X

نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت در تابستان + راه اندازی داکت اسپلیت در تابستان

09121074065 همراه
راه اندازی و تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

تنظیم داکت اسپلیت برای ایجاد سرمایش در تابستان، کار راحتی است اما باید در ابتدا با روش و مسایلی که باید در راه اندازی اولیه رعایت نمایید آشنا باشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با راه اندازی و نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت در تابستان به خوبی آشنا شوید.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

داکت اسپلیت یکی از بهترین و محبوب ترین روش های ایجاد سرمایش و گرمایش در ساختمان‌ها می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با روش صحیح راه اندازی و تنظیم سرمایش داکت اسپلیت در فصل گرم سال آشنا سازیم.

چگونه در تابستان داکت اسپلیت را تنظیم کنیم؟

برای استفاده درست و بهینه از داکت اسپلیت ها قبل از شروع فصل تابستان باید آن را تنظیم کنید. برای تنظیم داکت به سرما باید اول حالت قبلی آن را غیر فعال کرد. بعد از غیر فعال سازی حالت سرما می توانید به فعال کردن در حالت گرمایش اقدام کرد. تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان را باید به خوبی انجام دهید و در صورت نیاز به اقدام به سرویس دستگاه نمایید تا بهترین کارایی را داشته و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شود. 

با مراحل و نحوه تنظیم گرمایش داکت اسپلیت آشنا شوید.

برای خرید و اطلاع از قیمت داکت اسپلیت در مدل‌ها و برندهای مختلف با بیتا سرویس تماس بگیرید.

نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت

در این مقاله قصد داریم نحوه راه اندازی تنظیم سرمایش داکت اسپلیت را به شما توضیح دهیم تا هوای مطلوب تری در محیط کاری یا منزل خود داشته باشید. برای این منظور این مراحل را دنبال نمایید:

 • در ابتدا باید داکت اسپلیت خود را  سرویس نمایید. جهت سرویس ابتدا باید فیلترهای داکت اسپلیت را تعویض تا تمیز نمایید. رادیاتورهای داکت اسپلیت را با شیشه پاک کن و دستمال تمیز، نظافت کنید.
 • گاز مبرد داکت اسپلیت را چک نمایید و در صورت نیاز آن را شارژ کنید.
 • کمپرسورها را به صورت جداگانه بررسی و راه اندازی کنید. از درست کارکردن کمپرسورها مطمئن شوید.
 • در مرحله بعد تمام در و پنجره های را بسته تا هیچ روزنه ای برای خروج باد داکت اسپلین نباشد، و بعد تنظیمات سرمایشی را انجام دهید.
 • دکمه COOL روی ترموستات داکت اسپلیت برای تنظیم سرمایش فعال کنید. دمای مطلوب برای منازی بین 24 الی 26 درجه است.
 • سپس کمپرسور به صورت جداگانه بررسی و راه اندازی کنید. از درست کار کردن کمپرسورها مطمئن شوید.

مراحل تنظیم داکت اسپلیت در تابستان

با توجه به این که داکت اسپلیت‌ها قابلیت تامین سرمایش و گرمایش را دارند بهترین گزینه برای سیستم‌های تهویه در فضاهای بسته ساختمانی محسوب می‌شوند. اما برای این که بتوانید انتظار عملکرد درست را از دستگاه داشته باشید نیاز است مراحل تنظیم داکت اسپلیت در فصل‌های مختلف (تابستان و زمستان) به درستی انجام شود. در ادامه به بررسی مراحل مربوط به تنظیم داکت اسپلیت در تابستان خواهیم پرداخت.

تغییر حالت گرمایش داکت اسپلیت

برای استفاده از داکت اسپلیت در تابستان نیاز است تا شرایط کار زمستانی آن را غیرفعال کنید. انجام این کار با بستن و از کار انداختن سیستم گردش آب گرم در داخل داکت اسپلیت انجام می‌شود.

بهتر است غیرفعال‌ سازی بخش گرمایش همزمان با دوره سرویس داکت اسپلیت در آغاز نیمه گرم سال انجام شود.

تخلیه کویل آبگرم داخل داکت اسپلیت

مسدود کردن مسیر جریان آبگرم منجر به غیرفعال شدن بخش گرمایش داکت اسپلیت می‌شود ولی نیاز است تا آب باقی‌مانده در کویل آبگرم داکت اسپلیت را تخلیه کنید. در غیر این صورت و با باقی ماندن آب داخل کویل باعث پوسیده شدن لوله‌ها خواهد شد.

تخلیه آب باقی‌مانده در کویل آبگرم داکت اسپلیت نیاز است زیر نظر سرویسکار حرفه‌ای و با دقت کامل انجام شود.

سرویس فنی داکت اسپلیت

بعد از گذشت مدت زمان طولانی باعث می‌شود تا فن داکت اسپلیت پر از گرد و خاک شود. لایه‌های جرم گرفته باعث می‌شوند تا عملکرد بهینه آن برای مکش و عبور هوای کافی با اختلال روبرو شود.

زمانی که قرار است دستگاه برای استفاده در تابستان تنظیم شود لازم است تا فن آن را با استفاده از شیشه‌پاک‌کن و دستمال نرم تمیز کنید و شرایط کارکرد آن را بررسی کنید. 

سرویس فیلترهای داکت اسپلیت

فیلترهای در نظر گرفته شده برای داکت اسپلیت موظف است تا جریان هوای تولید شده از سیستم را پاکیزه کند. مورد مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در طول ماه‌ها عملکرد گرمایشی این فیلترها مسدود شده و ممکن است کارایی مطلوبی نداشته باشند. در صورت نیاز آن‌ها را تعویض و یا تمیز کنید.

سرویس گاز مبرد داکت اسپلیت

بهتر است این گام با نهایت دقت انجام شود. نیاز است تا حجم گاز مبرد سیستم داکت اسپلیت را بررسی و در موارد مورد نیاز کمبود گاز جبران شود. کاهش حجم گاز مانع از عملکرد مناسب کمپرسور و فشار زیاد دستگاه و عدم خنک‌سازی کافی آن شود.

شارژ مجدد گاز مبرد در دوره سرویس داکت اسپلیت انجام شود. برای این که مطمئن باشید این کار به درستی انجام شده است چگونگی شارژ گاز مبرد و بررسی مقدار کمبود گاز و یا انتخاب نوع گاز را به سرویس کار آموزش دیده و تکنیسین ماهر در این زمینه بسپارید.

یخ زدن پنل داخلی، عدم قابلیت کافی برای خنک‌سازی محیط، کارکرد طولانی ‌مدت کمپرسور و یا خاموش شدن‌های ناگهانی کمپرسور، داغ شدن سطح بدنه کمپرسور و… باعث کاهش گاز مبرد می‌شود.

تنظیم داکت اسپلیت در حالت کول

کول حالت سرمایش داکت اسپلیت می‌باشد و نیاز است از طریق منوی دستگاه وضعیت کاری آن را از حالت گرمایش به حالت سرمایش (Cool) تغییر دهید. 

تنظیم دمای ترموستات

بعد از اتمام مراحل ذکر شده نوبت به تنظیم دمای ترموستات می‌رسد. بهتر است شرایط کارکرد داکت اسپلیت را برای رسیدن به دمای مطلوب در ایام تابستانی تنظیم کنید. در مواردی که این دما را در مقداری پایین تنظیم کنید، عملکرد کمپرسور داکت اسپلیت طولانی است و فشار زیادی به دستگاه وارد خواهد شد.

دمای ترموستات داکت اسپلیت را در محدوده‌ی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.

نکات مهمی که باید در مورد تنظیم داکت اسپلیت در تابستان مورد توجه قرار بگیرد.

توجه به نکاتی که در ادامه اشاره می‌کنیم کمک می‌کند تا داکت اسپلیت به بالاترین راندمان خنک کاری و بهترین شرایط عملکرد خود برسد.

 • بررسی کمپرسور داکت اسپلیت مطمئن شدن از این که کمپرسور در شرایط کارکردی بهینه قرار گرفته است. (مشاهده‌ی صدای نامتعارف و یا داغ شدن بدنه نشان دهنده‌ی این است که نیاز است تا برای سرویس و تعمیر آن اقدام کنید.)
 • باید از همان نوع گاز مبرد موجود در دستگاه برای شارژ مجدد داکت اسپلیت استفاده کنید. 
 • تنظیمات در نظر گرفته شده برای حالت سرمایش خصوصاً نحوه کارکرد ترموستات دستگاه را در زمانی ‌که تمامی درب‌ها و پنجره‌های ساختمان بسته هستند، انجام دهید. 
 • از پاشیده شدن آب بر روی کمپرسور و قطعات الکتریکی در حالت سرمایش خودداری کنید.
 • زمانی که قرار است داکت اسپلیت را روشن کنید نیاز است تا تمام دریچه‌‌های آن باز و یا نیمه‌باز باشند. (در غیر این صورت گردش هوا انجام نمی‌شود و در عملکرد بهینه حین راه‌اندازی اولیه تاثیرگذار خواهد بود.)
 • از سرویسکارهای ماهر و آموزش‌دیده برای تنظیم داکت اسپلیت در تابستان استفاده کنید.
 • نکته بسیار مهم و ضروری، قبل از شروع هرکاری دستگاه را از برق بکشید تا دچار برق گرفتگی نشوید.
 • هنگام سرویس مراقب باشید به کمپرسور و قطعات دیگر آب نزنید تا دچار آسیب نشوند.

مرکز تخصصی تنظیم گرمایش و سرمایش داکت اسپلیت

بیتا سرویس از مجموعه‌های متخصص در زمینه راه اندازی و تنظیم گرمایش و سرمایش داکت اسپلیت در تهران است. تیم حرفه‌ای شرکت آشنایی کامل با نحوه تنظیم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت را دارا می‌باشد.
برای استفاده از خدمات تنظیم سرمایش و گرمایش می‌توانید با شماره تماس‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

خدمات و مطالب مشابه:

تعمیر داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت

شارژ گاز داکت اسپلیتامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید