلیت + بررسی قدم به قدم مراحل نصب

09121074065 همراه
آموزش نصب داکت اسپلیت

نصب اصولی و صحیح داکت اسپلیت بر روی طول عمر دستگاه و کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند. از این رو در این آموزش قصد داریم شما را با مراحل نصب این سیستم تهویه مطبوع آشنا کنیم. اما دقت نمایید نصب داکت امری تخصصی است و حتما باید از نصاب ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

یکی از مهمترین مراحل برای راه اندازی و استفاده از داکت اسپلیت، نصب دستگاه است. نصب داکت اسپلیت، یک کار تخصصی بوده و نصب صحیح این دستگاه در عملکرد آن و ایجاد صدای کم در هنگام کارکرد بسیار تاثیر گذار است. برای استفاده از خدمات نصب و استعلام هزینه نصب داکت اسپلیت با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

برای استفاده از خدمات نصب داکت اسپلیت در تهران با بیتا سرویس تماس بگیرید.


برای استفاده از خدمات نصب داکت اسپلیت می توانید با همکاران مجرب ما در بیتا سرویس تماس حاصل فرمایید. نصاب داکت اسپلیت در بیتا سرویس، افرادی ماهر و با تجربه می باشند که در امر نصب شما را یاری می نمایند.    09121074065

بیتا سرویس فعال در زمینه تعمیر داکت اسپلیت و دیگر خدمات مربوط به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی در تمامی مناطق تهران(مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب تهران) آماده خدمت رسانی می‌باشد.

برای خرید داکت اسپلیت در برندهای معتبر و باکیفیت، با قیمت مناسب با بیتا سرویس تماس بگیرید.

دستگاه داکت اسپلیت از یک یونیت خارجی (کندانسور) و یک یونیت داخلی (اواپراتور) ساخته شده که این دو یونیت از طریق لوله‌های مسی به یکدیگر متصل می شوند. داکت اسپلیت‌ها در هر چهار نوع یعنی اینورتر (دور متغیر)، معمولی، تک فاز و سه فاز، نسبت به کولر گازی تهویه بیشتری دارند و برای محیط‌های اداری مناسب‌تر هستند.

در این مطلب می خواهیم به صورت کامل آموزش نصب و راه اندازی داکت اسپلیت را برای شما شرح دهیم.

اقدامات لازم قبل از نصب داکت اسپلیت

امروزه دستگاه داکت اسپلیت به دلیل ظرفیت زیاد، راندمان بالا، بازدهی مطلوب و همچنین مقرون به صرفه بودن، در بسیاری از اماکن مانند هتل ها، ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل اینکه برای نصب و تعمیر داکت اسپلیت، نیازمند به دانش و مهارت خاصی می‌باشد، بهتر است که از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

همچنین پیش از نصب دستگاه داکت اسپلیت باید به موارد زیر توجه کنید:

 • بازدید محل نصب و برآورد ظرفیت آن
 • تهیه دستگاه متناسب ظرفیت محیط
 • انتخاب محل قرارگیری یونیت‌های داخلی و خارجی
 • مشخص کردن چگونگی لوله‌کشی مسی بین هر دو یونیت
 • طراحی کانال‌کشی و انتخاب بهترین نوع کانال برای آن
 • طراحی محل کابل برق

مراحل نصب داکت اسپلیت

در این بخش به بررسی نصب داکت اسپلیت به صورت قدم به قدم با جزئیات کامل می پردازیم.

1. بررسی ابعاد و ظرفیت دستگاه و محل نصب

پنل داکت اسپلیت باید به صورت توکار نصب و اجرا شود که به این منظور باید ابتدا ابعاد، تعداد و ظرفیت محل نصب و همچنین دستگاه مورد بررسی قرار داده شود تا طبق مشخصات و نیاز محیط داکت اسپلیت مورد نظر تهیه و خریداری شود.

2. بررسی محل نصب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت باید در محلی مناسب با شرایط صحیح در ساختمان نصب شود. بنابراین اگر محل نصب دستگاه داکت اسپلیت صحیح نباشد و دستگاه در فضای نامناسبی مانند مجاورت با نم و رطوبت یا مقابل نور مستقیم خورشید نصب شود، باعث اختلال در عملکرد سیستم داکت اسپلیت می شود که کارایی و توان دستگاه بسیار کاهش خواهد یافت.

3. نصب یونیت داخلی (هواساز)

محل نصب یونیت داخلی با توجه به مدل داکت اسپلیت متفاوت می باشد، به این صورت که اگر یونیت داخلی از نوع زمینی باشد، باید بر روی کف زمین نصب شود و اگر داکت اسپلیت شما از نوع سقفی باشد، درون سقف کاذب و در قسمت ورودی ها یا راهرو ها نصب می شود.

هنگام نصب داکت اسپلیت سقفی و همچنین دریچه بازدید در داخل سقف کاذب، باید به این نکته توجه کرد که فضای کافی و مناسب به جهت سرویس و تعمیر کردن دستگاه باید در نظر گرفته شود تا در مواقع نیاز، تعمیرکار بتواند به راحتی دستگاه را تعمیر کند و مشکلات آن را برطرف کند.

یونیت داخلی باید در مکان هایی نصب شود که در آن حضور دائمی یا نیاز به سکوت و آرامش نیست چرا که به دلیل کارکرد این دستگاه دارای سر و صدای زیادی می باشد. به همین دلیل مکان هایی مثل سرویس بهداشتی، حمام، اتاق نشیمن و اتاق خواب محل مناسبی برای نصب یونیت داخلی نیستند و باید در محلی دورتر نصب شوند.

4. نصب یونیت خارجی (کندانسور)

یونیت خارجی معمولا در پشت بام ها و در محیطی سایه دار نصب می شود و می توان آن را در سطح بالایی از دیوار و بر روی یک پایه نیز قرار داد. به هر حال محل نصب یونیت های خارجی باید شرایط خاص خود را داشته باشد.

یونیت خارجی نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد چرا که آفتاب باعث افزایش گرما در موتور دستگاه شده و همچنین کارایی و عمر دستگاه را بسیار کاهش می دهد.

یونیت خارجی به فضای کافی برای تهویه نیاز دارد چرا که هر گونه پوشش گیاهی، اشیا و دیوار می تواند به شدت بر عملکرد داکت اسپلیت تاثیر منفی بگذارد.

5. نصب لوله مسی داکت اسپلیت

پس از نصب هواساز و کندانسور، باید این دو قسمت از طریق لوله های مسی به یکدیگر متصل شوند چرا که این لوله ها یک پل ارتباطی میان یونیت داخلی و خارجی هستند و گاز مبرد در بین این دو یونیت جابجا می شود و از این طریق به خنک سازی می پردازد. برای نصب این لوله ها از فیتینگ و آچار مناسب باید کمک گرفت تا اتصال لوله های مسی به خوبی انجام شود و نشتی اتفاق نیفتد.

6. کانال ‌کشی داکت اسپلیت

اجرای صحیح و اصولی کانال کشی داکت اسپلیت، تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد گرمایشی و سرمایشی داکت اسپلیت داشته و اگر ابعاد کانال، جنس کانال، مسیر کانال کشی، محل قرار گیری، مکش، کشش و دهش دریچه‌ها به خوبی بررسی و جایگذاری نشود، هوای مطلوبی در فضا جریان نخواهد داشت و تهویه مناسبی انجام نخواهد شد. کانال کشی باید به صورتی انجام شود که ابتدای کانال به مجرای خروجی هواساز و انتهای آن به دریچه های هوای نصب شده در فضای داخلی ساختمان متصل شود.

7. نصب ترموستات داکت اسپلیت

ترموستات در داکت اسپیلت وظیفه کنترل دمای محیط و کنترل دمای کانال هوا را بر عهده دارد و به دو صورت مکانیکی (آنالوگ) و دیجیتالی عمل میکند که نمونه ی دیجیتالی آن به دلیل دقت بسیار بالا بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. طراحی و نصب صحیح ترموستات از مسائل مهمی است که اگر به آن توجهی نشود، عملکرد دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد. در هنگام نصب ترموستات باید طبق مراحل زیر پیش رفت:

 • اگر موتورخانه در طبقه همکف قرار گرفته باشد و در کنار آن هم یک واحد مسکونی بوده و شیوه لوله کشی در این ساختمان به روش سیفونی باشد، در این حالت ترموستات باید در مسیر لوله برگشت نصب شود تا بازدهی مناسبی داشته باشد.
 • اگر مخزن آب گرم دستگاه، یکی از انواع دو جداره و یا مبدل حرارتی باشد و به شکل زمینی اجرا شده باشد، باید ترموستات روی لوله برگشت و در مسیر کلکتور نصب شود.

8. نصب کابل برق داکت اسپلیت

طریقه نصب کابل برق داکت اسپلیت به صورتی می باشد که یک سر کابل 3 رشته ای به یونیت داخلی وصل بوده و طرف دیگر آن نیز به جعبه برق تعبیه شده در کندانسور متصل می شود. بعد از اتمام برق کشی، باید داکت اسپلیت را تست کنید تا از صحیح بودن عملیات نصب اطمینان حاصل شود.

نکات مهم برای نصب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یکی از محبوب­ترین سیستم­های تهویه مطبوع در انواع کاربری های مختلف نظیر مسکونی، اداری، تجاری و … در سراسر جهان می باشد. استفاده از این سیستم ها نیازمند اجرای زیر ساختی مناسب و طراحی و نصب اصولی است. تحت این شرایط است که سیستم سرمایشی و گرمایشی شما بالاترین راندمان ممکن را خواهد داشت. اجرای زیر ساخت این سیستم ها شامل مراحل مختلفی است که می­توان به اجرای لوله­ کشی مسی، کانال کشی، جانمایی یونیت های داخلی و خارجی و … اشاره کرد. از جمله نکات مهم که برای نصب باید به آن دقت نمایید می‌توان به انتخاب محل مناسب برای نصب یونیت داخل و خارجی، طراحی کانال کشی و انتخاب نوع کانال کشی، لوله کشی داکت و همچنین نیاز سنجی برای نصب کویل گرمایشی در دستگاه اشاره نمود.

انتخاب محل مناسب برای نصب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپیلت و انتخاب محل نصب این وسیله از این لحاظ دارای اهمیت می باشد که به منظور بهره مندی از حداکثر کارایی و توان دستگاه اجرای آن و انتخاب محل نصب داکت اسپیلت نیازمند به کارگیری تجربه و مهارت افراد متخصص میباشد. به عنوان مثال محل نصب و قرارگیری داکت اسپیلت بر روی پشت بام می تواند مناسب باشد و از آن جایی که داکت اسپیلت وسیله ای است که امکان کانال کشی عمودی را دارد سیم کشی آن می تواند تا تا پشت بام ادامه پیدا کند. 

نصب داکت اسپلیت در تهران

انجام لوله کشی برای راه اندازی داکت اسپلیت

لوله کشی داکت اسپلیت یکی از مهمترین مراحل برای نصب این مدل از سیستم‌های تهویه مطبوع است. انتخاب سایز مناسب برای لوله ها و کانال کشی از مهمترین اقدامات در این زمینه است. لوله کشی داکت اسپلیت می تواند بصورت توکار و روکار انجام شود.

نصب کویل آب گرم بر روی داکت اسپلیت

لوله کشی کویل آبگرم از محل دستگاه پکیج یا موتورخانه مرکزی تا محل نصب کویل آبگرم توسط کارفرما اجرا می‌گردد. سایز لوله‌های رفت و برگشت کویل آبگرم مطابق با جدول زیر می‌باشد. کویل آب گرم با قرار گرفتن در پونیت داخلی داکت اسپلیت ، گرمایش هوا را تامین می کند به این صورت که آب گرم از پکیج یا موتورخانه به داخل کویل ابگرم و لوله های آن انتقال پیدا می کند و از طریق برخورد هوا با کویل ، هوا گرم شده و توسط فن به محیط انتقال پیدا می کند.  با استفاده از کویل آب گرم در داکت اسپلیت ، کمپرسور داکت اسپیلیت در فصل زمستان کار نمی کند و این موجب کاهش مصرف برق و کاهش هزینه مصرفی انرژی می شود.

قیمت کویل آب گرم داکت اسپلیت بر اساس نوع برند و ظرفیت آن تعیین می شود. با توجه به این که کویل آب گرم بیتا سرویس در ایران تولید می شود در مقایسه با کویل های برندهای خارجی قیمت پایین تری دارد. باید در نظر گرفت که هر چه ظرفیت کویل بیشتر شود ابعاد آن بزرگتر و قیمت آن نیز بیشتر می شود. بنابراین برای پرهیز از هزینه اضافی باید به ظرفیت کویل مورد نیاز دقت شود.

نحوه راه اندازی داکت اسپیلت

در بیتا سرویس برای نصب داکت اسپلیت این مراحل دنبال می‌شود:

 1. بازدید محل پروژه و برآورد ظرفیت
 2. جانمایی هواساز دستگاه داکت اسپیلت و بهترین طراحی کانال با توجه به نوع سقف کاذب
 3. جانمایی کندانسور دستگاه و انتخاب محل قرار گیری لوله کشی آب گرم دستگاه
 4. نصب شاسی فلزی هواساز دستگاه داکت اسپیلت
 5. اجرای لوله مسی و کابل دستگاه
 6. اجرای کانال فلکسیبل
 7. نصب کامل هواساز و کندانسور داکت اسپیلت

۴ قدم مانده تا استفاده از گرمایش داکت اسپلیت 

از داکت اسپلیت ها می توان برای ایجاد گرمایش نیز بهره برد. بهتر است برای ایجاد گرما اقدام به نصب کویل آب گرم نمایید. این عمل موجب صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی هزینه ها می شود.

۱- شست و شو و نظافت یونیت داخلی و خارجی:

با شروع فصل سرما برای تغییر وضعیت داکت اسپلیت از حالت سرمایش به گرمایش، اولین کاری که باید انجام داد شستشوی فیلتر یونیت داخلی می باشد. 
برای این کار می بایست دریچه بازدید داکت اسپلیت را باز نمایید و با جدا کردن آن از دستگاه، اقدام به شستشوی کامل آن نمایید.
سپس به سراغ یونیت خارجی بروید، اگر توجه کنید قسمت پشت یونیت خارجی دارای شبکه ای با فین‌های شبیه رادیاتور اتومبیل وجود دارد که می توانید توسط آب و مواد شوینده، طوری که  آب به  موتور فن دستگاه نفوذ نکند این قسمت را شستشو دهید.
عده ای تصور می کنند که اگر در اول فصل بهار برای استفاده از حالت سرمایش داکت اسپلیت را سرویس کرده اند دیگر در اول پاییز هنگام استفاده از حالت گرمایش نیاز به سرویس دستگاه نیست در حالی که باید در ابتدای هر دو فصل به سرویس و شستشوی داکت اسپلیت ها پرداخته شود.
با سرویس دوره ای دستگاه از عیب های کوچک دستگاه قبل از آنکه برای شما دردسر ساز شوند آگاه می شوید.

۲- باز کردن شیرهای ورودی و خروجی آبگرم داکت اسپلیت:

در صورتی که گرمایش ساختمان توسط موتورخانه مرکزی می باشد حتماً شیر فلکه های ورودی و خروجی آب گرم متصل به کویل آبگرم دستگاه را باز کنید.
و اگر گرمایش واحد به صورت مجزا و توسط پکیج می باشد، می توانید با روشن کردن قسمت گرمایش پکیج این مرحله را انجام دهید، البته اگر نیاز است که حوله خشک کن های واحد در زمستان فعال باشند می توانید پکیج را همچنان روی حالت گرمایش نگه دارید .

۳-  تغییر حالت (mode) دستگاه از روی کنترلر یا ترموستات:

در این مرحله از روی کنترلر دستگاه وضعیت دستگاه را روی حالت HOT قرار دهید و دمای دلخواه را بین ۱۸ تا ۲۵ درجه تنظیم نمایید، لازم به ذکر است که خاموش و روشن کردن کمپرسور بر اساس دمای محیط  انجام می شود، یعنی اگر هوا گرم نباشد و مثلا دمای محیط حدود ۲۳ درجه باشد و شما دمای دلخواه را روی ۲۵ درجه تنظیم نمایید، دستگاه شما در این حالت باد گرم میزند.برای همین در ابتدای کار دما را روی ۱۸ درجه تنظیم نمایید و بعد از گذشت کمی از کارکرد دستگاه اگر هوای محیط سرد شده بود دما را بالاتر و روی دمای دلخواه تنظیم نمایید.

۴- قدم آخر شامل ۲ نکته می باشد که در حین استفاده آنها رعایت کنید:

 1. دقت کنید در فصل زمستان و در حین استفاده از گرمایش داکت اسپلیت اطراف یونیت خارجی باز باشد و مکش هوای کافی از پشت دستگاه و دهش از جلوی دستگاه به طور کافی وجود داشته باشد.
 2.  در حین روشن بودن دستگاه دقت کنید دریچه های خروجی دستگاه یعنی دریچه‌هایی که در اتاق های مختلف وجود دارد  باز باشند و حداکثر ۵۰ درصد دریچه ها می توانند بسته باشند.علت این کار ایجاد جریان کافی هوا در کویل و اواپراتورو جلوگیری از یخ زدگی می باشد، مخصوصا در داکت اسپلیت هایی که کویل آب گرم دقیقا کنار اواپراتور است .

**به راحتی با همین ۴ مورد می توانید داکت اسپلیت را تغییر وضعیت دهید و دمای محیط خود را در فصل سرما گرم کنید.

نصب داکت اسپلیت سقفی

برای تعبیه داکت اسپلیت در سقف های کاذب ابتدا باید محل قرار گیری و تعداد داکت اسپلیت های مورد نیاز مشخص گردد، ظرفیت داکت اسپلیت بررسی می شود، سپس با توجه به سقف کاذب ،کانال کشی و نصب لوله های دستگاه، مناسب ترین جایگاه برایداکت اسپلیت یا داکت اسپلیت ها تعیین می گردد. اگر داکت اسپلیت توسطی تیمی متخصص و مجرب نصب شود، هیچگونه نقصی در سقف کاذب ایجاد نمی گردد و مسیر داکت اسپلیت با ظرافت تمام و به صورت کاملا مخفی جاگذاری می گردد.از طریق تماس با تیم متخصص بیتا سرویس می توانید جهت نصب داکت اسپلیت اقدام نمایید.

نصب داکت اسپلیت

راه اندازی داکت اسپلیت

راه اندازی داکت اسپلیت

 

نصب و راه اندازی داکت اسپلیت

بیتا سرویس فعال در زمینه نصب داکت اسپلیت و فروش داکت اسپلیت در تهران می باشد. در صورت تمایل با ما تماس حاصل نمایید.

نحوه کانال کشی داکت اسپلیت در تهران

اجرای کانال برای داکت اسپلیت به چند طریق امکان پذیر است کانالی که شما برای داکت اسپلیت نیاز دارید بنا به محیطی که باید دستگاه کار کند متفاوت است و شما قبل از هر اقدامی باید نقشه محل را برای

شرکت  یا مهندس طراح ارسال نمایید تا کارشناس مربوطه بتواند دستگاه مورد نیاز را به شما معرفی و ابعاد کانال، طول و محل مناسب جهت اجراء را محاسبه نماید.

 

نصاب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت حتماٌ باید توسط افراد متخصص انجام بپذیرد، عدم توجه به این مورد می‌تواند به پایین آمدن بهره وری سیستم ختم شود. گرچه شاید در نگاه اول، نصب این سیستم سرمایشی توسط نصاب های مبتدی به کاهش هزینه های تاسیساتی ختم شود، اما باید بدانید آنچه به عنوان هزینه نصب داکت اسپلیت پرداخت می نمایید، خود نوعی سرمایه گذاری است. با توجه به قیمت این دستگاه ها، عدم نصب صحیح و اصولی سیستم و خرابی دستگاه می تواند برای شما مشکل ساز شود که در چنین وضعیتی ممکن است حتی به تعمیر داکت اسپلیت نیز نیاز پیدا کنید.

هزینه نصب داکت اسپلیت چقدر است؟

چنانچه به تازگی داکت اسپلیت خود را خریداری کرده‌اید و برای اولین بار اقدام به نصب داکت اسپلیت خود نموده‌اید، نمایندگی شرکتی که از آن خرید را انجام داده‌اید به صورت رایگان نصب را برای شما انجام خواهد داد. اما در صورتی که خانه خود را تعویض کرده‌اید و برای چندمین بار است که می‌خواهید داکت اسپلیت خود را مجددا نصب کنید باید از از متخصصین حرفه‌ای کمک بگیرید.
در چنین صورتی از شما هزینه نصب را دریافت خواهند کرد و هزینه نصب آن بسته به نوع خدمات تعمیرکار متفاوت خواهد بود، گاهی ممکن است به هنگام نصب داکت اسپلیت نیاز به سرویس و داشته باشد در چنین صورتی هزینه سرویس و یا تعمیر به آن اضافه خواهد شد.  عوامل دیگری نیز ممکن است بر روی اجرت و دستمزد تعمیرکار موثر باشد. مثلا میزان سختی کار و زمانبر بودن آن از این جهت که تعمیرکار بتواند در ان تایم و بازه زمانی چه تعداد مشتری را رواج دهد میتواند موثر باشد.

نصب و راه اندازی داکت اسپلیت در کرج

 

مطالب مرتبط:

بهترین برند داکت اسپلیت

مزایا و معایب داکت اسپلیت 

شارژ گاز داکت اسپلیت


 • هزینه نصب داکت اسپلیت چقدر است؟

  هزینه نصب این دستگاه به عوامل متعددی از جمله نیاز یا عدم نیاز به لوله کشی، نوع لوله کشی(توکار، روکار) و ... بستگی دارد. اگر می خواهید از هزینه های مطلع شوید با بیتا سرویس تماس بگیرید. 

 • نحوه لوله کشی داکت اسپلیت چگونه است؟

  لوله کشی برای راه اندازی داکت اسپلیت میتواند توکار و یا روکار باشد. نوع لوله کشی به میزان بودجه و شرایط محل محل نصب بستگی دارد. برای دریافت مشاوره با بیتا سرویس تماس بگیرید.

 • نقشه لوله کشی داکت اسپلیت در هنگام راه اندازی ضروری است؟

  تهیه نقشه کانال کشی داکت اسپلیت، در هنگام اجرای عملیات لوله کشی به انجام اصولی و صحیح آن بسیار کمک می کند. کانال کشی اصولی از مهم ترین موارد برای افزایش بازدهی و کارکرد بهینه داکت اسپلیت است.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید