X
فرم درخواست
Loading...

در صورت نیاز به مشاوره میتوانید شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس بگیرند

چه ساعتی با شما تماس بگیریم؟

سیستم گرمایش از کف چیست؟ + بررسی مزایا و معایب

09121074065 همراه
سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیستم گرمایش از کف به گونه ای طراحی می شود، که گرما از طریق کف ساختمان منتقل می شود. تمامی کف منازل این قابلیت را دارند، که مشابه با رادیاتور عمل کنند، و کمک کنند، تا گرما از کف زمین به بخش بالایی منتقل شود. اگر قصد گرم کردن منزل خود را با استفاده از سیستم گرمایش از کف دارید، دو روش وجود دارد. روش اول به این صورت انجام می شود، که آب گرم و دیگ بخار انتخابی از نوع مرکزی می باشد، و روش دوم گرم کردن خانه با استفاده از انرژی الکترونیکی و برق است.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

یکی از سیستم های مورد استفاده برای ایجاد گرمایش در ساختمانها، گرمایش از کف است. در این سیستم که عموما در مناطق سردسیر و کوهستانی اجرا می شود، دارای مزایا و معایبی است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این مدل از سیستم گرمایشی و چگونگی اجرای آن می پردازیم.

بیتا سرویس یکی از برترین مجموعه های فعال در زمینه اجرای سیستم های سرمایشی و گرمایشی در تهران و کرج می باشد. برای استفاده از خدمات این مجموعه و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیستم گرمایش از کف چندین سال است که در ساختمانها مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم به مرور زمان کامل تر شده و پیشرفت های زیادی در زمینه اجرای آن حاصل شده است. این سیستم کمک می کند تا به خوبی گرمایش منزل شما تامین شود و از لحاظ گرمایشی بسیار سریع عمل می کند. در این سیستم با نصب لوله هایی در کف ساختمان، گرمایش لازم تامین می شود. برای ایجاد گرمایش از کف از دو روش استفاده از دیگ بخار مرکزی و جریان آب گرم در لوله ها و یا استفاده از برق استفاده می شود. کف گرمایشی عنوان دیگری است که به این مدل از سیستم گرمایشی اطلاق می شود.

سیستم گرمایش از کف

انواع سیستم‌ گرمایش از کف

اگر شما برای تأمین گرمایش محیط مد نظر خود از طریق کف ساختمان اقدام کنید، و گرما را به تمام نقاط منتقل کنید، به این نوع از سیستم گرمایشی، گرمایش از کف گفته می‌ شود. با توجه به این که در کشور خودمان سیستم‌ های گرمایش از کف آبی می باشند، و آب گرم به واسطه ی پکیج به داخل لوله‌ های قرار داده شده در کف به گردش در می آید، کمک می کند، تا محیط مد نظر شما گرم شود. برای این که بتوانید مدل سیستم گرمایش از کف را برای طراحی و اجرا انتخاب کنید، در ادامه به معرفی انواع سیستم گرمایش از کف خواهیم پرداخت.

سیستم گرمایش از کف آبی

به طور کلی سیستم گرمایش از کف برای تأمین گرمایش در دو مدل برقی و آبی برای نصب و اجرا در نظر گرفته شده اند. سیستم‌ های گرمایش از کف آبی متشکل از شبکه لوله‌ های آب با ضخامت‌ هایی کمتر از دیگر لوله‌ های آب که در زیر پوشش کف ساختمان قرار داده شده است، و یک پکیج یا موتورخانه می باشد. برای تنظیم آب هم کافیست، از پکیج و یا بویلر موتورخانه کمک بگیرید. پس در مورد این نوع از سیستم گرمایش از کف باید بگوییم، که مشابه با یک رادیاتور بزرگ می باشد، که در کف ساختمان قرار داده می شود. هم چنین می توانید سیستم‌ های گرمایش رادیاتور دیواری را با انجام بعضی بازسازی‌ ها و لوله‌ کشی در کف ساختمان به سیستم گرمایش از کف آبی تبدیل کنید.

سیستم گرمایش از کف برقی

سیستم گرمایش از کف برقی متشکل از یک شبکه المنت و یک منبع برق می باشد. برای تنظیم دما در این سیستم کافیست، از یک سوییچ که بر روی دیوار نصب است، کمک بگیرید. هم چنین شما می توانید برای هر محیط دما را زیاد و یا کم کنید. در چند سال اخیر برای این که بتوانند این سیستم را اجرا کنند، نیاز به المنت گذاری زیر پوشش کف ساختمان دارند، و بعد از ایجاد شبکه آن را به یک منبع برق متصل می کردند، و سیستم کار خود را شروع می کرد. ولی با توجه به پیشرفت هایی که در این زمینه وجود داشته است، فرش‌ های المنت برای این کار در نظر گرفته شده است، که شما می توانید آن‌ ها را زیرپوشش‌ هایی مانند پارکت استفاده کنید.

بررسی مزایا و معایب گرمایش از کف

استفاده از این سیستم گرمایشی در ساختمانها دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

مزایا گرمایش از کف

 • انتخاب این روش به عنوان یکی از بهترین روش ها برای ایجاد گرما می باشد.
 • می توانید برای مدت زمان طولانی از این سیستم استفاده کنید، و معمولاً بازده ی سیستم گرمایش بالا می باشد، ولی در حین حال انرژی کمی مصرف می‌ کند.
 • قابلیت تأمین گرمایش مورد نیاز را در محیط مورد نیاز را دارد.
 • نوع گرمایش این سیستم به گونه ای می باشد، که می تواند گرمای یکنواخت‌ تری را نسبت به دیگر روش‌ های گرمایش در فضا ایجاد کند.
 • کمک به خشک ماندن کف و به هیچ عنوان دچار تعرق نمی‌ شوند.
 • در هر محیطی که نصب و اجرا شود، دیگر المان‌ های دکوارتیو راحت‌ تر جای گیری می‌ کنند، و فضا به خاطر رادیاتورها یا بخاری اشغال نمی‌ شوند.

معایب گرمایش از کف

 • انتخاب این سیستم به تنهایی برای مناطقی که آب و هوایی دارند، که جزو مناطق سردسیر محسوب می شوند، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود، و اگر قرار است، برای تأمین گرمایش انتخاب شوند، نیاز است، از دیگر روش ها مانند شومینه، بخاری، رادیاتور دیواری و… استفاده شود.
 • زمانی که برای گرم کردن محیط مد نظر خود این سیستم را روشن کنید، تا زمان گرم شدن محیط حدود 2 روز طول می‌ کشد، پس تا گرم شدن محیط باید از دیگر روش ها استفاده کنید.
 • نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است، که اگر یکی از مراحل مربوط به اجرا به درستی انجام نشود، و سیستم دچار مشکلاتی اعم از نشتی و یا خرابی شوند، در این موارد باید کل کف کنده شود، و خرابی به وجود آمده برطرف شود. انجام این کار هزینه ی بسیار زیادی دارد.
 • اگر عایق‌ کاری سیستم به درستی و به صورت استاندارد انجام نشود، گرمای تولید شده فرار می‌ کند و سبب هدر رفت هزینه‌ ها می‌ شود.

معایب گرمایش از کف

گرمایش از کف بهتر می باشد یا رادیاتور؟

ممکن است، برخی از افراد در انتخاب این سیستم دچار تردید شوند، و این سوال برایشان پیش بیاید، که گرمایش از کف بهتر می باشد یا رادیاتور؟

برای پاسخ به این سوال در این بخش به مقایسه هر دو روش می پردازیم.

 • سیستم گرمایی از کف و رادیاتور دیواری به عنوان یکی از بهترین روش ها برای تأمین گرمایش محیط مد نظر شما می باشند.
 • در مورد قیمت اجرا این دو روش باید بگوییم، که گرمایش از کف به نسبت قیمت رادیاتور دیواری هزینه ی بیشتری را برای شما به وجود می آورد، ولی در عوض می تواند گرمای بهتری را برای محیط مد نظر شما ایجاد کند. هم چنین باید بگویییم، که ذخیره‌ ی انرژی در آن هم بهتر است. اگر بودجه ی محدودی را برای اجرا سیستم گرمایشی در نظر گرفته اید، رادیاتور دیواری گزینه ی مناسب تری می باشد.
 • انتخاب سیستم گرمایش از کف در سیستم گرمایشی منازل با توجه به این که جمعیت در حال افزایش می باشد، و مقدار منابع انرژی کاهش پیدا کرده است، به مصرف بهینه آن کمک می کند.
 • در واقع می توان گفت، که رادیاتور دیواری نوعی سیستم گرمایش مرکزی محسوب می شود، که منبع تولید گرما در آن مشابه با بقیه ی سیستم‌ های گرمایشی مرکزی در قسمتی از ساختمان یا در زیر زمین واقع داده شده است.
 • سرعت گرم کردن محیط مد نظر شما با استفاده از سیستم گرمایش از کف به نسبت دیگر روش ها کند تر انجام می شود، ولی به خاطر این که گرمای یکنواختی را ایجاد می کند، به عنوان یکی از مزایای آن محسوب می شود.
 • بر خلاف رادیاتور دیواری که نوع گرمایش آن منجر به خشک شدن هوای فضا می شود، و نیاز است، از دستگاه‌ های بخور و یا کتری آب جهت تامین رطوبت هوا استفاده شود. در مورد سیستم گرمایش از کف باید بگوییم، که باعث خشک شدن فضای داخلی خانه نمی‌ شود.
 • مدت زمانی که طول می کشد، محیط مد نظر شما با استفاده از سیستم گرمایش از کف گرم شود، 36 ساعت می باشد، و در مورد 10 ساعت می باشد. پس به طور کلی می توان گفت، که رادیاتور دیواری سریع تر فضای خانه شما را گرم می‌ کند. 
 • در هر دو سیستم گرمایشی منازل منبع گرما یکی می باشد، و از به واسطه ی استفاده از آب گرم، گرمای مورد نیاز را تولید می کنند.

خدمات و محصولات مشابه:

کویل هواساز امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید