X

معرفی کم صدا ترین مدل داکت اسپلیت + راهکارهایی برای کاهش صدای داکت اسپلیت

09121074065 همراه
معرفی کم صدا ترین مدل داکت اسپلیت + راهکارهایی برای کاهش صدای داکت اسپلیت

صدای زیاد داکت اسپلیت به عنوان یکی از مواردی می باشد که می تواند برای برخی از افراد آزار دهنده باشد. به همین خاطر برای این که بعد از خرید با مشکل رو به رو نشوید هنگام خرید بهتر است در این مورد از افراد پرس و جو کنید تا در مورد این مسئله اطلاعات کافی داشته باشید و بهترین مدل را برای خرید انتخاب کنید. برای این که در مورد علت صدای داکت اسپلیت و راهکارهای رفع آن آشنایی داشته باشید در این مقاله به بررسی این مورد می پردازیم.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

داکت اسپلیت های موجود در بازار در مقایسه با اسپلیت ها (کولرهای گازی) در زمان تأمین سرما و گرمای مورد نیاز محیط مد نظر شما سر و صدای بیشتری را ایجاد می کند. به همین خاطر برای این که هنگام استفاده از این دستگاه با مشکل رو به رو نشوید و یا میزان آن را کاهش دهید بهتر است نصب داکت اسپلیت را به افراد کاربلد و متخصص در این زمینه بسپارید. در بیشتر موارد داکت اسپلیت در بخش ورودی ساختمان و در راهروها نصب می شوند. هم چنین به این مسئله ی مهم توجه داشته باشید که بهتر است این دستگاه از اتاق های خواب به دور باشد تا از آسایش و آرامش افراد سلب نشود. اگر محل مناسبی را برای نصب داکت اسپلیت در نظر گرفته نشود حتی اگر شما کم صداترین مدل داکت اسپلیت را برای خرید انتخاب کرده باشید در این مورد با مشکل رو به رو خواهید شد.

بهترین داکت اسپلیت کم صدا

زمانی داکت اسپلیت انتخابی شما سر و صدای کمتری را ایجاد خواهد کرد که شما با توجه به مساحت فضای مورد نظر خود داکت اسپلیت مناسب را انتخاب کنید. حتی می توانید مدل های داکت اسپلیت اینورتر دار را برای خرید انتخاب کنید چون این مدل ها مجهز به سیستم تنظیم دور فن داکت اسپلیت می باشند. به طور کلی داکت اسپلیت در هنگام کار دارای سر و صداست اما با استفاده از عایق بندی مناسب و نصب دستگاه در فضای مناسب می‌توان میزان صداهای مزاحم را کم نمود.

رخ دادن مواردی اعم از نقص فنی، نصب نادرست، کانال کشی غیر اصولی، برند، محل نصب یونیت داخلی، محل نصب یونیت خارجی به عنوان شایع ترین علل به وجود آوردنده ی سر و صدا هستند. همین مسائل باعث می شود تا افراد هنگام خرید به دنبال انتخاب دستگاهی کم صدا باشند.

داکت اسپلیت کم صدا چی بخریم؟

مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تقریباً تمام داکت اسپلیت های موجود در بازار صدا تولید می کنند و نمی توان گفت که داکت اسپلیت بی صدا وجود دارد ولی این سیستم تهویه مطبوع را به گونه ای طراحی و تولید می کنند تا کمترین میزان سر و صدا به داخل محیط منتقل شود. در مواردی که سر و صدای ایجاد شده بیش از حد باشد در بیشتر موارد به این خاطر است که دستگاه دچار خرابی است و یا به درستی نصب نشده است.

با توجه به این که داکت اسپلیت ها دارای دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی هستند سر و صدای ایجاد شده در بخش یونیت خارجی بیشتر از یونیت داخلی خواهد بود. ولی بیشتر صدایی که در محیط به گوش می رسد به خاطر یونیت داخلی می باشد. محل نصب یونیت داخلی در سقف کاذب و در داخل محیط می باشد پس در مواردی که یونیت داخلی دچار مشکل شود می تواند صدای آزار دهنده ای را ایجاد کند. مدل هایی که جنس بلوور فن یونیت داخلی آن ها پلاستیکی است صر و صدای کم تری را به نسبت مدل هایی که بلوور فن آن ها گالوانیزه می باشد ایجاد می کنند.

پس با توجه به مواردی که به آن ها اشاره کردیم ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که داکت اسپلیت کم صدا چی بخریم؟
برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که برند دستگاه به عنوان یکی از مهم ترین مواردی محسوب می شود که در تعیین میزان سر و صدای دستگاه نقش دارد. مدل های داکت اسپلیت ایرانی در مقایسه با دستگاه های خارجی سر و صدای بیشتری را ایجاد می کنند به همین خاطر اگر قصد خرید داکت اسپلیت کم صدا را دارید توصیه می کنیم محصولات برندهایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را انتخاب کنید.

قیمت کم صداترین داکت اسپلیت در بازار چقدر است؟

در تعیین قیمت داکت اسپلیت پارامترهای مختلفی اعم از مدل، برند، نوع، ظرفیت، معمولی و یا اینورتر بودن دستگاه، شرایط بازار، گارانتی و... تأثیرگذار هستند. پس وجود این فاکتورها باعث می شود تا نتوانیم قیمت ثابتی را برای داکت اسپلیت ها در نظر بگیریم. به همین خاطر توصیه می کنیم برای اطلاع از قیمت به روز محصولات با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا بتوانید بعد از استعلام قیمت و مشاوره بتوانید انتخاب مناسبی با توجه به نیازهای خود داشته باشید و مطمئن شوید که بهترین دستگاه را از نظر کیفیت و عملکرد انتخاب کرده اید.

برای انتخاب درست در ادامه به بررسی مهم ترین علل به وجود آورنده ی صدا خواهیم پرداخت و بعد از بررسی به ارائه راه حل هایی برای رفع این صداها خواهیم پرداخت.

بررسی علل ایجاد سر و صدای در داکت اسپلیت

به دلایل گوناگون ممکن است کارکرد داکت اسپلیت با اختلال ایجاد شود و در هنگام کار سر و صدای زیادی تولید نماید. در ادامه به بررسی برخی از این علت‌ها می‌پردازیم:

ایجاد نقص فنی در داکت اسپلیت

نقص فنی داکت اسپلیت به مشکلاتی گفته می شود که ممکن است برای قطعات تشکیل دهنده ی داکت اسپلیت رخ دهد. در صورت شکستگی بلور فن می توانید انتظار ایجاد صدای اضافه در داکت اسپلیت داشته باشید. کثیف بودن فیلتر هوای پشت دستگاه و مشکلات الکتریکی دستگاه منجر به ایجاد نقص فنی خواهد شد.

نصب نادرست یونیت داخلی داکت اسپلیت

در مواردی که بخش داخلی دستگاه به درستی نصب نشود سبب ایجاد صدای بسیار زیادی می شود. به همین خاطر بهتر است هنگام نصب از تراز بودن یونیت داخلی مطمئن باشید. در مواردی که این بخش تراز نباشد می تواند سبب کاهش راندمان کاری دستگاه شود. در مورد یونیت خارجی داکت اسپلیت هم باید بگوییم که نباید آن را نزدیک به پنجره ها و یا در تراس نصب کنید چون منجر به انتقال لرزش و صدای کمپرسور به داخل محیط می شود. 

در مواردی که برای نصب یونیت داخلی شاسی کشی به درستی انجام نشود منجر به ایجاد لرزش اضافی به هنگام روشن شدن و ایجاد صدای نامطلوب می شود.

کانال کشی نامناسب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها یا اسپلیت های کانالی به گونه ای طراحی و تولید می شوند که به انتقال هوا از طریق کانال کشی به بخش های مختلف محیط مد نظر شما کمک می کند. پس اگر کانال کشی مسیر انتقال به درستی انجام نشده باشد منجر به ایجاد سر و صدا خواهد شد. به این مسئله ی مهم توجه داشته باشید که اجرای کانال هوای برگشت به غیر از تهویه بهتر هوای محیط کمک می کند تا مکش هوا راحت تر اتفاق بیفید و فشار بر روی کندانسور وارد نشود.

علت صدای داکت اسپلیت چیست؟

صدای داکت اسپلیت در سیستم‌ های تهویه مطبوع ممکن است به دلیل مشکلات یا علل مختلفی ایجاد می شود. این صداها ممکن است نشان‌ دهنده وجود خرابی یا نقص در سیستم باشند. در ادامه به مهم ترین مواردی که سبب ایجاد سر و صدا می شود خواهیم پرداخت.

کثیفی و آلودگی فیلترها هدف از انتخاب فیلترهای هوا برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل سیستم می باشد پس اگر این فیلترها کثیف شوند، ممکن است جریان هوا مختل شود و صداهای ناخوشایندی ایجاد شود.
خرابی فن‌ ها فن‌ های داخل واحد جهت گردش هوا و سرمایش مورد استفاده قرار می گیرند. پس در صورت ایجاد اختلال ممکن است سر و صدا ایجاد شود.
لوله‌ ها و کانال‌ های هوا لوله‌ ها و کانال‌ های هوا در داخل دیواره‌ ها یا سقف می‌ توانند منجر به تراکم هوا شوند و صدا ایجاد کنند.
نویز کمپرسور کمپرسور در بخش بیرونی داکت اسپلیت واحد استفاده می‌ شود و ممکن است نویزهای ناخوشایندی تولید کند.
عیب در دستگاه ایجاد مشکلات مختلفی اعم از شارژ غیرکافی مبرد، لوله‌ های خراب یا کمپرسور فاسد می‌ توانند منجر به ایجاد صداهای غیرمعمول شوند.
نصب نادرست در مواردی که داکت اسپلیت به درستی نصب نشود و قطعات آن به درستی محکم نباشند، ممکن است به دلیل لرزش‌ ها و جابجایی‌ ها صداهای اضافی ایجاد شود.
سایر دلایل
 1. نصب در مکان نادرست
 2. نصب نامناسب یونیت داخلی
 3. نصب نامناسب کویل 
 4. کانال کشی نادرست و غیر اصولی
 5. انتخاب کانال گالوانیزه 
 6. شکستن و تاب برداشتن پره‌ های بلوور فن
 7. بهم خوردن ریگلاژ بلوور 
 8. تاب برداشتن شفت 
 9. شل بودن مهره‌ ها و پیچ‌ های پنل
 10. لق شدن پایه‌ های کندانسور
 11. گیر کردن جسم خارجی در کندانسور
 12. عدم روغن کاری 

بررسی راه حل هایی برای کاهش صدای داکت اسپلیت

با توجه به این که فاکتورهای مختلفی سبب ایجاد صدا در داکت اسپلیت ها می شوند برای این که بتوانید میزان سر و صدای ایجاد شده را به کمترین میزان برسانید در این بخش به بررسی راه حل هایی برای کاهش صدای داکت اسپلیت خواهیم پرداخت.

با توجه به این که داکت اسپلیت ها در دو مدل ساده و اینورتر طراحی و تولید می شوند. باید در این مورد بگوییم که انتخاب داکت اسپلیت اینورتر دار امکان تغییر دور کمپرسور و فن بلوور را برای دستگاه فراهم می کنند ولی در مقایسه به مدل های معمولی قیمت بیشتری دارند.

استفاده از پوشش عایق

در مواردی که برای یونیت داخلی (هواساز و بدنه کانال کشی) از عایق آکوستیک و یا پشم شیشه استفاده می شود تا میزان سر و صدای ایجاد شده توسط دستگاه کاهش پیدا کند. انتخاب این عایق علاوه بر این که میزان صدا را کاهش می دهد از اتلاف انرژی هم جلوگیری می‌ کند.

استفاده از دیجی کنترلر

دیجی کنترلر یکی از قطعات نصب شده بر روی داکت اسپلیت‌ های معمولی می باشد و نصب این قطعه کمک میک ند تا دستگاه همانند مدل های اینورتر باشد.

سایر راهکارها
 • بهتر است برای نصب داکت اسپلیت از افراد متخصص کمک بگیرید.
 • بهترین مکان مناسب را برای یونیت داخلی و خارجی انتخاب کنید.
 • از تراز بودن مکان نصب یونیت داخلی، یونیت خارجی مطمئن شوید.
 • توصیه می کنیم برای کانال کشی از کانال کشی گرد استفاده کنید.
 • یونیت داخلی و کانال کشی را با عایق بپوشانیم.
 • داکت اسپلیت‌ های اینورتر دار را برای خرید انتخاب کنید.
رفع سر و صدای بیش از حد داکت اسپلیت
 • سرویس داکت اسپلیت در فواصل زمانی مشخص
 • شست و شوی فیلتر هوا پشت یونیت داخلی در فواصل زمانی مشخص
 • انتخاب کانال عایق بندی شده 
 • استفاده از لرزه گیر
 • بههتر است یونیت داخلی در راهرو ورودی و دور از اتاق خواب نصب شود.
 • طراحی صحیح کانال هوای ریزش و پلنیوم باکس


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید