آموزش هواگیری داکت اسپلیت

09121074065 همراه
آموزش هواگیری داکت اسپلیت

داکت اسپلیت‌ یکی از سیستم های پرطرفدار موجود در بازار می باشد، که به صورت دومنظوره طراحی و تولید می شوند. زمانی که قرار است، نسبت به راه اندازی داکت اسپلیت اقدام کنید، باید دستگاه را هواگیری کنید. برای این که با آموزش های لازم در مورد هواگیری داکت اسپلیت آشنا شوید، با بیتا سرویس همراه باشید.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

هواگیری داکت اسپلیت کار آسانی است اما دارای اهمیت بالایی است. در ادامه قصد داریم آموزش هواگیری داکت اسپلیت را ارائه دهیم. آموزش تصویری هواگیری داکت اسپلیت را نیز در بازه زمانی کوتاه آماده و در اختیارتان قرار می دهیم.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت از نظر کاری همانند کولر گازی کار می کنند، ولی باید بگوییم، که این محصول برای تأمین گرمایش مورد نیاز افراد شبیه به اسپلیت عمل نمی کنند، و آبی که به داخل دستگاه از طریق موتورخانه و یا پکیج به اندازه ی مورد نیاز داغ می شوند، و در درون آن به جریان در می آیند، و در نهایت منجر به گرم شدن دستگاه می شود. توصیه می کنیم، در فصل های سرد قبل از راه اندازی داکت اسپلیت نسبت به هواگیری آن اقدام کنید. در مورد اجزای تشکیل دهنده ی این دستگاه باید بگوییم، که داکت اسپلیت متشکل از دو بخش داخل (هوا ساز) و خارجی (کندانسور) می باشد. در مورد محل قرارگیری هر یک از این دو بخش باید بگوییم، که بخش هوا ساز آن درون سقف کاذب قرار داده شده است، و برای کانال کشی به دیگر نقاط از این محل انجام می شود. نکته ی مهمی که همه ی افراد باید به آن توجه کنند، این است، که نصب داکت اسپلیت به عنوان یکی از مهم ترین بخش هایی می باشد، که باید در نگهداری آن دقت و توجه ی لازم را داشته باشید. هم چنین نصب درست و اصولی آن کمک می کند، تا داکت اسپلیت بهترین عملکرد را داشته باشد.

در مورد کاربرد داکت اسپلیت هم باید گفت، که در محیط هایی مانند ساختمان‌ های مسکونی، اداری و تجاری برای این که بتوانند هوای مطلوب را تأمین کنند، مورد استفاده قرار می گیرند. هم چنین وجود دلایلی مانند راندمان کاری بالایی که دارند، و به خاطر این که هنگام کارکرد کمترین میزان انرژی را مصرف می کنند، باعث شده است، افراد زیادی تمایل به خرید آن داشته باشند.

آموزش تصویری هواگیری داکت اسپلیت

عللی که باعث می شود، هوا گیری داکت اسپلیت انجام شود؟

هواگیری درست و به موقع دستگاه های داکت اسپلیت سبب عملکرد بهتر این دستگاه می شود. حال ممکن است، این سوال برای برخی از افراد به وجود بیاید، که چه زمانی باید نسبت به هواگیری داکت اسپلیت اقدام کنید. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم، که پیش از فرا رسیدن فصل های سرد سال و نیاز پیدا کردن محیط مد نظر شما به گرما باید هواگیری دستگاه انجام شود. با توجه به این که داکت اسپلیت ها دستگاه کاربردی برای گرم کردن محیط می باشد، برای تأمین این گرما از آب گرم استفاده می‌ کند، و به خاطر وجود هوا در کویل آب گرم، هواگیری لازم است. در مواردی که در زمان درست نسبت به هواگیری داکت اسپلیت اقدام نکنید، می تواند منجر به روشن نشدن داکت اسپلیت شود. پس توصیه می کنیم، در فواصل زمانی مشخص و به موقع نسبت به انجام این کار اقدام کنید.

آموزش هواگیری داکت اسپلیت

ابزارهایی که برای هواگیری به آن نیاز دارید، شامل آچار فرانسه، آچار شش گوش و نشت یاب و... می باشد. مراحل انجام هواگیری به صورت زیر انجام می شود.

 • گام اول: در مرحله ی ابتدایی اول باید لوله ها را بررسی کنید، و مطمئن شوید، که هیچ گونه نشتی ندارند.
 • گام دوم: حال باید سوپاپ شیر 2 یا 3 طرفه را با زاویه ی 90 درجه در جهتی باید بچرخانید، که خلاف عقربه های ساعت می باشد.
 • گام سوم: بعد از این که حدود 10 ثانیه صبر کردید، باید سوپاپ را دوباره به وضعیت بسته برگردانید. (نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است، که برای باز و بسته کردن شیر از آچار شش گوش استفاده کنید.)
 • گام چهارم: در این مرحله باید لوله‌ های گاز را چک کنید، که نشتی نداشته باشند. در مواردی که این مشکل برطرف نشد، بهتر است، از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. 
 • گام پنجم: در این مرحله از هوا گیری داکت اسپلیت باید سوپاپ سه طرفه را در حالت باز قرار دهید، تا هوای درون آن به طور کامل خارج شود.
 • گام ششم: حال باید پین مرکزی سوپاپ را به داخل فشار دهید، تا به حالت فشرده تبدیل شود، و بعد از چند ثانیه آن را از حالت فشرده خارج کنید. این کار را باید چند بار تکرار کنید.
 • گام هفتم: حال که به مرحله ی آخر از هواگیری رسیدید، باید سوپاپ سه طرفه را که پیچ و مهره‌ های آن را در حالت باز قرار داده اید، به طور کامل آن را ببینید. بعد از اتمام تمام مراحل هواگیری نوبت به روشن شدن داکت اسپلیت می رسد. 

نکات مهمی که باید در هوا گیری داکت اسپلیت رعایت کنید.

 • با توجه به این که دستگاه های داکت اسپلیت با استفاده از برق کار خود را آغاز می کنند، اما برای این که بتوانید سیستم گرمایشی آن را راه اندازی کنید، باید از آب گرم هم استفاده شود، و حتماً باید هواگیری انجام شود. نکته ی مهمی که باید در این مورد به آن توجه داشته باشید، این است، که قبل از شروع مراحل هواگیری حتماً داکت اسپلیت را از برق خارج کنید.
 • با توجه به این که هنگام هوا گیری داکت اسپلیت آب خروجی حاصل آب جوش می باشد، مراقب باشید، که به وسیله ی این آب دچار سوختگی نشوید. 

انواع شیر هواگیری داکت اسپلیت 

شیرهایی که شما برای انجام مراحل هواگیری به آن نیاز پیدا می کنید، به شرح زیر می باشد.

شیر هواگیری دستی

شیر هواگیری دستی شامل دو مدل ولومی و بدون ولوم می باشد. اگر مدل بدون ولوم را انتخاب کنید، جهت خارج کردن هوایی که اضافه می باشد، به ابزار و تجهیزات زیادی نیاز ندارید، اما اگر مدل ولومی را انتخاب کنید، به پیچ گوشتی نیاز دارید.

شیر هواگیری اتوماتیک

در مواردی که داکت اسپلیت شما جزو مدل های جدید وارد شده در بازار باشند، از شیر هواگیری اتوماتیک برای هواگیری باید استفاده شود. تمام مراحل مربوط به خروج آب توسط این شیرها به صورت اتوماتیک انجام می شود.

هواگیری داکت اسپلیت

دلایلی که باعث می شود، داکت اسپلیت را هواگیری کنید، کدام اند؟

هدف از هواگیری داکت اسپلیت این است، که بتواند به عملکرد بهتر دستگاه کمک کند. هم چنین باید بتوانند به تغییر در کاربری دستگاه در فصول سرد و گرم کمک کنند. انجام این کار کمک می کند، تا بتوانید هوا و رطوبتی که در لوله های داخلی دستگاه باقی مانده است، را خارج کنند.

در مواردی که به موقع نسبت به هواگیری داکت اسپلیت اقدام نکنید، مشکلات زیر برای دستگاه های شما پیش خواهد آمد.

 • کمک به سرد شدن آب گرم که در داخل لوله کویل وجود دارد.
 • توان گرمایش داکت اسپلیت را به مرور کاهش می دهد.
 • در صورتی که دستگاه به درستی کار نکند، میزان مصرف انرژی را افزایش خواهد داد.

مطالب و خدمات مرتبط:

داکت اسپلیت چیست

لوله کشی داکت اسپلیت

راه اندازی داکت اسپلیت در تابستان

تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان

 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید