X

بررسی تعیین ظرفیت داکت اسپلیت و انتخاب دستگاه مناسب

09121074065 همراه
تعیین ظرفیت داکت اسپلیت

داکت اسپلیت (Split duct) نوعی سیستم تهویه مطبوع محسوب می شود که شما می توانید برای تأمین سرمایش و گرمایش محیط مد نظر خود از آن استفاده کنید. طراحی این سیستم به گونه ای می باشد که واحد خنک‌ کننده (کمپرسور و فن خنک‌ کننده) درون ساختمان نصب می‌ شود، و خود اسپلیت درون فضای مورد نیاز برای تهویه مطبوع قرار می‌ گیرد.

با توجه به این که در داکت اسپلیت، هوای سرد و یا گرم توسط واحد خنک‌ کننده تولید می‌ شود از طریق لوله‌ ها و چندین داکت (کانال) به فضای داخلی ساختمان منتقل می‌ شود. پس برای این که برای تأمین سرمایش و گرمایش با مشکل رو به رو نشوید باید هنگام خرید داکت اسپلیت ظرفیت مناسبی را برای دستگاه انتخاب کنید. برای این که در مورد تعیین ظرفیت داکت اسپلیت اطلاعات کافی داشته باشید با ما همراه باشید.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

داکت اسپلیت امکان تأمین سرمایش و گرمایش را برای شما فراهم می کند و دیگری مشکلی در فصول گرم و سرد نخواهید داشت. محیط هایی که امکان نصب داکت اسپلیت را دارند شامل منازل و دفاتر اداری با متراژ زیاد می باشد. شما می توانید با نصب این دستگاه به طور همزمان چندین اتاق از یک بخش را از نظر گرمایش و یا سرمایش تأمین کنید. با توجه به کاربرد این دستگاه بسیار گسترده می باشد بیشترین فروش را به خود اختصاص داده است. داکت اسپلیت ها ساختار ساده‌ ای دارند و متشکل از کندانسور و هواساز می باشد و این امکان را برای شما فراهم می کند تا در فصول سرد سال به موتور خانه متصل شود و هوای گرم مورد نیاز را تامین و دمای محیط را بالاتر ببرد. با خرید داکت اسپلیت دیگر هیج نیازی به سیستم‌ های گران قیمت گرمایشی و سرمایشی نخواهید داشت.

داکت‌ ها در سیستم اسپلیت که به عنوان واسطه بین واحد خنک‌ کننده و فضاهای داخلی عمل می‌ کنند. هوای سرمایش یا گرمایش شده از طریق داکت‌ ها به اتاق‌ ها می‌ رسد و از دریچه‌ هایی که در طول داکت نصب شده‌ اند، وارد فضاهای داخلی می‌ شود. در نتیجه، هوای سرد یا گرم به صورت یکنواخت در سراسر فضا پخش می‌ شود و دمای یکنواختی را در سراسر ساختمان حفظ می‌ کند. زمانی که قرار است نسبت به خرید داکت اسپلیت اقدام کنید باید به نکات مهمی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم توجه داشته باشید.

  • انتخاب درست ظرفیت برای دستگاه و توجه به محل نصب داکت اسپلیت
  • انتخاب داکت اسپلیت نوع معمولی و یا داکت اسپلیت اینورتر 
  • کانال کشی و لوله کشی داکت اسپلیت با رعایت استانداردهای در نظر گرفته شده انجام شود تا دستگاه بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

محاسبه درست ظرفیت داکت اسپلیت می تواند کمک کند تا دستگاه انتخاب شده توسط شما کارایی لازم را داشته باشد به همین خاطر برای این که در این مورد اطلاعات بیشتری داشته باشید در این بخش به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

بررسی تعیین ظرفیت داکت اسپلیت

قطعاً محاسبه ظرفیت استاندارد داکت اسپلیت مسئله ی مهمی محسوب می شود که حتماً باید به این موضوع توجه شود. درست انتخاب کردن این موضوع باعث می شود تا بتوانید برای مدت زمان طولانی تری از دستگاه استفاده کنید. روش‌ های مختلفی برای محاسبه ظرفیت برودتی دستگاه در نظر گرفته شده است. انتخاب هر یک از روش ها با توجه به کارایی و ابعاد پروژه متفاوت است. انجام روش هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم برای دیگر سیستم‌ های تهویه مطبوع مانند چیلرهای تراکمی، کولرهای گازی دیواری و سیستم‌ های مرکزی (VRF) قابل استفاده است. 

ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که چرا ظرفیت مناسب می تواند در عملکرد دستگاه تأثیرگذار باشد و حتماً باید این کار با دقت انجام شود؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که ظرفیت دستگاه تعیین کننده مقدار برودتی است که توسط دستگاه تولید می‌ شود. در مواردی که این ظرفیت کمتر از میزان ظرفیت مورد نیاز واحد مسکونی و یا دفاتر کاری باشد، دستگاه تحت فشار قرار می گیرد و نمی توانید سرمایش و یا گرمایش مورد نیاز محیط را تأمین کنید. هم چنین این فشار به قدری می باشد که باعث می شود طول عمر دستگاه کاهش پیدا کند. هم چنین در مواردی که ظرفیت دستگاه بیش از حد باشد باعث می شود تا به صورت دائمی دستگاه روشن و یا خاموش شود و میزان مصرف برق افزایش پیدا کند. پس اگر می خواهید از به وجود این مشکلات جلوگیری کنید بهتر است ظرفیت دستگاه را به درستی انتخاب کنید. ظرفیتی که قرار است برای دستگاه انتخاب کنید با توجه شرایط آب و هوایی و متراژ محیط مشخص می‌ شود. 

محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت

ظرفیت داکت اسپلیت ها با توجه به پارامترهای مختلف اعم از متراژ، ارتفاع کف تا سقف، شرایط آب و هوایی، ضریب هوای شهر مد نظر شما، نوع کاربری ساختمان، تعداد و ابعاد پنجره هایی که رو به آفتاب هستند، زاویه تابش آفتاب به پنجره ها و دیوارهای اطراف، میزان تردد آن ها و... تعیین می شود. جدولی که در ادامه قرار داده شده است برای سازه ای با شرایط جوی شهری مانند تهران در نظر گرفته شده است.

ظرفیت داکت اسپلیت مناسب برای واحد های وسط و هم کف مناسب برای واحد های زیر پشت بام
18000 تا 50 تا 30
24000 تا 70 تا 50
30000 تا 100 تا 80
36000 تا 130 تا 110
42000 تا 150 تا 130
48000 تا 170 تا 150

معرفی روش‌ های محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت

در مورد واحد ظرفیت برودتی باید بگوییم که ظرفیت برودتی دستگاه‌ های داکت اسپلیت را برحسب Btu/hr بیان می شوند و گاهی برحسب واحد تن تبرید تعیین می شود.

هر تن تبرید برابر با 1200 Btu/hr می باشد.

ظرفیت برودتی سیستم‌ های تهویه مطبوع با توجه به واحدهای مانند اسب بخار (hp) و کیلو وات (kW) بیان می شوند. با توجه به این که نسبت سرمایش تولید شده (براساس W) توسط یک دستگاه داکت اسپلیت به توان الکتریکی ورودی (براساس W) راندمان انرژی می گویند. هر چقدر این مقدار بالاتر باشد راندمان کاری دستگاه افزایش پیدا می کند. در ادامه به معرفی روش‌ های محاسبه ظرفیت خواهیم پرداخت.

روش دقیق

برای استفاده از این روش باید به بررسی مواردی مانند سیستم روشنایی و کامپیوتری، زاویه تابش آفتاب، طبقات میانی یا آخر بودن، اتلاف حرارتی از پنجره‌ ها، دیوارها، درب اصلی و... بپردازید. برای انجام این محاسبات کافیست به صورت دستی این کار را انجام دهید و یا این که از نرم افزاهایی مانند کریر هپ کمک بگیرید. انجام این محاسبات برعهده ی مهندس مکانیک می باشد. انتخاب این روش در مواردی پیشنهاد می شود که قرار باشد ابعاد پروژه بزرگ باشد.

روش سرانگشتی براساس متراژ مفید

با توجه به این که این روش به بخش های مختلفی تقسیم می شود در این بخش به بررسی جداگانه هر یک خواهیم پرداخت.

اندازه گیری فضای مفید

در ابتدای کار اول محاسبه ی فضای مفید در دستور کار قرار خواهد گرفت و منظور از فضای مفید همان محیطی می باشد که قرار است سرمایش و یا گرمایش آن بخش تأمین شود. برای انجام این محاسبات کافیست به صورت دستی این کار را انجام دهید و یا این که از نرم افزاهایی مانند کریر هپ و یا اتوکد کمک بگیرید.

تعیین نوع کاربری فضا

پروژه ای که در حال انجام آن می باشید از نظر نوع کاربری می‌ تواند مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستانی و… باشد. در صورتی که پروژه ی شما از نوع ساختمان اداری باشد، حتماً باید تعداد وسایل‌ گرما‌ زا و کارمندان آن ساختمان در نظر گرفته شود و با توجه به فرمولی که در ادامه به آن اشاره می کنیم استفاده کنید.

تعیین ضریب شهر

منظور از ضریب شهر عددیست که با استفاده از روش‌ های دقیق متناسب با همان شهر بررسی خواهد شد تا ظرفیت دستگاه تعیین شود. 

ضریب شهر
ضریب مازندران، گیلان، گلستان 380 بی تی یو
ضریب تهران، اصفهان، مشهد، شیراز 400 بی تی یو
ضریب کیش، بوشهر، بندرعباس 550 بی تی یو
ضریب اهواز، یزد 600 بی تی یو

فرمول واحدهای مسکونی

تعیین بار سرمایشی و گرمایشی برحسب Btu/hr برای واحدهای مسکونی با فرمول (مساحت مفید محیط*ضریب شهر) محاسبه می شود.

فرمول واحدهای اداری

تعیین بار سرمایشی و گرمایشی برحسب Btu/hr برای واحدهای اداری با فرمول ((مساحت مفید محیط*ضریب شهر) + (تعداد رایانه*600) + (تعداد کارکنان* 400)) بدست می‌ آید.

فرمول واحدهای تجاری

تعیین بار سرمایشی و گرمایشی برحسب Btu/hr برای واحدهای تجاری با فرمول (مساحت مفید محیط*ضریب شهر*2) بدست می‌ آید.

روش سرانگشتی براساس متراژ غیرمفید

برای محاسبه با استفاده از این روش باید ظرفیت و بار سرمایشی و گرمایشی دستگاه با توجه به متراژ غیرمفید واحدهای مسکونی در نظر گرفته می شود. در صورتی که ساکن یکی از شهرهای شیراز، مشهد، اصفهان، مازندران و تهران هستید محاسبه ظرفیت دستگاه به شرح زیر می باشد.

مساحت 0 تا 60 متر مربع   24000 بی تی یو
مساحت 60 تا 90 متر مربع 30000 بی تی یو
مساحت 90 تا 120 متر مربع 36000 بی تی یو
مساحت 120 تا 150 متر مربع 30000 + 24000 بی تی یو
مساحت 150 تا 200 متر مربع 30000*2 بی تی یو

نکات مهم در مورد تعیین ظرفیت داکت اسپلیت

  • در نظر گرفتن نوع منطقه و شرایط آب و هوایی اولین موردی می باشد که باید به آن توجه داشته باشید. آن دسته از مناطقی که دارای آب و هوای معتدل و یا شرجی هستند انتخاب داکت اسپلیت بهترین گزینه برای خرید می باشد.
  • توجه و بررسی ابعاد و متراژ می تواند در تشخیص میزان بار سرمایش یا گرمایش کمک کننده باشد.
  • بررسی کردن محیط اطراف پروژه
  • توجه به تک فاز یا سه فاز بودن برق و آمپر برق مصرفی 
  • بررسی عایق بندی در، دیوار و پنجره ها 


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید