X

نحوه کانال کشی داکت اسپلیت | انواع | قیمت اجرا

09121074065 همراه
کانال کشی داکت اسپلیت

مهم ترین مواردی که هنگام خرید داکت اسپلیت باید به آن توجه داشته باشد مربوط به برند، ظرفیت و مدل و از همه مهم تر کانال‌ کشی داکت اسپلیت می باشد. ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که چرا کانال کشی مسئله ی مهمی محسوب می شود؟ در این مورد باید بگوییم که انتخاب کانال کشی مناسب به راحت تر منتقل شدن هوای مطبوع به تمامی نقاط کمک می کند به همین خاطر نوع کانال انتخاب شده، نحوه اجرا و محاسبه ی درست ابعاد کانال کشی داکت اسپلیت کمک می کنند تا داکت اسپلیت بهترین کارایی و عملکرد را داشته باشد.

بیتا سرویس
بیتا سرویس

داکت اسپلیت ها جزو محبوب ترین سیستم های تهویه مطبوع محسوب می شوند که برای این که هنگام استفاده از این دستگاه با مشکل رو به رو نشوید انتخاب کانال کشی مناسب می باشد تا بتواند به انتقال گرما و سرما مورد نیاز فضا کمک کند. با توجه به این که کانال کشی داکت اسپلیت به عنوان یکی از مراحل زیر ساخت داکت اسپلیت محسوب می شود همین مسئله باعث می شود تا بیشترین اهمیت را داشته باشد چون در صورتی که انجام کانال کشی دستگاه به صورت درست و اصولی انجام نشود باعث هدر رفت انرژی و عدم انتقال درست هوای خنک و گرم خواهد شد. پس به خاطر این که در مورد نحوه کانال کشی داکت اسپلیت، محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت و قیمت اجرای آن اطلاعات مورد نیاز را داشته باشید در این مقاله به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

برای استفاده از خدمات کانال کشی داکت اسپلیت در تهران با بیتا سرویس تماس بگیرید.

تا به این جا متوجه شدید که انتقال باد گرم یا سرد در داکت اسپلیت به واسطه ی کانال هایی که در زیر سقف کاذب قرار داده شده است انجام می شود. با توجه به این که هوای خنک تولید شده در این دستگاه به نسبت کولرهای آبی بیشتر می باشد منجر به ایجاد شبنم بر روی پوسته بیرونی کانال خواهد شد و به همین خاطر اطراف کانال داکت اسپلیت رطوبت و قطرات آب جمع می شود. در نتیجه سبب چکه کردن بر روی سقف کاذب و ایجاد نم در سقف خواهد شد. پس اگر می خواهید از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید یا باید از کانال های عایق حرارتی استفاده کنید و یا این که اطراف کانال ها را عایق بندی کنید. 

آشنایی با نحوه کانال کشی داکت اسپلیت

برای کانال کشی داکت اسپلیت از کانالی هایی با جنس های مختلفی استفاده می شود. به همین خاطر در این بخش به بررسی این مورد خواهیم پرداخت. مسئله ی مهمی که حتماً باید به آن توجه داشته باشید این است که اجرای کانال کشی داکت اسپلیت ها به افراد متخصص و کاربلد در این زمینه بسپارید. کانال کشی یکی از مراحل مهم در زمان نصب داکت اسپلیت است.

کانال گالوانیزه

کانال کشی گالوانیزه به عنوان یکی از مدل های قدیمی محسوب می شود که هنوز در برخی از محیط ها مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از کانال ها در دو مدل چهار گوش و دوار طراحی و برای فروش روانه ی بازار می شوند. انتخاب کانال های گالوانیزه به خاطر این که هزینه ی کمتری دارند و اجرای آن بدون دردسر انجام می شود طرفداران زیادی دارند. مسئله ی مهمی که در تعیین قیمت نهایی تأثیرگذار می باشد نوع عایق به کار گرفته شده بر روی سطح کانال ها می باشد. در صورتی که از عایق الاستومری از پلی اتیلن جهت عایق کردن کانال ها استفاده شود با گذشت زمان دچار فرسودگی و کاهش راندمان کاری دستگاه خواهد شد.

کانال اسپیرال

برای ساخت کانال اسپیرال از ورقه های گالوانیزه استفاده می شود که به صورت دوار و مارپیچ در هم تنیده شده‌ اند. در مورد ضخامت ورق های انتخاب شده برای ساخت کانال هم باید بگوییم که به قطر استوانه کانال اسپیرال بستگی دارد. شکل ظاهری این کانال ها به گونه ای می باشد که امکان استفاده از آن ها در مراکز خرید، فودکورت ها، کافی شاپ، پاساژ و یا حتی منازل مسکونی امکان پذیر می باشد. طراحی این کانال به صورت گرد می باشد و ورودی پنل هواساز چهارگوش می باشد به همین خاطر جهت اجرای کانال اسپیرال نیاز است در ابتدای کار از یک مقطع تبدیل چهارگوش به گرد استفاده کنیم تا هوای مطبوع به بخش های مد نظر شما منتقل شود.

کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل به عنوان یکی از بهترین مدل های کانال های موجود در بازار محسوب می شود که متشکل از یک روکش آلومینیومی در خارج و یک فنر مارپیچی و سپس یک لایه آلومینیومی دیگر می باشد. اجرای این نوع از کانال کشی با توجه به انعطاف پذیری بالای آن در زمان کوتاهی انجام می شود. استفاده از کانال ها در فضاهایی که نیاز به کانال کشی پر پیچ و خم دارند و انتخاب کانال گالوانیزه و پلی اورتان امکان پذیر نمی باشد بهترین گزینه می باشد. جهت عایق کاری این نوع کانال ها از موادی مانند پلی اتیلن، پشم شیشه، الاستومری و… استفاده می شود.

انتخاب کانال فلکسیبل به خاطر وجود ویژگی های مختلفی اعم از حمل و نصب آسان و سریع، قیمت پایین نسبت به دیگر انواع کانال داکت اسپلیت، بهترین گزینه در فضاهای پر پیچ و خم، کمترین انتقال صدا، کمترین افت فشار و… اشاره کرد.

کانال پلی اورتان (از پیش عایق)

کانال کشی پلی اورتان (کانال از پیش عایق) به صورت ورقه ای ساخته می شوند و به نسبت به کانال های گالوانیزه با سرعت بیشتری نصب می شوند. لایه ی داخلی این کانال پلی به واسطه ی یک نوع فوم سرد تزریقی و یک لایه روکش آلومینیومی در داخل و خارج به گونه ای در نظر گرفته شده است تا از هدر رفت سرمایش و یا گرمایش جلوگیری کند.

مسئله ی مهمی که در مورد این کانال بدانید این است که کانال پلی اورتان با گذشت زمان لایه ی داخلی و خارجی آن پوسته پوسته می شود و به خاطر جریان هوا به خارج از کانال پرتاب می شود.

محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت

محاسبه ابعاد کانال داکت اسپلیت با توجه به برند و ظرفیت دستگاه متغیر می باشد ولی به طور کلی می توان گفت که در محاسبه ی ابعاد پارامترهای مختلفی اعم از ابعاد و قطر کانال، میزان پیچیدگی مسیر، بزرگی فضای مورد نظر و… تأثیرگذار هستند. البته باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که اجرای کانال کشی داکت اسپلیت باید با توجه به جریان هوادهی (ظرفیت دستگاه هواساز) انجام شود. افرادی که قرار است محاسبات را انجام دهند ابعاد کانال، قطر کانال را با توجه به اینچ و میزان هوادهی پنل داخلی را بر حسب فوت مکعب بر دقیقه (CFM) در نظر خواهند گرفت. توجه به نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم امری ضروری به حساب می آید.

  • مشخص کردن میزان هوای تولید شده توسط داکت اسپلیت
  • اندازه گیری ابعادی که قادر به حمل این حجم از هوا می باشند.
  • انتخاب گزینه ی نهایی 
  • تمام محاسبات با استفاده از تجربیات قبلی مهندسین انجام خواهد شد.

قیمت کانال کشی داکت اسپلیت

در تعیین قیمت کانال کشی داکت اسپلیت دو پارامتر مهم (نحوه کانال کشی و متریال نوع کانال) تأثیر گذار هستند. اما باید بگوییم که تعیین هزینه ها بعد از جانمایی دریچه ها بر روی نقشه طراحی و جانمایی خود دستگاه داکت اسپلیت با توجه به متراژ فضا تعیین خواهد شد. جهت دریافت مشاوره می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

توجه: تعیین هزینه ها در کانال کشی پلی یورتان و گانوانیزه به ازای هر متر مربع، و در کانال فلکسیبل به ازای هر متر محاسبه خواهد شد. اگر به دنبال انتخاب کم هزینه ترین نوع کانال کشی می باشید کانال فلکسیبل بهترین گزینه برای انتخاب می باشد.

ساخت کانال داکت اسپلیت

بیتا سرویس همواره در تلاش است تا با استفاده از بهترین و به روز ترین تکنولوژی های روز دنیا جدیدترین سیستم‌ های تهویه مطبوع را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. این مجموعه در ساخت انواع کانال داکت اسپلیت به شما کمک می کند تا داکت اسپلیت های نصب شده در محیط مد نظر شما بهترین راندمان کاری را داشته باشند. به همین خاطر در این بخش به بررسی مراحل مربوط به ساخت کانال پلی اورتان خواهیم پرداخت. انتخاب این کانال ها برای بهینه شدن کارایی سیستم های تهویه مطبوع امری ضروری و لازم می باشد. این کانال ها دارای فوم پلی اورتان می باشد که از هر دو طرف توسط روکش آلومینیومی بسته می‌ شوند. هم چنین باید بگوییم که کانال‌ های از پیش عایق شده پلی اورتان می توانند به صورت گسترده‌ ای برای سیستم‌ های تهویه مطبوع و توزیع هوا از طریق سیستم مرکزی مورد استفاده قرار بگیرند.

نکات مهم درباره کانال کشی داکت اسپلیت

با توجه به این که هوای گرم و سرد مورد نیاز توسط کانال های دستگاه به بخش های مختلف منتقل می شود باید بهترین ابعاد، ترتیبات و الزامات اجرایی را برای کانال کشی در نظر بگیرید تا کمترین میزان اتلاف انرژی و اشغال فضا را داشته باشند و شما بتوانید انتظار بهترین راندمان را داشته باشید. توصیه می کنیم مراحل مربوط به طراحی، محاسبه و اجرای کانال داکت اسپلیت ها توسط افراد باتجربه و تکنسین انجام شود. توجه به نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم باعث می شود تا دستگاه بهترین راندمان کاری را داشته باشد.

  • انتخاب کانال با جنس و ابعاد مناسب (محاسبه ابعاد دقیق)
  • به هیچ عنوان نباید از زوایای بیش تر از 15 تا 20 درجه در تغییر مسیر کانال ها استفاده شود.
  • شعاع داخلی قوس ها باید حداقل به میزان 1/2 عرض کانال در هر مقطع در نظر گرفته شود.
  • میزان هدر رفت انرژی در نظر گرفته شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید