X

کویل هواساز چیست؟ + استعلام قیمت

09121074065 همراه
کویل هواساز

کویل هواساز یکی از مهم ترین اجزای اصلی تشکیل دهنده ی دستگاه هواساز به شمار می رود، که موظف به تبادل حرارتی برای تامین گرمایش یا سرمایش در محیط مد نظر شما می باشد. این دستگاه متشکل از یک سیال، لوله های آلومینیومی یا مسی و فین می باشد، که کمک به تغییر دمای محیط مد نظر می کند.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

کویل هواساز تأمین کننده ی سرما و گرمای محیط مد نظر شما می باشد، که برای انجام این کار به دو کویل مسی نیاز دارد. این کویل موظف هستند، تا با ایجاد مانع در مسیر گذر هوای بیرون به داخل محیط مد نظر شما ارسال کنند، تا بتوانند به تهویه هوا کمک و به سیال باد خنک یا گرم کمک کنند. انجام فرآیند ذکر شده به کمک رطوبت زن‌ ها و فیلترهای دستگاه انجام خواهد شد.

قیمت کویل هواساز

پس به طور کلی می توان گفت، که کویل هواساز به عنوان نوعی مبدل انتقال حرارت محسوب می شود، که می تواند به برقراری تبادل دمایی بین محیط بیرونی و داخلی محیط مد نظر شما کمک کند. این کویل می تواند بین دستگاه و جریان آب و هوا که توسط فن هوارسان صنعتی ایجاد می‌ شود، انتقال دما را برقرار و منجر به ایجاد دمایی مطلوب خواهد شد.

قیمت کویل هواساز

قیمت کویل هواساز با توجه به موارد مختلفی اعم از کویل، جنس لوله‌ ها، متریال فین، FPI، ضخامت انشعابات، قطر و متراژ لوله‌ ها، نوع هدر کلکتوربندی، نوسانات موجود در زمینه ی خرید قطعات و مواد اولیه و... تعیین خواهد شد. شما می توانید جهت استعلام مدل مد نظر خود با کارشناسان ما در سایت ارتباط برقرار کنید، و نسبت به خرید کویل هواساز به صورت اینترنتی اقدام کنید.

طراحی کویل هواساز

با توجه به این که در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیری در زمینه ی ارائه ی سیستم های تهویه مطبوع هوای ساختمان وجود داشته، این موضوع باعث شده است، تا دستگاه هواساز با توجه به موارد مختلفی اعم از مصرف انرژی پایین و بازدهی بالا در بین افراد طرفداران خاص خود را داشته باشد. نحوه ی اجرا و پیاده سازی این دستگاه به صورت کانالی می باشد. در سیستم های کانالی تهویه هوا موارد مختلفی اعم از هواساز، تعمیر و نگهداری به عنوان مهم ترین مواردی به شمار می رود، که باید به آن ها توجه ی ویژه ای داشته باشید. نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، مدل دستگاه و نحوه ی عملکرد آن می باشد. توجه به این موارد به شما کمک می کند، تا شما در شناخت و عیب یابی روند کاری با مشکل رو به رو نشوید.

انواع کویل هواساز

با توجه به این که با فرارسیدن هر یک از فصل های سال نوع شرایط آب و هوایی متغیر می باشد، باعث می شود، تا شما از انواع کویل هواساز گرمایشی و سرمایشی استفاده کنید. نکته ی مهمی که باید در این مورد به آن توجه داشته باشید، این است، که هر یک از حالت های گفته شده باید از یک سیستم جانبی مخصوص استفاده کنند.

کویل هواساز سرمایشی

کویل هواساز سرمایشی در دو مدل آب خنک و گاز خنک طراحی و برای فروش به بازار عرضه می شود. در مورد نحوه ی کارکرد هر یک از مدل ها هم باید بگوییم، که در حالت آب سرد، از کویل برای عبور آن در سیستم استفاده می شود، و در مورد کویل هواساز گاز خنک هم باید بگوییم، که به صورت اواپراتور انبساط، به صورت مستقیم وارد دستگاه می شود، و از نظر راندمان کاری بالاتر می باشد. شما می توانید انواع کویل هواساز سرمایشی را به غیر از این که می تواند به خنک سازی فضای داخل ساختمان در فصول گرم سال کمک کند، قابلیت استفاده به عنوان یک دستگاه کاربردی در صنایع مختلف را دارد.

کویل هواساز گرمایشی

کویل هواساز گرمایشی در دو مدل آبگرم و بخار طراحی و تولید می شود، و موظف به ایجاد سیال مبدل حرارتی می باشد. در مورد طراحی هر یک از مدل ها باید بگوییم، که کویل هواساز آبگرم مجهز به لوله های مارپیچ شکل می باشد، که کمک می کند، تا آب را از خود عبور دهند، و منجر به گرمایش هوای مجاور شود. این مدل گزینه ی مناسبی برای انتخاب در آپارتمان های کوچک می باشد. مزایای استفاده از کویل گرمایشی شامل انعطاف پذیری بالا، تنوع بالا در مدل، عدم نیاز به کانال کشی، کاهش مصرف انرژی، حمل و جابجایی بسیار سریع و راحت، ایجاد گرمای مطبوع در فصل های سرد سال می باشد. کویل آبگرم یکی از دستگاه های مورد نصب بر روی داکت اسپلیت ها برای ایجاد گرمایش در فصل سرد سال است.

عملکرد کویل هواساز

در مورد نحوه ی کارکرد کویل هواساز باید بگوییم، که این دستگاه بین آب و هوای ایجاد شده توسط فن هواساز انتقال گرما را برقرار و بعد از آن دمای هوای مد نظر شما را به نقطه ی استاندارد نزدیک می کند. هم چنین این دستگاه می تواند با تشکیل مانع در مسیر عبور هوای خارج به محیط داخلی به انتشار باد گرم و سرد کمک کند. در مواردی که هواساز دارای رطوبت زن و فیلتر باشد، کمک می کند، تا نوع عملکرد دستگاه بهتر باشد. نیاز به آب ورودی دستگاه می تواند داغ یا سرد باشد. در مورد منبع آب مورد نیاز هم باید بگوییم، که آب گرم به وسیله ی بویلر موتورخانه برای گرمایش در فصل های سرد سال و آبسرد توسط چیلر برای خنک کردن در فصل های گرم سال تأمین خواهد شد.

اجزای مختلف کویل هواساز

مهم ترین اجزای تشکیل دهنده ی کویل هواساز شامل فین ها، کلکتور ورودی و خروجی و لوله کویل می باشد. جنس و ظرفیت فین و لوله به عنوان دو عامل مهم در نحوه ی کارکرد درست دستگاه می باشد.

فین کویل هواساز و بررسی مدل های آن از نظر جنس

فین کویل هواساز متشکل از تعدادی صفحه فلزی می باشد، که در کنار هم قرار می گیرد، و جنس آن در بیشتر موارد آلومینیوم یا مس می باشد. انتخاب این فلزات کمک می کند، تا ضریب انتقال حرارت مناسب و در صورت ایجاد خوردگی مقاومت مورد نیاز را داشته باشد. این قطعه از نظر شکل ظاهری در مدل های مختلف پره تخت، پره موج دار سینوسی و پره مارپیچی طراحی و تولید می شوند. در ادامه به معرفی این قطعه از نظر جنس آن می پردازیم.

فین کویل آلومینیومی

انتخاب آلومینیوم برای طراحی بدنه ی کمک می کند، تا این قطعه بتواند به خاطر ظاهر زیبا، ساخت آسان و مقاومت در برابر خوردگی برای ساخت انواع فین گزینه ی مناسبی باشد. این فلز در برابر اکثر اسیدها مقاوم و به خاطر چگالی پایین آن نسبت به مس و فولاد آلومینیومی را به فلزی سبک تبدیل کرده است.

بلوفین هواساز

در مورد بلوفین هواساز باید بگوییم، که از جنس آلومینیوم و با روکش آبی رنگ می باشد. انتخاب این قطعه گزینه ی مناسبی برای انتخاب در محیط های اسیدی و قلیایی می باشد.

گلدفین

تفاوت موجود در بین گلدفین و بلوفین مربوط به رنگ لایه رویین آن می باشد. این فین نیز از جنس آلومینیوم و پوشش انتخاب شده بر روی آن به رنگ طلایی می باشد.

فین کویل مسی

طراحی فین کویل مسی به گونه ای می باشد، که کمک می کند، تا هدایت حرارتی مس دو برابر آلومینیوم شود. بر روی مس در برابر رطوبت و هوا، یک لایه اکسید تشکیل و کمک می کند، تا میزان مقاومت این قطعه افزایش پیدا کند.

بررسی انواع لوله ها در کویل هواساز

لوله مسی

لوله مسی مناسب برای ایجاد گرمایش و سرمایش آبی و بخاری در فشار پایین می باشد.

لوله آلومینیومی

لوله های آلومینیومی برای یخچال های صنعتی و سردخانه ها گزینه ی مناسبی برای انتخاب می باشد.

لوله فولادی (مانیسمان)

لوله فولادی معمولاً بدون درز طراحی و تولید می شوند، و گزینه ی مناسبی برای انتخاب در سیستم هایی می باشد، که با فشار بخار بالا می باشند.

هدر (کلکتور)

لوله مسی بدون درز توسط درپوش‌ های سنگین و جوشکاری لوله‌ های کویل مهار کننده هواساز محسوب می شود.

تیوب شیت

تیوب شیت متشکل از صفحاتی با متریال گالوانیزه در اطراف فین می باشد.

یقه فین

ارتفاع یقه فین با توجه به مقدار آن که برحسب اینچ می باشد، تعیین می شود.

لوله انشعاب ورودی

لوله انشعاب ورودی برای ورود و خروج سیال طراحی می‌ شود.

مداربندی کویل هواساز

کویل با ردیف‌ های زوج (Full circuit)

کویل با ردیف‌ های زوج به عنوان یکی از پرمصرف ‌ترین انواع کویل‌ هوارسان می باشد.

کویل DX 

انتخاب کویل DX  کمک می کند، تا بار سرمایی و گرمایی افزایش پیدا کند.

کویل فشار قوی (Double circuit)

لوله ‌های انتخاب شده در کویل فشار قوی به صورت خطی با دو هدر اصلی سیال طراحی قابلیت تحمل فشار بیشتری تا مرز 25 بار را دارد.

کویل طرح کندانسور (Quarter circuit)

برای ساخت کویل طرح کندانسور از مبدل‌ های قوی ساخته می شود، که متشکل از دو تغذیه کننده آب در کویل می باشد.

محاسبه ظرفیت حرارتی کویل هواساز

محاسبات کویل هواساز

محاسبات کویل هواساز باید به گونه ای محاسبه شود، که به صورت دقیق باشد، تا در نحوه ی عملکرد دستگاه مشکلی به وجود نیاید. منظور از محاسبه ی هوا دهی، بررسی و محاسبه ی میزان حجم هوای تولید شده توسط مبدل در واحد زمان می باشد. میزان و مقدار هوادهی با توجه به موارد مختلفی اعم از قدرت پروانه، سایز، ساختار کویل تعیین می شود. برای این که بتوانید بدون خطا نسبت به بررسی مقدار هوادهی بپردازید، در ادامه به این موضوع اشاره می کنیم.

محاسبه ظرفیت حرارتی کویل هواساز

محاسبه ظرفیت حرارتی کویل هواساز با توجه به مساحت کویل و سرعت هوای عبوری به صورت زیر محاسبه می شود.

ظرفیت حرارتی کویل هواساز = سرعت هوا * مساحت کویل

مساحت کویل با توجه به اندازه‌ های کوئل هواساز محاسبه و براساس فوت مربع  محاسبه می شود. نکته ی مهمی که در این مورد وجود دارد، این است، که برای تبدیل کردن هر متر برابر 28/3 فوت و هر متر مربع معادل 76/10 فوت مربع می باشد. در مورد سرعت مجاز هوا هم باید بگوییم، که با توجه به نوع کاربرد کویل قابل محاسبه می شود. برای طراحی کویل هوارسان پارامترهای مختلفی اعم از مقدار دمای خشک‌ و تر هوای بعد کوئل، حجم هوای تغذیه موقع تولید، تعداد ردیف، پاس، فین درهر اینچ، مشخصات فن، دمای خشک تر هوا ورودی مبدل تعیین خواهد شد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید